Obserwuj w Google News

SXSW 2022: kontrowersyjna decyzja jury amerykańskiego festiwalu filmowego. Nagrodzili rosyjski film

Michał Kaczoń
3 min. czytania
16.03.2022 12:40

SXSW 2022, czyli amerykański festiwal South By Southwest, odbywa się właśnie w Austin w Teksasie oraz w internecie. We wtorek 15 marca wieczorem ogłoszono jednak zwycięzców tegorocznego festiwalu filmowego. Werdykt jury wzbudził nieco kontrowersji, gdyż jedna z nagród trafiła do rosyjskiego filmu. Kto jeszcze zwyciężył festiwal kina niezależnego?

SXSW 2022 -
fot. materiały prasowe SXSW

SXSW, czyli festiwal South By Southwest rozpoczął się w piątek 11 marca. Impreza, która łączy w sobie festiwal filmowy, muzyczny oraz konferencję na temat nowych technologii, potrwa jeszcze do niedzieli 20 marca, ale już we wtorek 15 marca ogłoszono zwycięzców filmowej porcji festiwalu. Międzynarodowe Jury, składające się z dziennikarzy i krytyków filmowych, nagrodziło filmy w najważniejszych kategoriach. Kto zwyciężył?

Redakcja poleca

SXSW 2022: kontrowersyjna nagroda dla rosyjskiego filmu

Jedno z wyróżnień trafiło w ręce rosyjskiej aktorki Elizavety Yankovskayiej, która wystąpiła w filmie „Nika”, bazującym na życiu artystki i pisarki Niki Turbiny, która rozpoczęła karierę jako uznana dziecięca poetka i szybko okrzyknięta „totalnym objawieniem”. Jej rozpoznawalność i przypięcie łatki „geniusza” w tak młodym wieku, sprawiło jednak, że już przed 30. dziewczyna zdaje się być wypalona zawodowo i skazana na myśli o tym, że „najlepsze dni ma już za sobą”.

Nika - kadr z filmu
fot. fot. materiały prasowe SXSW/Vodorod

Jurorom niezwykle spodobała się gra debiutującej w długim metrażu aktorki. Podkreślali, że „buzuje ona na skomplikowanych emocjach i nie sposób nie dostrzec nieprawdopodobieństw życia, manifestujących się na naszych oczach”, dzięki jej wspaniałej grze.

Decyzja o wyświetleniu, a następnie nagrodzeniu rosyjskiego filmu w czasie, w którym wiele firm i organizacji kulturalnych wprost wyraża sprzeciw przeciwko inwazji rosyjskiej na Ukrainę, wydaje się ruchem kontrowersyjnym i nieprzemyślanym. Gesty solidarności są w końcu niezwykle ważne, a choć można argumentować, że niektóre historie są uniwersalne, a sam festiwal apolityczny, należy zadać sobie pytanie, czy warto jest podejmować takie decyzje w tak trudnym czasie.

Wojna w Ukrainie - najnowsze informacje [RELACJA NA ŻYWO]

SXSW 2022: zwyciężyły poruszające historie o trudnych relacjach rodzinnych 

Głównym wygranym imprezy był komediodramat „I Love My Dad” z udziałem Pattona Oswalda i aktora Jamesa Morosiniego, który jest też reżyserem, i scenarzystą obrazu. Morosini oparł scenariusz na swoich własnych doświadczeniach i opowiedział historię, skupiającą się na tym, że jego ojciec, z którym od lat nie miał kontaktu, oszukał go, podając się za kogoś innego w internecie, by móc odbudować łączącą ich relację. Zaskakujący „catfishing” staje się przyczynkiem do serii zaskakujących i zabawnych sytuacji, które pokazują nam jednak, jak ważny jest prawdziwy kontakt z drugim człowiekiem w świecie zdominowanym przez social media. Przewrotne, zabawne, w punkt.

I love my dad - kadr z filmu
fot. fot. materiały prasowe SXSW/Hantz Motion Pictures

Nagrodę w kategorii Dokumentalnej otrzymał film „Master of Light” Rosy Ruth Boesten, skupiający się na postaci malarza George’a Anthony’ego Mortona, który próbuje uchwycić esencję swojej matki na płótnie. Mężczyzna poświęca wiele miesięcy na namalowanie idealnego portretu swojej rodzicielki, a w tle przewijają się ważne społecznie tematy, związane z amerykańską „wojną narkotykową” i rozważaniami o roli sztuki współczesnej w życiu każdego z nas. Film stawia ciekawe pytania, na które razem z widzem poszukuje odpowiedzi.

Master of Light - kadr z filmu
fot. fot. materiały prasowe SXSW/Jurgen Lisse
Redakcja poleca

SXSW 2022: pełna lista zwycięzców

  • Najlepszy Film Dramatyczny: „I Love My Dad”, reż. James Morosini 
  • Wyróżnienie za Niezwykłą Kinematofraficzną Wizję: „It is In Us All”, reż. Antonia Campbell-Hughes
  • Wyróżnienie dla Najlepszego Debiutu: Elizaveta Yankovskaya, “Nika”
  • Najlepszy Film Dokumentalny: „Master of Light”, reż. Rosa Ruth Boesten
  • Wyróżnienie dla Niezwykłej Intymność w Prowadzeniu Historii: „Bad Axe”, reż. David Siev
  • Wyróżnienie dla Najlepszego Występu w filmie dokumentalnym: Steve Glew, “Pez Outlaw”
  • Nagroda specjalna serwisu Fandor dla Nowych Głosów „What We Leave Behind”, reż. Iliana Sosa
  • Nagroda Adam Yauch Hörnblowér Award: “Chee$e”, reż. Damian Marcano
  • Nagroda Specjalna dla Najlepszego Montazu: „Wszystko wszędzie naraz”
  • Nagroda Louis Black “Lone Star” Award
  • Winner: “What We Leave Behind”
  • Nagroda za Najlepsze zdjęcia: „A Vanishing Fog“
  • Mailchimp Support the Shorts Award: The Voice Actress”

Przyznano także nagrody w kategoriach filmów krótkometrażowych. Najlepszymi filmami zostały: „ All the Crows in the World”, reż. Tang Yi, „Long Line of Ladies”, reż. Rayka Zehtabchi, Shaandiin Tome, „Moshari”, reż. Nuhash Humayun i „Bestia”, reż. Hugo Covarrubias.

Pełna lista zwycięzców do znalezienia  na oficjalnej stronie festiwalu

Czytaj także:  Disney wspiera osoby LGBTQ+. Pracownicy organizują protest przeciwko homofobicznemu prawu

RadioZET.pl/informacja prasowa SXSW 

Polskie filmy i seriale XXI wieku, które stały się międzynarodowymi hitami [GALERIA]