Obserwuj w Google News

Utwór Beatlesów, który był zakazany! Mija rocznica wielkiego skandalu z ich udziałem

Redakcja
2 min. czytania
13.07.2017 12:45

Większość muzyków wie, że lepiej uważać, co się mówi w wywiadach. Przekonał się o tym ponad 50 lat temu John Lennon, który wywołał globalny skandal po rozmowie z jedną z brytyjskich dziennikarek.

Utwór Beatlesów, który był zakazany! Mija rocznica wielkiego skandalu z ich udziałem
fot. ons.pl

W 1966 roku John Lennon udzielił jednego z najsłynniejszych wywiadów w całej karierze. Słowa, które wtedy wypowiedział, długo nie schodziły z pierwszych stron gazet.

„Jesteśmy teraz popularniejsi od Jezusa”

Członek legendarnego The Beatles podzielił się słowami, za które znienawidziły go miliony osób. W rozmowie z Maureen Cleave stwierdził:

„Chrześcijaństwo przeminie. Skurczy się i zaniknie. Wiem, że mam rację. Jesteśmy teraz popularniejsi od Jezusa. Nie wiem, co upadnie pierwsze – rock 'n' roll czy chrześcijaństwo. Jezus był w porządku, ale jego uczniowie byli tępi i przeciętni. Sądzę, że to oni wszystko zniszczyli”.

Wypowiedź Lennona rozpętała niemałą burzę wokół zespołu. Co ciekawe, wywiad nie wywołał większego poruszenia w Wielkiej Brytanii. Ogromna krytyka spadła na jednego z Beatlesów, a potem na całą grupę, dopiero kilka miesięcy później, kiedy rozmowa ukazała się także w Stanach Zjednoczonych.

Zagorzali chrześcijanie byli oburzeni do tego stopnia, że w południowych stanach USA doszło do dużych protestów. Członkowie otrzymywali pogróżki, a ich płyty były publicznie niszczone i palone.

Buntowali się nie tylko Amerykanie. Fala demonstrantów dotarła również m.in. do pobliskiego Meksyku, Hiszpanii czy nawet Republiki Południowej Afryki. John Lennon wydał ostatecznie oświadczenie, w którym przeprosił za wypowiedziane słowa i poinformował, że nie jest przeciwnikiem Boga i religii.

Zakazana piosenka Beatlesów

Trzy lata później, w lipcu 1969 roku, grupa oficjalnie wydała w Stanach Zjednoczonych piosenkę „The Ballad of John and Yoko”, która była ostatnim numerem jeden Beatlesów w Wielkiej Brytanii.

Słowa utworu wywołały kolejny skandal na terenie Ameryki. W tekście znalazły się odniesienia do Chrystusa i kwestii ukrzyżowania. Uznano to za obraźliwe, podobnie jak w przypadku słynnego wywiadu.

Amerykańskie stacje radiowe postanowiły zbojkotować singiel i masowo odmówiły jego emisji. Utwór został zakazany w ponad stu rozgłośniach.

RadioZET.pl/wikipedia/beatlesbible/PK