Obserwuj w Google News

Marie Laforet nie żyje. Słynna francuska piosenkarka śpiewała z Danielem Olbrychskim

Magdalena Kulej
2 min. czytania
03.11.2019 21:42
Zareaguj Reakcja

Marie Laforet, francuska piosenkarka i aktorka, zmarła w sobotę w wieku 80 lat w szwajcarskim Genolier. Artystka zasłynęła dzięki takim hitom jak "Viens, viens" i "Les vendanges de l'amour". Polacy dobrze znają też jej piosenkę "Warszawa".

Marie Laforet nie żyje. Słynna francuska piosenkarka i aktorka miała 80 lat
fot. Terra FIlms/Collection Christophel/East News

Marie Laforet, która tak naprawdę nazywała się Maitena Doumenach (imię oznacza w dialekcie baskijskim "ukochaną"), nie chciała ograniczyć się do jednej artystycznej etykiety. Była obiecującą aktorką, potem popularną piosenkarką, a potem znowu aktorką - pisze tygodnik "Le Point". Artystka zagrała w 35 filmach i sprzedała ponad 35 mln płyt

Marie Laforet nie żyje - kim była?

Laforet urodziła się 5 października 1939 roku w Soulac-sur-Mer w departamencie Żyrondy na zachodzie Francji, w rodzinie przemysłowców. W 1960 roku zadebiutowała jako aktorka w filmie "W pełnym słońcu" u boku Alaina Delona, a rok później w filmie "La fille aux yeux d'or" (fr. dziewczyna o złotych oczach) - tytuł filmu stał się pseudonimem, jaki nadała jej francuska publiczność.

W 1979 roku przeniosła się do Genewy. Z czasem zrezygnowała z muzyki i filmu i założyła galerię sztuki. Mieszkała w Genewie i w miasteczku Genolier na zachodzie Szwajcarii.

Marie Laforet zaśpiewała "Viens, viens" z Danielem Olbrychskim

Laforet była autorką słów do wielu swoich piosenek. Jej największe przeboje to "Viens, viens" i "Les vendanges de l'amour". Ten pierwszy zaśpiewała wspólnie z przyjacielem Danielem Olbrychskim podczas występu w Polsce w 1976 roku. Dla Laforet była to jednak niespodzianka, bo aktor przed jej przyjazdem do Polski powiedział, że tego dnia będzie za granicą. Piosenkarkę zaskoczył na scenie. Na widowni siedziała wówczas Maryla Rodowicz.

Dla Polaków szczególnie ważna jest też piosenka "Warszawa" z 1964 roku, którą Laforet również sama napisała. 

Nie żyje dziecko amerykańskiego piosenkarza. Jego córeczka miała tylko 2 latka

RadioZET.pl/PAP/Le Point/Facebook/MK