Obserwuj w Google News

Gitara Cobaina z klipu "Smells Like Teen Spirit" sprzedana za kolosalną sumę. Co za kwota!

2 min. czytania
23.05.2022 13:22
Zareaguj Reakcja

Kultowa gitara Kurta Cobaina z teledysku "Smells Like Teen Spirit" sprzedana. Instrument został kupiony przez firmę The Jim Irsay Collection z Indianapolis za kwotę, która przewyższyła oczekiwania aukcjonerów. Gitarę sprzedano za ponad 4 miliony dolarów.

Nirvana Kurt Cobain Smells Like Teen Spirit
fot. Youtube screen / Nirvana

Kurt Cobain zapisał się w historii muzyki jako jeden z najważniejszych przedstawicieli muzyki grunge. Choć od śmierci samobójczej muzyka minęło już ponad 28 lat, twórczość Nirvany nadal zachwyca sympatyków rocka.

Nieprzerwaną popularnością cieszy się przebój "Smells Like Teen Spirit". Jego fani dobrze znają kultowy teledysk, gdzie widzimy Cobaina z gitarą Fender Mustang. Instrument został właśnie sprzedany za niesamowitą kwotę.

Redakcja poleca

Gitara Kurta Cobaina z teledysku "Smells Like Teen Spirit" sprzedana za 4,5 miliona dolarów

Aukcja odbyła się w niedzielę, 22 maja. O zakup gitary Kurta Cobaina z 1969 roku walczyli kolekcjonerzy z całego świata. Instrument został ostatecznie sprzedany za 4,5 miliona dolarów, czego nie spodziewali się sami organizatorzy. Początkowa cena wynosiła "zaledwie" 600 tysięcy dolarów.

Właścicielem gitary Fender Mustang została firma The Jim Irsay Collection z Indianapolis. Amerykański biznesmen Jim Irsay posiada już w swojej kolekcji gitary m.in. Elvisa Presleya, Paula McCartneya, Boba Dylana, Prince’a, czy Johna Lennona.

Rodzina Cobaina przekaże część dochodów ze sprzedaży gitary na rzecz inicjatywy Kicking The Stigma, która ma na celu podniesienia świadomości na temat zaburzeń psychicznych.

Kurt Cobain nie ukrywał, że gitara Fender Mustang była jego ulubioną. Posiadał dwa egzemplarze tego modelu. Muzyk używał Fender Mustang w czasie nagrywania płyt "Nevermind" i "In Utero", a także podczas wielu występów na żywo.

Klub 27 Kurt Cobain Amy Winehouse Jim Morrison
10 Zobacz galerię
fot. Courtesy Everett Collection/East News, PA Wire/Press Association Images/EAST NEWS

RadioZET.pl/variety.com