0
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Nagradzany irański reżyser Jafar Panahi zatrzymany przez policję. Trwa fala aresztowań artystów

2 min. czytania
12.07.2022 12:51

Jafar Panahi został zatrzymany przez policję. Nagradzany w Cannes i Berlinie reżyser został zamknięty w areszcie, jednak władze nie podały dokładnej przyczyny aresztowania. To już trzeci twórca filmowy ukarany w ciągu tygodnia.

Taxi - Teheran - kadr z filmu
fot. materiały prasowe Solopan

Jafar Panahi zatrzymany przez policję. Taką informację przekazał portal Onet.pl, powołując się na artykuł ze strony Francuskiej Agencji Prasowej. Wedle doniesień twórca został zatrzymany przez policję popołudniem w poniedziałek 11 lipca, gdy zmierzał do sądu, jako świadek w sprawie pojmania innego irańskiego twórcy filmowego - Mohammada Rasoulofowiego. 

Rasoulofi został zatrzymany w piątek 8 lipca, najprawdopodobniej za uczestnictwo w proteście filmowców przeciwko aresztowaniu ich kolegów z branży oraz stosowaniu cenzury wobec twórców filmowych. Tego dnia zatrzymano także innego reżysera, Mostafa Aleahmada i postawiono im zarzut „podżegnania do demonstracji”. Panahi nie otrzymał zaś jeszcze konkretnego powodu zatrzymania.

Redakcja poleca

Jafar Panahi zatrzymany. To kolejne starcie z policją znanego reżysera 

Jak przypominają dziennikarze Onet.pl, to nie pierwszy raz, gdy irański reżyser ma na pieńku z władzami Iranu. W 2010 roku, Panahi został skazany na sześcioletnią karę więzienia oraz na ponad dwudziestoletni zakaz realizacji filmów. Mężczyzna miał ponadto zakaz podróżowania i występowania w mediach. Powodem ukarania miało być uprawianie „propagandy antyrządowej”, związane z czynnym udziałem twórcy w protestach antyrządowych po wyborach prezydenckich z 2009 roku, gdy na drugą kadencję wybrano konserwatystę, Mahmuda Ahmadineżada.

Co jednak znaczące – twórca nie zastosował się do tych zasad i nadal tworzył produkcje filmowe w ukryciu. W 2015 roku jego film „Taxi-Teheran”, nakręcony z ukrycia w taksówce i prezentujący rozmowy reżysera z różnymi pasażerami jego samochodu na temat polityki i bieżących wydarzeń, zdobył główną nagrodę na festiwalu w Berlinie.

Irańskie władze więżą twórców filmowych

Z informacji zagranicznych mediów wynika, że w tym momencie w Iranie karę więzienia za „szerzenie propagandy antyrządowej” odsiaduje co najmniej trzech twórców filmowych. Oprócz Jafara Panahiego, są to  Mohammad Rasoulowi, wyróżniony w Cannes za „Rękopisy nie płoną” i nagrodzony w Berlinie za „Zło nie istnieje” oraz Mostafa Aleahmad, reżyser i scenarzysta filmu „Poosteh”, opowiadającego historię mężczyzny niesłusznie skazanego na karę więzienia.

Sprzeciw międzynarodowych festiwali

Przedstawiciele festiwali filmowych w Cannes i Berlinie już w piątek wystosowały listy potępiające działania irańskich władz i nawołujące do wypuszczenia twórców filmowych z więzienia. Na razie ich pisma nie otrzymały jednak żadnej oficjalnej odpowiedzi. 

Czytaj także:  Wojciech Biedroń nie żyje. Ceniony reżyser i aktor zmagał się z ciężką chorobą

RadioZET.pl/Onet.pl/PAP/APF

Inni Ludzie - kadr z filmu
12 Zobacz galerię
fot. materiały prasowe Warner Bros.