Obserwuj w Google News

Top 25 najstraszniejszych horrorów. Naukowcy znaleźli najbardziej przerażające filmy [LISTA]

Sergiusz Kurczuk
2 min. czytania
30.09.2021 14:10
Zareaguj Reakcja

Które horrory są najstraszniejsze? Naukowcy postanowili zbadać temat i wybrali listę 25 najbardziej przerażających filmów grozy. Wśród nich znalazły się między innymi "Obecność", "Dziedzictwo. Hereditary" oraz "Paranormal Activity".

Obecność 2 - STERLING JERINS - kadr z filmu
fot. New Line Cinema, Atomic Monster, Evergreen Media Group, RatP / A

Które horrorynajstraszniejsze w historii kina? Badacze wzięli temat na warsztat, zaprzęgli metody naukowe i przygotowali listę 25 najstraszniejszych produkcji Hollywood.

Najstraszniejsze horrory w historii według naukowców [LISTA]

Zbliża się Halloween, więc tysiące osób na całym świecie będzie szykować się do maratonów filmów grozy. Które horrory są jednak najstraszniejsze, a zatem warte uwagi w Noc Duchów?

Redakcja poleca

Jak podaje Bloody Disgusting, firma zajmująca się analizą danych - Broadband Choices, postanowili wyłonić najstraszniejsze produkcje w historii horroru. Przedstawiciele przedsiębiorstwa opisali metodę swoich badań w oficjalnym oświadczeniu.

Nasze badania naukowe miało na celu wziąć pod uwagę poziom tętna widzów podczas oglądania najbardziej kultowych horrorów świata, aby za pomocą nauki strachu znaleźć niekwestionowanie najstraszniejszy horror wszechczasów! Zaprosiliśmy 250 "ofiar", by obejrzały 40 najstraszniejszych horrorów na świecie, w tym nowych produkcji z gatunku z ostatnich 18 miesięcy, wybranych dzięki rekomendacji użytkowników Reddit najlepszych krytyków.

Wyniki badań przedstawiono za pomocą poniższej infografiki.

Broadband Choices/materiały prasowe
fot. foto: Broadband Choices/materiały prasowe

Kolejność na liście zależna była od ilości uderzeń serca na minutę w różnych momentach podczas oglądania filmów. Oto jak przedstawia się powyższa lista.

 1. "Host"
 2. "Sinister"
 3. "Naznaczony"
 4. "Obecność"
 5. "Dziedzictwo. Hereditary"
 6. "Nocne istoty"
 7. "Coś za mną chodzi"
 8. "Ciche miejsce II"
 9. "Paranormal Activity"
 10. "Obecność 2"
 11. "Babadook"
 12. "Zejście"
 13. "Hush"
 14. "Ciche miejsce"
 15. "The Ring"
 16. "Koszmar z ulicy Wiązów"
 17. "Halloween"
 18. "Teksańska masakra piłą mechaniczną"
 19. "To" (2017)
 20. "Obecność 3"
 21. "Egzorcysta"
 22. "[REC]"
 23. "28 dni później"
 24. "Candyman" (2021)
 25. "Niewidzialny człowiek"

W pierwszej dziesiątce znalazły się takie hity jak "Obecność", "Ciche miejsce II", "Dziedzictwo. Hereditary" oraz "Paranormal Activity". Pierwsze miejsce zajęła jednak produkcja z 2020 roku pod tytułem "Host" w reżyserii Roba Savage'a. Horror wyprzedził film "Sinister" o dosłownie kilka uderzeń serca. Najwięcej przerażających jump scare'ów, czyli scen, które straszą widza za pomocą zaskoczenia, należy jednak do "Naznaczonego", który znalazł się na trzecim miejscu listy.

Redakcja poleca

Warto jednak pamiętać, że lista przygotowana przez Broadband Choices opiera się na monitorowaniu pracy serca widzów, co nie koniecznie musi przekładać się na poziom przerażenia płynącego z ekranu. Istnieje wiele horrorów, które wywołują strach oparty na wpływie na psychikę widza, niekoniecznie na reakcjach fizjologicznych. Szukając jednak pomysłów na halloweenowy maraton, spokojnie można opierać się na powyższej liście.

RadioZET.pl/Bloody Disgusting/Broadband Choices

Filmy tak drastyczne, że nie obejrzycie ich do końca. Podejmiecie wyzwanie? [TOP 5]