Obserwuj w Google News

Morgan Freeman i reżyser „Misery“ z zakazem wstępu do Rosji. To wynik nowych kontrsankcji

2 min. czytania
23.05.2022 10:58

Morgan Freeman, reżyser Rob Reiner, a także 961 innych Amerykanów otrzymało właśnie zakaz wjazdu na teren Rosji. To wynik kontrsankcji Kremla na działania polityczne USA. Dlaczego ludzie kultury również znaleźli się na liście?

Solos - Morgan Freeman na kadrze z serialu Amazona
fot. materiały prasowe Amazon Prime Video

Rosja zakazuje blisko tysiącowi Amerykanów wjazdu na teren swojego kraju. Jak podają dziennikarze portalu gazeta.pl, za agencją Reutersa, działanie rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych ma na celu „zmuszenie władz USA do zmiany zachowania poprzez uznanie nowych realiów geopolitycznych”. Na liście, opublikowanej w weekend, pojawiły się nazwiska 963 Amerykanów, uznanych przez Rosję za Persona Non Grata, którym zakazano wjazdu na teren kraju. Wśród nich są najważniejsi politycy kraju, z prezydentem Joe Bidenen i wiceprezydentką Kamalą Harris na czele. Wśród osób z zakazem wjazdu do Rosji, znajdują się także sekretarz stanu Antony Binken, szef CIA William Burns oraz… aktor Morgan Freeman i reżyser Rob Reiner. Dlaczego ludzie kultury zostali objęci rosyjskimi sankcjami?

Redakcja poleca

Morgan Freeman nie wjedzie do Rosji. Dlaczego? 

Morgan Freeman i Rob Reiner nie będą mogli przyjechać do Rosji, gdyż wedle rosyjskiego MSZ działają na szkodę tego państwa. W jaki sposób? Jak podają dziennikarze portalu Consequence.net, wynika to z udziału obu panów w pracach specjalnej komisji, mającej sprawdzić wpływ rosyjskich wpływ na przebieg amerykańskich wyborów prezydenckich w 2016 roku. Rob Reiner, reżyser filmów „Kiedy Harry poznał Sally”, „Choć goni nas czas”, „Misery”, „Oto Spinal Tap”, czy „Stań przy mnie”, znajduje się na liście dyrektorów organizacji non-profit. Morgan Freeman był zaś wolontariuszem, który użyczył swojego głosu w specjalnym wideo, krytykującym działania prezydenta Rosji, Władimira Putina, które Komitet wypuścił w 2017 roku.

W nagraniu słyszymy, jak Morgan Freeman mówi m.in., że:

„Ameryka została zaatakowana. Trwa wojna. Wyobraźcie sobie taki scenariusz: były agent KGB, zły na upadek swojego państwa, knuje plan zemsty. Korzystając z panującego wokół chaosu, pnie się po szczeblach kariery w post-sowieckiej Rosji, aż staje się prezydentem. Ustanawia reżim totalitarny i poprzysięga zemstę na swoim największym wrogu: Stanach Zjednoczonych”.

Sankcje Rosji. Na liście piątka zmarłych polityków

Dwójka ludzi kultury to nie jedyne zaskakujące nazwiska na rosyjskiej liście. Dziennikarze Reutersa dopatrzyli się na niej także nazwisk piątki polityków, którzy od lat nie żyją. Wśród nich znaleźli się były senator i sekretarz stanu, John McCain (zmarły w 2018 roku), była zastępczyni dyrektora CIA Melissa Drisko (zmarła w 2018 roku), sędzia hrabstwa Montgomery w Pensylwanii Steven Thomas O’Neill (zmarły w 2018 r.), były członek Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Alcee Lamar Hastings (zmarły w 2021 roku) oraz wojskowy w stanie spoczynku Jeremy Sivits (zmarły w styczniu 2022 r.).

Poza sankcjami, uderzającymi w Amerykanów, rosyjski MSZ zablokował także wjazd do kraju 26 Kandyjczykom, w tym premierowi Justinowi Trudeau i jego żonie Sophie Gregoire Trudeau.

Co ciekawe, na liście nie znalazło się nazwisko byłego prezydenta USA, Donalda Trumpa.  Z drugiej strony, jak podkreślają dziennikarze portalu consequence.net „to w zasadzie nie dziwi nikogo”.

Czytaj także:  Ahmed Benaissa nie żyje. Zmarł tuż przed pokazem swojego ostatniego filmu. Miał 78 lat

RadioZET.pl/Gazeta.pl/Consequence.net/Reuters

Polskie filmy i seriale XXI wieku, które stały się międzynarodowymi hitami [GALERIA]
8 Zobacz galerię
fot. Album Online/East News