Obserwuj w Google News

Najstraszniejszy horror na świecie: naukowcy potwierdzili, po którym filmie nie zaśniesz w nocy

2 min. czytania
13.10.2021 16:59
Zareaguj Reakcja

Który film grozy powinien zdobyć miani najstraszniejszego, przynajmniej z punktu widzenia nauki? Specjaliści przeprowadzili badania, by odpowiedzieć na to nurtujące pytanie.

Materiał poglądowy - męzczyzna ogląda horror
fot. dolgachov/easyfotostock/Eastnews

Zbliżające się Halloween może być powodem, dla którego internauci szukają najstraszniejszych horrorów w dziejach. Z tego powodu naukowcy postanowili sprawdzić, wykorzystując swoje metody, który film kina grozy zasługuje na to miano.

Najstraszniejsze horrory: najbardziej przerażający film grozy według nauki

Ludzkość uwielbia się bać. Z tego powodu straszne opowieści, które pobudzają wyobraźnię, istnieją w różnych kulturach od tysięcy lat. Z czasem mrożące krew w żyłach historie obrosły w cechy, które sprawiły, że zaklasyfikowano je jako horrory. Głównie dzięki literaturze i kinematografii.

Redakcja poleca

Na przestrzeni dekad istnienia kina powstała niezliczona ilość horrorów. Który z tytułów zasługuje jednak na miano najstraszniejszego? Jak podaje Movieweb, brytyjscy badacze z Beds Divans postanowili to sprawdzić, sporządzając listę 25 najstraszniejszych filmów, w tym Top 5 tytułów, niepozwalających zasnąć po seansie. Jednym z ekspertów biorących udział w badaniach był Nevsah Fidan Karamehmet - specjalista zajmujący się nauką behawioralną.

Jak wyglądała metoda badawcza? Aby określić, które filmy są najbardziej przerażające, przeanalizowano ponad 50 000 recenzji z serwisu IMDb pod kątem 25 najbardziej dochodowych horrorów na całym świecie i obliczono, ile razy publikacjach na ich temat użyto słów "przerażające" i "straszne" oraz ich synonimów. W wyniku analizy uszeregowano 25 zwycięskich tytułów w kolejności sumarycznych wyników recenzji krytyków i publiczności, oraz współczynnika "straszności", aby określić, która produkcja zdobyła najwyższe uznanie odbiorców.

Wyniki badań zaprezentowano w poniższej tabeli.

foto: materiały prasowe/Beds Divans
fot. foto: materiały prasowe/Beds Divans

Pierwsze miejsce zdobył słynny horror naśladujący film dokumentalny, czyli "Blair Witch Project" z 1999 roku. Drugie miejsce należy do "The Ring", a na trzecim uplasował się kultowy "Egzorcysta".

Redakcja poleca

Top 25 najstraszniejszych filmów według naukowców

Oto jak prezentuje się pełna lista zwycięskich produkcji.

 1. "Blair Witch Project"
 2. "The Ring"
 3. "Egzorcysta"
 4. "Obecność"
 5. "To"
 6. "Szczęki"
 7. "To my"
 8. "Obecność 2"
 9. "Ciche miejsce"
 10. "Uciekaj!"
 11. "To – Rodział 2"
 12. "Zakonnica"
 13. "Halloween"
 14. "Split"
 15. "Annabelle: Narodziny zła"
 16. "Jestem legendą"
 17. "Obcy: Przymierze"
 18. "Annabelle"
 19. "Ciche miejsce 2"
 20. "World War Z"
 21. "Hannibal"
 22. "Mroczne cienie"
 23. "Resident Evil: Ostatni rozdział"
 24. "Resident Evil: Afterlife"
 25. "The Meg"

Jak widać, na listę załapało się kilka tytułów, które nie są czystogatunkowymi horrorami, a czasami z kinem grozy mają wspólne tylko niektóre elementy. Wszystko dlatego, że algorytm, który badał bazę IMDb, brał pod uwagę słowa, które z kinem grozy są najczęściej wiązane. Lista nie jest więc perfekcyjna, ale filmy, które nie są stuprocentowymi horrorami, stanową ciekawy dodatek. Warto zwrócić uwagę, że w powyższym zestawieniu  pojawiają się obie produkcję Jordana Peele'a, niemal wszystkie tytuły z serii Jamesa Wana "Obecność", a także dylogie "Ciche miejsce" i "To". Mimo dominacji tytułów z ostatnich kilkunastu lat nie zabrakło też klasyki kina grozy: "Szczęk" i "Egzorcysty".

Powyższa lista może stanowić inspirację do maratonu strasznych filmów na Halloween 2021.

RadioZET.pl/Movieweb/ Beds Divans

Najciekawsze premiery października 2021. Które filmy i seriale obejrzeć w tym miesiącu? [TYTUŁY, DATY]