Obserwuj w Google News

Great September z kolejnym mocnym ogłoszeniem. W line-upie między innymi Julia Wieniawa

4 min. czytania
20.05.2022 13:59
Zareaguj Reakcja

Great September zbliża się wielkimi krokami. Organizatorzy ogłosili kolejnych wykonawców, którzy pojawią się na pierwszej edycji łódzkiego festiwalu. Kto zagra?

Julia Wieniawa
fot. mat.prasowe

Great September to całkiem nowy festiwal muzyczny na mapie Polski. Będzie to wyjątkowe wydarzenie, które ma na celu nie tylko uraczenie obecnych dźwiękami znanych wykonawców, ale również promowanie świezej muzyki. Współtwórcą inicjatywy jest Artur Rojek, a imprezie towarzyszy hasło "Wielka muzyka zaczyna się od małych scen".

Great September. Kto zagra na nowym festiwalu w Łodzi?

Wydarzenie odbędzie się w dniach 15-17 września w klubach i miejscach kulturalnych w Łodzi. Przez trzy dni i wieczory miasto wypełni się muzyką autorstwa polskich zespołów, a jego ulicami przemykać będą najważniejsi przedstawiciele rodzimej sceny i branży. Ponad 100 wykonawców i kilkanaście scen - od rapu i alternatywy, przez pop i rocka, aż po jazz i elektronikę.

Redakcja poleca

Niedawno do składu imprezy dołączyło 19 gwiazd. Wśród nich pojawił się Ralph Kaminski, który wystąpi na Great September ze swoim bandem - My Best Band in the World. Ponadto na scenie zobaczymy też Rubensa, Patryka Pietrzaka z Ted Nemeth, Walusia z waluśkraksakryzys, braci Kacperczyk, Szczyla czy warszawski midsommar. Do imponującej już wcześniej listy artystów dołączyły kolejne gwiazdy debiutanckiej edycji wydarzenia.

Julia Wieniawa na Grat September w Łodzi

Do składu wydarzenia dołączyła właśnie Julia Wieniawa. Artystka, która, choć znana głównie z występów na szklanym ekranie, teraz konsekwentnie prowadzi swoją karierę dwutorowo. Na czerwiec zaplanowana jest premiera jej debiutanckiej płyty, nagranej wspólnie ze znakomitym twórcami. Mieszanka popu, dance’u i r&b -tego na pewno możemy spodziewać się po debiucie Wieniawy. Na scenie pojawi się też Wiktor Dyduła - niegdyś uczestnik programu "The Voice of Poland", który obecnie pracuje nad solowym materiałem. Na pewno pełno będzie w nim przebojowych piosenek -takich jak choćby singiel "Koło Fortuny”.

W Łodzi zobaczymy też twórcę o pseudonimie Stanislavv na swoim koncie ma m.in. współpracę z Margaret, a to dopiero początek jego muzycznej drogi. Na singlu "The One” zaprezentował swoje ogromne możliwości -przede wszystko intrygującą barwę wokalną, za sprawą której bywa porównywany do Eda Sheerana. Swego czasu Ignacy objawił się widzom programu "The Voice Kids" jako fenomen - zachwycił swoim pięknym wokalem i wrażliwością. Potem był kapitalny singiel "Dream”, a to wciąż dopiero początek jego muzycznej drogi, której obserwowanie będzie prawdziwą przyjemnością.

Oprócz tego line-up Great September zasiliła oniryczna i tajemnicza Lunato jedna z najciekawszych młodych artystek na polskiej scenie muzycznej ostatnich lat. Śpiewa o księżycu, o nocnych zmorach i o przytłoczeniu, lecz gdy słuchamy tych historii opowiadanych jej kojącym głosem, potwory nie wydają się już takie straszne. Z kolei łódzki zespół Heima zaprasza nas do swojego przytulnego świata, domowego ogniska, gdzie jest miejsce na wrażliwość i refleksje, ale i na zabawę. Ich brzmienie łączy w sobie indie rock, shoegaze i kilka innych pokrewnych gatunków.

Nie zabraknie też formacji Atlvnta, nowej odsłony muzycznej działalności Kasi Golomskiej i Kamila Durskiego, wcześniej znanych pod szyldem Lilly Hates Roses. Razem ze sobą przyniosła odświeżenie w spojrzeniu na pop -pop nowoczesny, śmiało sięgający po elektronikę, wzbogacony o zaangażowane teksty. Dawno nikt tak nie zatrząsł w rytmie r&b polską sceną muzyczną jak Kamil Hussein, który również pojawi się w Łodzi. "Mandala”, "Muszę iść tam sam” i wakacyjny singiel "Letni Słodki Deszcz” pokazały, że artysta potrafi jednak czerpać z zupełnie różnych muzycznych światów.

Michał Lange i Marcin Makowiec, którzy również odwiedzą Great September to duet doświadczonych songwriterów, a ich wspólny debiut jako MartinLangeto własne spojrzenie na muzykę -spojrzenie pełne emocji, sięgające po różne muzyczne środki wyrazu, ujęte pod szerokim parasolem z etykietką „pop”. Oprócz tego na scenie zobaczymy JAD - grają punk w czasach, gdy o klasyczny punk coraz trudniej. Na ich ostatnim wydawnictwie, EP-ce "Wstręt” z 2020 roku, oprócz złości i zniechęcenia, słychać mocne nawiązania do amerykańskiego hardcore’u. The Small Town Kids, czyli Filip Wojtal i Michał Świder, to przyjaciele z liceum, którzy na swoim debiucie "Miasta duże i małe”, wydanym przez Asfalt Records, odważnie połączyli gatunki: obok r&b pojawia się trap, by za chwilę ustąpić miejsca ujmującym melodiom.

Zobacz też:  Uczestnicy polskich talent show, którzy zostali gwiazdami po programie [ZDJĘCIA]

Kto nigdy nie jadł pizzy z kumplami na miejskim bruku, niech pierwszy rzuci kamieniem. Atmosfera beztroskiego lata, bujania się po osiedlu, jazdy na deskorolce i towarzystwa najlepszych ziomków to coś, co znajdziecie w muzyce Pavement Pizza. Koncert zespołu Klawo może być jednym z najbardziej energetycznych na festiwalu -są młodzi, zdolni i kochają jazz. Singlem "W domyśle” Sophie Szklarska z kolei pokazała, że nie chce zostać zaszufladkowana do konkretnego gatunku muzycznego. Najbliżej jej jednak do elektronicznej alternatywy, ale przecież to dopiero początek.

Majowi chłopcy skradli serca singlem opowiadającym o najpiękniejszym miesiącu w roku, ale nie tylko beztroska im w głowie. Muzyka projektu Król Słońce to przede wszystkim świetne połączenie soft-rocka z popem, który naprawdę potrafi uratować dzień. Franio Mucha, a tak naprawdę Mikołaj Gawron, to 18-letni multiinstrumentalista z Opola, który wszystko robi sam: odpowiada za produkcję, kompozycję i teksty. Jego muzyka jest pełna uroku, łączy w sobie z jednej strony funk, z drugiej zaś post-punk. Autorka i wokalistka Joanna Komorowska (ex-Hanimal) oraz producent muzyczny i kompozytor Michał Szturomski (Afro Kolektyw, Nerwowe Wakacje) serwują podróż do świata duchów, które wcale takie straszne nie są. Jako Duchy, nagrali EP-kę "Nocą widać lepiej”, będącą zbiorem onirycznych, intrygujących kawałków, zahaczających mocno o stylistykę muzyczną lat osiemdziesiątych.

Great September. Bilety

Cena biletu na trzy dni wynosi 129 złotych (do 31 sierpnia, od 1 września cena wzrasta do 149 złotych). Wejściówki można kupić za pośrednictwem serwisów eBilet oraz Eventim.