Obserwuj w Google News

Tadeusz Pałka nie żyje. Wybitny dokumentalista miał 79 lat

2 min. czytania
06.04.2021 10:31

Zmarł Tadeusz Pałka - reżyser, producent i nauczyciel akademicki. Miał 79 lat. W ciągu swojej kariery stworzył kilkadziesiąt filmów dokumentalnych.

Znicz - materiał pogląodowy
fot. Value Stock Images EAST NEWS

4 kwietnia 2021 roku odszedł Tadeusz Pałka - polski filmowiec i wykładowca, który powołał do życia wiele filmów dokumentalnych, które zostały docenione nagrodami. Nie podano przyczyny jego śmierci.

Tadeusz Pałka nie żyje

Informacje o śmierci reżysera podało Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Tadeusz Pałka urodził się 10 lutego 1942 roku w Kazimierzu Dolnym, gdzie mieszkał i tworzył. W 1974 roku ukończył reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi. Studiował pod kierunkiem wybitnego dokumentalisty Kazimierza Karabasza. W trakcie swojej kariery Pałka stworzył kilkadziesiąt dokumentów.

Wśród filmów jego autorstwa znalazły się "Ze wsi", "Wygrać przegrać", "Wiatr jest silniejszy",  "Gospodarstwo", "Młyn", "Mieszkanie w bloku", "Z życia pomników" czy "Nadzieja". Ten ostatni dokument to najbardziej znany i doceniony film Pałki. Otrzymał za niego Srebrnego Smoka i Srebrnego Lajkonika na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie, II nagrodę na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Berlinie oraz Brązowy Talerz na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Huesca.

Redakcja poleca

Nie tylko tworzył filmy, ale również kształcił przyszłych filmowców. Był wykładowcą na Wydziale Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej imienia Leona Schillera w Łodzi, a także profesorem na Wydziale Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Z Lubelszczyzną nie łączyło go jedynie pochodzenie oraz miejsce pracy. Region pojawia się w wielu jego dokumentach.

Oglądaj

Pałka pełnił funkcję członka Stowarzyszenia Filmowców Polskich w zarządzie Sekcji Filmu Dokumentalnego. Jego ostatnim filmem był dokument "Socialismo o muerte" z 2008 roku poświęcony współczesnej Kubie.

RadioZET.pl/sfp.org.pl
Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET