Nagradzany irański reżyser Jafar Panahi zatrzymany przez policję. Trwa fala aresztowań artystów
Jafar Panahi został zatrzymany przez policję. Nagradzany w Cannes i Berlinie reżyser został zamknięty w areszcie, jednak władze nie podały dokładnej przyczyny aresztowania. To już trzeci twórca filmowy ukarany w ciągu tygodnia.

Jafar Panahi zatrzymany przez policję. Taką informację przekazał portal Onet.pl, powołując się na artykuł ze strony Francuskiej Agencji Prasowej. Wedle doniesień twórca został zatrzymany przez policję popołudniem w poniedziałek 11 lipca, gdy zmierzał do sądu, jako świadek w sprawie pojmania innego irańskiego twórcy filmowego - Mohammada Rasoulofowiego.
Rasoulofi został zatrzymany w piątek 8 lipca, najprawdopodobniej za uczestnictwo w proteście filmowców przeciwko aresztowaniu ich kolegów z branży oraz stosowaniu cenzury wobec twórców filmowych. Tego dnia zatrzymano także innego reżysera, Mostafa Aleahmada i postawiono im zarzut „podżegnania do demonstracji”. Panahi nie otrzymał zaś jeszcze konkretnego powodu zatrzymania.
Jafar Panahi zatrzymany. To kolejne starcie z policją znanego reżysera
Jak przypominają dziennikarze Onet.pl, to nie pierwszy raz, gdy irański reżyser ma na pieńku z władzami Iranu. W 2010 roku, Panahi został skazany na sześcioletnią karę więzienia oraz na ponad dwudziestoletni zakaz realizacji filmów. Mężczyzna miał ponadto zakaz podróżowania i występowania w mediach. Powodem ukarania miało być uprawianie „propagandy antyrządowej”, związane z czynnym udziałem twórcy w protestach antyrządowych po wyborach prezydenckich z 2009 roku, gdy na drugą kadencję wybrano konserwatystę, Mahmuda Ahmadineżada.
Co jednak znaczące – twórca nie zastosował się do tych zasad i nadal tworzył produkcje filmowe w ukryciu. W 2015 roku jego film „Taxi-Teheran”, nakręcony z ukrycia w taksówce i prezentujący rozmowy reżysera z różnymi pasażerami jego samochodu na temat polityki i bieżących wydarzeń, zdobył główną nagrodę na festiwalu w Berlinie.
Irańskie władze więżą twórców filmowych
Z informacji zagranicznych mediów wynika, że w tym momencie w Iranie karę więzienia za „szerzenie propagandy antyrządowej” odsiaduje co najmniej trzech twórców filmowych. Oprócz Jafara Panahiego, są to Mohammad Rasoulowi, wyróżniony w Cannes za „Rękopisy nie płoną” i nagrodzony w Berlinie za „Zło nie istnieje” oraz Mostafa Aleahmad, reżyser i scenarzysta filmu „Poosteh”, opowiadającego historię mężczyzny niesłusznie skazanego na karę więzienia.
Sprzeciw międzynarodowych festiwali
Przedstawiciele festiwali filmowych w Cannes i Berlinie już w piątek wystosowały listy potępiające działania irańskich władz i nawołujące do wypuszczenia twórców filmowych z więzienia. Na razie ich pisma nie otrzymały jednak żadnej oficjalnej odpowiedzi.
Czytaj także: Wojciech Biedroń nie żyje. Ceniony reżyser i aktor zmagał się z ciężką chorobą
RadioZET.pl/Onet.pl/PAP/APF
Najlepsze filmy półrocza 2022 - redakcyjne TOP12 [LISTA i ZDJĘCIA]
![Najlepsze Filmy Półrocza 2022 - Redakcyjne TOP12 [LISTA i ZDJĘCIA] Inni Ludzie - kadr z filmu](https://gfx.rozrywka.radiozet.pl/var/radiozetrozrywka/storage/images/filmy/najlepsze-filmy-polrocza-2022-redakcyjne-top12-lista-i-zdjecia/19198547-1-pol-PL/Najlepsze-Filmy-Polrocza-2022-Redakcyjne-TOP12-LISTA-i-ZDJECIA_article.jpg)