Obserwuj w Google News

K-pop podbija Europę. Monsta X, Kai i Enhypen wystąpili na Kpop Flex [RELACJA]

6 min. czytania
17.05.2022 01:26
Zareaguj Reakcja

Na Kpop Flex we Frankfurcie zobaczyliśmy m.in. Monsta X, Mamamoo, (G)I-dle, Enhypen czy NCT Dream. Jak wypadła pierwsze edycja wielkiej, k-popowej imprezy?

Kpop Flex - Kai z EXO
fot. mat. prasowe

Festiwal Kpop Flex we Frankfurcie nad Menem to jedna z najważniejszych k-popowych imprez w Europie w 2022 roku. Niestety przez pandemię wiele koreańskich zespołów musiało przełożyć swoje koncerty lub je w ogóle odwołać. Fani k-popu bardzo stęsknili się za swoimi ulubieńcami i nic dziwnego, że bilety na Kpop Flex rozeszły się w mgnieniu oka. Początkowo impreza miała być 1-dniowa, ale zainteresowanie było tak duże, że organizatorzy dołożyli drugi dzień festiwalu. Jak było na wielkim, kpopowym święcie? Mimo kilku potknięć organizatorów i bardzo krótkich występów artystów wielu fanów k-popu będzie mile wspominać ten event. Co więcej, już ogłoszono kolejną edycję Kpop Flex, która na pewno zainteresuje niejednego wielbiciela koreańskiego popu.

Redakcja poleca

Kpop Flex we Frankfurcie. Relacja z koncertów Enhypen i NCT Dream

Festiwal Kpop Flex odbył się we Frankfurcie w dniach 14-15 maja 2022 na stadionie Deutsche Bank Park. Już pierwszego dnia można było zauważyć wielu fanów k-popu na dworcu we Frankfurcie - liczba osób z lightstickami oraz photocards z koreańskimi idolami naprawdę była ogromna. K-popowy festiwal przyciągnął nie tylko niemieckich fanów koreańskiej muzyki pop - w tłumie czekającym na S-bahn można było usłyszeć polską czy hiszpańską mowę. Zresztą nic dziwnego - k-popowe festiwale w Europie to raczej rzadkość i każda okazja, by zobaczyć swoje ulubione zespoły na żywo jest naprawdę kusząca. Szczególnie, że Kpop Flex miał naprawdę imponujący line-up.

Pierwszego dnia imprezy na scenie pojawili się m.in. Enhypen, NCT Dream, AB6IX oraz Kai z Exo. Nie zabrakło również girlsbandów - zobaczyliśmy występy Mamamoo, Ive oraz (G)I-dle. Niestety tuż przed imprezą okazało się, że każdy z artystów będzie mieć około 20 minut na swój występ. Wielu fanów było rozczarowanych tak krótkimi występami, szczególnie, że podczas sprzedaży biletów nie podano informacji o długości trwania festiwalu. Czy fani zdecydowaliby się wydawać niemałe pieniądze na 20-minutowe występy swoich ulubionych zespołów? Zapewne wiele osób może czuć niedosyt - z drugiej strony w przeciągu zaledwie kilku godzin mogliśmy w skondensowanej wersji obejrzeć kilku artystów.

Pierwszy dzień Kpop Flex rozpoczął się od występu girlsbandu Ive. Młodziutki zespół zadebiutował w grudniu 2021, ale fani k-popu w mig pokochali ich utwory "Love Dive" czy "Eleven". Łatwo sobie wyobrazić, co działo się na wypełnionym po brzegi stadionie, gdy rozpoczął się ten występ. Patrząc na tłum fanów z kolorowymi lighstickami zdałam sobie sprawę, jak bardzo stęskniliśmy się za koncertami, za tym dreszczykiem emocji, gdy widzimy na scenie ulubionych artystów i możemy razem z innymi wyśpiewywać swoje ulubione utwory. Dziki tłum fanów oraz głośne piski uświadomiły mi również, jak ciekawym i ogromnym zjawiskiem jest hallyu, czyli koreańska fala. Na stadionie zebrało się 40 tysięcy osób z różnych zakątków Europy, w różnym wieku, by zobaczyć artystów z drugiego końca świata - wciąż jest to dla mnie zaskakujące zjawisko, któremu sama się dałam porwać. 

materiały prasowe; DKphotos
fot. materiały prasowe; DKphotos

Po młodziutkich debiutantkach z Ive wystąpił Enhypen - chłopaki zadebiutowali w 2020 i był to ich pierwszy występ w Europie. Mimo tak krótkiego stażu na scenie, to właśnie ten zespół zachęcił wielu fanów do kupna biletów na pierwszy dzień imprezy. Enhypen wykonał swoje przeboje m.in. "Drunk-Dazed" oraz "Tamed-Dashed". Między piosenkami artyści podkreślali, że są bardzo szczęśliwi, że mogą w końcu zagrać przed tak ogromną publicznością.

Podczas pierwszego dnia imprezy nie zabrakło wzruszającego momentu, gdy na telebimach pokazano ukraińską dziewczynkę, która zaśpiewała "Let it Go" z filmu "Krainu Lodu" w schronie. K-popowi artyści również zaśpiewali tę piosenkę podczas festiwalu i fani bardzo entuzjastycznie przyjęli ten cover.

materiały prasowe; DKphotos
fot. materiały prasowe; DKphotos

Pierwszego dnia imprezy zagrał AB6IX. Zespół wybrał bardzo taneczne piosenki, które rozbujały cały stadion. Boysband wykonał m.in. "Breathe" czy "Cherry". Po zespole pojawiły się girlsbandy Mamamoo oraz (G)I-dle, które rozgrzały szczególnie męską część widowni.

Parząc na liczbę zielonych lighsticków na widowni można było się domyśleć, że sporo osób czekało na koncert NCT Dream. Zespół właśnie promuje swoją najnowszą płytę "Glitch Mode" i oczywiście tego utworu nie mogło zabraknąć na Kpop Flex. Pisk fanek, gdy NCT Dream wyszedł na scenę i zaczął swój występ od "Hot Sauce" jest nie do opisania. Niestety na scenie zabrakło Marka i Haechana, którzy mają obecnie inne zobowiązania związane z NCT 127. Wisienką na torcie tego dnia był Kai z EXO, który w tym roku obchodzi 10-lecie. EXO jest jednym z najważniejszych i najbardziej słynnych zespołów k-popowych i nic dziwnego, że gdy ogłoszono występ jednego z członków zespołu, bilety na Kpop Flex od razu się wyprzedały.

materiały prasowe; DKphotos
fot. materiały prasowe; DKphotos

Kai wydał pod koniec listopada 2021 swój drugi solowy album "Peaches", bardzo "intymny" i dojrzały materiał. Wokalista zaczął swój występ od tytułowego utworu i dosłownie na scenie zapanowała niesamowita magia. Nie będzie to zbyt obiektywna opinia, ale uważam, że Kai jest jednym z najlepszych tancerzy w k-popie i jego występ na Kpop Flex tylko to udowodnił. Układy taneczne do "Vanilla" czy "Mmmh" są bardzo skomplikowane, Kai dosłownie "żyje" muzyką, widać to nie tylko w jego ruchach, ale i mimice twarzy. Tyle lat na scenie zobowiązuje i Kai udowodnił, że jest niedościgniony pod względem tańca i interakcji z publicznością.

Kpop Flex 2022 we Frankfurcie. Relacja z koncertów Monsta X i Kai

Drugiego dnia Kpop Flex koncerty zaczęły się o godzinę wcześniej niż planowano - o czym nie poinformowano festiwalowiczów, co uważam za niedopuszczalny błąd. Ponownie na scenie zobaczyliśmy Mamamoo, które od 2014 roku udowadniają, że są świetne na scenie i porwą do tańca dosłownie każdego. Kolejno usłyszeliśmy Ive, po dziewczynach miał wystąpił również Oneus, ale zespół musiał niestety odwołać swój występ, bo dwóch członków zespołu otrzymało pozytywny wynik testu na koronawirusa.

materiały prasowe; DKphotos
fot. materiały prasowe; DKphotos

Wśród publiczności można było zauważyć wielu fanów z lighstickami girlsbandu Dreamcatcher i w strojach nawiązujących do ubrań zespołu - takich fanów można tylko pozazdrościć. Zespół wykonał m.in. kawałek "Scream" i jeżeli szukacie mocniejszych brzmień w k-popie to Dreamcatcher jest zdecydowanie dla Was.

AB6IX ponownie rozkręcił atmosferę, co więcej nauczył nas kilku tanecznych ruchów z piosenek Blackpink oraz BTS. Podczas koncertu nie zabrakło również coveru "Kill This Love" Blackpink w wykonaniu Dreamcatcher. Gwiazdą wieczoru był Monsta X, który dzień wcześniej obchodził swoje 7-lecie. Grupa rozpoczęła występ od piosenki "Love" z najnowszej płyty "Shape of Love" i pisk fanek był naprawdę ogłuszający. Zespół zdecydował się tego dnia wykonać utwór "Autobahn" z płyty "No limit", co było miłym ukłonem w stronę niemieckiej publiczności. Widownia usłyszała tego dnia również "Gambler". Występ Monsta X został bardzo entuzjastycznie przyjęty i 4 piosenki wykonane przez zespół pozostawiły spory niedosyt.

materiały prasowe; DKphotos
fot. materiały prasowe; DKphotos

Drugi dzień zamknął występ Kai, który ponownie oczarował publiczność. Podczas piosenki "Mmmh" na publiczność pod sceną spadło konfetti, które było pięknym zakończeniem imprezy. Kolejna edycja Kpop Flex ma odbyć się 17 i 18 czerwca 2023 we Frankfurcie. Miejmy nadzieję, że za rok koncerty k-popowych artystów będą dłuższe i organizacja imprezy będzie lepsza. Niestety podczas tegorocznej imprezy nie obyło się bez wpadek - fani nie wiedzieli, że przed koncertami odbywają się na głównej scenie specjalne występy, kolejki do jedzenia i napoi w ramach Korea Festival na terenie stadionu były dosłownie kilometrowe. Co więcej podczas drugiego dnia imprezy fani nie wiedzieli, jak prezentuje się line-up. Zawsze pierwsza edycja imprezy jest nieidealna, ale miejmy nadzieję, że organizatorzy wyciągną wnioski i za rok błędy zostaną poprawione.

Kpop Flex 2023 we Frankfurcie i Londynie

Kpop Flex powróci w przyszłym roku nie tylko do Frankfurtu, ale pojawi się też w Londynie. Organizatorzy ogłosili, że festiwal zawita również w Wielkiej Brytanii i potrwa aż 3 dni. Londyński Kpop Flex odbędzie się w dniach 22-24 września 2023 w The O2. Bilety na wydarzenie będą dostępne na kpopflex.com.