Obserwuj w Google News

Wojciech Smarzowski planuje kolejny film. Będzie „Kler 2”?

Maciej Friedrich
2 min. czytania
20.03.2019 14:57
Zareaguj Reakcja

Wojciech Smarzowski nie zwalnia tempa i po świetnie przyjętym „Klerze” chciałby nakręcić kolejny film. Ubiega się o dotację na stworzenie kontynuacji kultowej dla wielu widzów produkcji. 

Wojciech Smarzowski planuje kolejny film. Będzie „Kler 2”?
fot. Instagram:@redcowstudio

Wojciech Smarzowski to reżyser, który ma tak samo wielu wielbicieli, co przeciwników. Reżyser zawdzięcza to kontrowersjom związanym z niemal każdym jego obrazem. W 2018 roku opinią publiczną zatrząsł „Kler”, w którym twórca zdecydował się pokazać księży jako osoby często bezwzględne i mające typowe ludzkie ułomności moralne. Produkcja okazała się najbardziej dochodowym polskim filmem od 30 lat. Ale to nie jedyne filmy, które poruszały widzów. „Wesele”, „Drogówka” czy „Wołyń” również wywoływały kontrowersje w różnego rodzaju środowiskach. Nie można jednak odebrać reżyserowi daru skłaniania widza do refleksji i wywoływania dyskusji na ważne tematy. Według opublikowanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej listy obrazów ubiegających się o państwową dotację kontrowersyjny twórca po raz kolejny postara się zaszokować widzów.

Smarzowski kręci nowy film
fot. facebook.com/smarzowski

Wojciech Smarzowski chce nakręcić „Wesele 2”?

Jak poinformował portal Onet, na liście PISF-u znalazło się nazwisko Wojciecha Smarzowskiego. I choć logika podpowiada, że reżyser chciałby powtórzyć swój ogromny sukces i nakręcić drugą część „Kleru”, nic tego nie zapowiada. Owszem, Smarzowski według listy ubiega się o pomoc w stworzeniu drugiej części, ale „Wesela” z 2004 roku. Film nie odniósł może tak wielkiego sukcesu kasowego, jak „Kler”, ale był obrazem bardzo mocnym. W prostolinijny sposób obnażał typowe ludzkie przywary: uzależnienia, małomiasteczkowość, chciwość i podejście „zastaw się, a postaw się”. W klasycznym dla reżysera stylu zostały przedstawione ikoniczne przywary Polaków. Nie ma wątpliwości, że temat nie został wyczerpany i Smarzowski może nam jeszcze wiele o nas samych opowiedzieć. Prawdopodobnie będzie to sroga lekcja pokuty. Czas jednak pokaże, czy „Wesele 2” nie jest zasłoną dymną, a twórca nie planuje kontynuacji „Kleru”.

 

RadioZET.pl/onet.pl/MF