Obserwuj w Google News

Mike Hill nie żyje. Nagrodzony Oscarem twórca "Apollo 13" miał 73 lata

2 min. czytania
10.01.2023 10:25
Zareaguj Reakcja

Zmarł Mike Hill - amerykański montażysta, który odpowiada za takie filmy, jak "Wyścig", "Piękny umysł", czy "Apollo 13", za który został nagrodzony Oscarem. Odszedł w wieku 73 lat.

Apollo 13 - Kevin Bacon, Tom Hanks - kadr z filmu
fot. Universal Pictures/materiały prasowe

5 stycznia 2023 roku zmarł Mike Hill. Był amerykańskim montażystą filmowym, z wieloma słynnymi tytułami na koncie. Miał 73 lata.

Mike Hill nie żyje

Jak podaje Deadline, powołując się na rzecznika prasowego rodziny Hilla, filmowiec odszedł w swoim domu w Omaha w stanie Nebraska.

Powodem zgonu było kryptogenne organizujące się zapalenie płuc.

Mike Hill urodził się w 1952 roku w Omaha. Pracę zaczynał w lokalnej stacji telewizyjnej jako asystent montażysty przy cięciu zapowiedzi filmów. W końcu dostał pracę w wytwórni Paramount. Fachu uczył się podczas produkcji filmu "By nie pełzać na kolanach" z 1976 roku. Jako samodzielny montażysta zadebiutował 5 lat później, pracując przy serialu "Cagney i Lacey". Pierwszym zmontowanym o własnych siłach filmem Hilla była "Nocna zmiana" z 1982 roku.

Redakcja poleca

Mike Hill: najważniejsze filmy

W swojej karierze Hill miał na koncie takie produkcje, jak "Plusk", "Obłędna miłość", "Kokon", "Uzbrojeni i niebezpieczni", "Akademia wojskowa", "Willow", "Smętarz dla zwierzaków", "Kochany urwis", "Zawód: dziennikarz", "Okup", "Grinch: świąt nie będzie", "Piękny umysł" "Frost/Nixon", "Kod da Vinci", "Anioły i demony", "Wyścig", czy "W samym sercu morza". Wielokrotnie współpracował z Ronem Howardem, z którym stworzył większość swoich filmów, w których grał Tom Hanks. 

Redakcja poleca

Hill był czterokrotnie nominowany do Oscara. Wygrał statuetkę w 1996 roku za film "Apollo 13". Oprócz tego został laureatem między innymi nagród jak BAFTA i Hollywood Film Awards. W swojej karierze zmontował 33 tytuły. Ostatnim, jest nadchodzący film "Dr. Abdul Kalam".

Pozostawił swoją żonę LeAnne, córkę Jesikę i zięcia Brandona.

RadioZET.pl/Deadline