Obserwuj w Google News

Skandal z Taylor Swift? Została oskarżona o plagiat, czeka ją proces sądowy

2 min. czytania
10.12.2021 14:28
Zareaguj Reakcja

Taylor Swift oskarżona o plagiat. Piosenkarkę czeka proces w sprawie naruszenia praw autorskich. Gwiazda miała rzekomo ukraść fragment tekstu z pewnego utworu i umieścić go w swoim wielkim przeboju "Shake It Off". Sędzia zdecydował, że odbędzie się proces z ławą przysięgłych.

Taylor Swift
fot. Invision/Invision/East News

Taylor Swift podbija obecnie branżę muzyczną z nową wersją swojej płyty "Red", z której pochodzi m.in. przebój "All Too Well"dzięki sukcesowi piosenki wokalistka pobiła kolejny rekord i stała się pierwszą kobietą z takim wynikiem.

Choć wokalistka ma obecnie mnóstwo powodów do zadowolenia, będzie musiała się wkrótce zmierzyć z czymś mniej przyjemnym. Amerykańskie media informują, że Taylor Swift czeka proces sądowy. Została oskarżona o plagiat.

Redakcja poleca

Taylor Swift oskarżona o plagiat. Piosenkarkę czeka proces sądowy

Taylor Swift ukradła fragment tekstu utworu i umieściła go w swoim hicie "Shake It Off" z 2014 roku? Tak twierdzą Sean Hall i Nathan Butler, autorzy wydanej w 2000 roku piosenki "Playas Gon’ Play" z repertuaru girlsbandu 3LW.

Mowa o fragmencie "playas, they gonna play" i "haters, they gonna hate". W przeboju Swift pojawiają się słowa "cause the players gonna play, play, play, play, play and the haters gonna hate, hate, hate, hate, hate".

Jak informuje m.in. "Billboard", sędzia Michael W. Fitzgerald zdecydował się skierować sprawę na salę sądową, pomimo że zauważa wyraźne różnice między utworami. Mimo to jego zdaniem istnieją istotne podobieństwa w użyciu słów, ich kolejności i struktury, więc kwestię tę rozstrzygnie proces przed ławą przysięgłych.

Hall i Butler po raz pierwszy oskarżyli Taylor Swift i twórców "Shake It Off" już w 2017 roku, ale wówczas sędzia odrzucił wniosek, twierdząc, że krótkim frazom brakuje wystarczającej oryginalności i kreatywności, aby można było mówić o naruszeniu praw autorskich. Sąd apelacyjny uchylił jednak decyzję sędziego i zdecydował, że sprawę warto jeszcze raz rozpatrzyć.

Swift ponownie zaprzeczyła oskarżeniom i poprosiła o wydanie wyroku na jej korzyść w trybie doraźnym, ale Fitzgerald odrzucił jej prośbę. Mimo że eksperci powołani przez piosenkarkę jednoznacznie wykazali, że między utworami nie ma podobieństwa, sędzia pozwoli przyjrzeć się tej kwestii członkom ławy przysięgłych.

Na ten moment nie wiadomo, kiedy rozpocznie się proces.

Billie Eilish Adele Taylor Swift
10 Zobacz galerię
fot. mat. prasowe

RadioZET.pl/billboard.com