Obserwuj w Google News

Oscary 2022: Historia statuetki. Ile kosztuje i dlaczego się tak nazywa?

3 min. czytania
23.03.2022 18:44

Oscary 2022 zbliżają się wielkimi krokami. Uroczysta gala odbędzie się w 27 marca 2022 roku. Z tej okazji zdradzamy historię statuetki, która jest marzeniem wielu aktorów. Jakie sekrety kryje prestiżowy Oscar, ile waży statuetka? Czy jej wyprodukowanie jest drogie i dlaczego nazywa się ją "Oscarem"? Na wszystkie pytania odpowiadamy poniżej. 

Oscary 2022 historia statuetki
fot. Shutterstock

Oscary 2022: Historia statuetki. Ile kosztuje i dlaczego się tak nazywa? Wręczenie Oscarów to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kina. Niektóre produkcje są wręcz skrojone pod prestiżowe nagrody, inne zachwycają krytyków na całym świecie. Warto wspomnieć też o tym, że Oscar jest marzeniem wielu aktorów i aktorek. Nic dziwnego, często otwiera im drzwi do wielkiej kariery. Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd wziął się pomysł na statuetkę? Zdradzamy, jaka jest jej historia. 

Zobacz także: Reżyser "Baby Drivera" chwali "Boże Ciało". Bielenia przypomina mu McGregora

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów"

Oscary 2022: Jaka jest historia statuetki?

Prestiżowy Oscar jest marzeniem gwiazd kina. Historia tej złotej statuetki sięga aż 1928 roku. Oscara zaprojektował Cedric Gibbons, był on scenografem filmowym. Statuetka przedstawia złotego rycerza. Opiera się on na mieczu. Warto zwrócić uwagę na to, że stoi on rolce filmu, a każda z nich ma kilka szprych. Nie bez powodu - symbolizują one każdą z grup zawodowych członków Amerykańskiej Akademii Filmowej, czyli aktorów, reżyserów, producentów, scenarzystów oraz techników.

Obecnie Oscary są wykonywane przez jedną fabrykę w Chicago. Co ciekawe, do wykonania nagrody potrzebny jest sztab ludzi. Okazuje się, że nad jednym Oscarem pracuje nawet kilkanaście osób. 

Jeśli chodzi o nazwę statuetki, to nie ma jednej wersji. Podobno amerykańska bibliotekarka stwierdziła, że figurka przypomina jej wujka Oscara. Wiele źródeł podaje, że nazwa pojawiła się w 1931 roku, ale dopiero osiem lat później uznano ją za oficjalną. Mówi się o tym, że Gibbons naszkicował Oscara na papierowej serwetce podczas nudnego bankietu. 

Zobacz także:  Oscary 2022: 8 ciekawostek, które trzeba znać przed ceremonią

Oscary 2022: Ile waży słynna statuetka i z czego jest wykonana?

Nagrodzeni Oscarami chętnie pozują ze statuetką. Na zdjęciach fotoreporterów można zobaczyć, że nieraz w geście ekscytacji wymachują swoimi Oscarami. Okazuje się, że statuetki laureatów wcale nie są takie lekkie. Jeden Oscar waży niecałe 4 kilogramy, a do tego ma 35 cm wysokości

Mówi się, że Oscar jest złoty, ale okazuje się, że nie składa się w całości z tego materiału. Do wykonania statuetki używa się także stopu cyny, antymonu i miedzi. Do tego całość jest pokryta 24-karatowym złotem. Wykonanie wszystkich statuetek zajmuje od trzech do czterech tygodni.

Warto wiedzieć, że kilka razy Oscar wyglądał inaczej. W czasie wojny był wykonywany z gipsu. Natomiast dwa razy przyznano statuetki, które wyglądem nie przypominały pierwowzoru. Walt Disney otrzymał dużego Oscara z siedmioma mniejszymi za "Królewnę Śnieżkę", a brzuchomówca Edgar Bergen otrzymał drewnianą statuetkę z ruchomymi ustami.

Zobacz także:  Oscary 2022: wiemy, kto poprowadzi 94. galę rozdania nagród

Oscary 2022: Ile kosztuje wykonanie statuetki?

Wykonanie prestiżowego Oscara to duże wyzwanie. Statuetki muszą być identyczne. A jaka jest ich wartość? Szacuje się, że jeden Oscar kosztuje od 500 do 900 dolarów. Co ciekawe, laureat Oscara nie może ot tak wystawić statuetki na aukcję. Najpierw musi zaproponować jej kupno Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, która może odkupić Oscara za jednego dolara.

Każda statuetka ma wygrawerowany numer seryjny oraz napis A.M.P.A.S (Academy of Motion Picture Art and Science). Laureat Oscara ma prawo przekazać statuetkę swoim spadkobiercom. 

Zobacz także:  Oscary 2022: kto z Polski dostał Oscara? Polacy, którzy w przeszłości otrzymali nagrodę

Wyślij ten artykuł Messengerem do znajomych - oni też powinni to wiedzieć

RadioZET.pl/Onet.pl/Money.pl/