Obserwuj w Google News

Ahmed Benaissa nie żyje. Zmarł tuż przed pokazem swojego ostatniego filmu. Miał 78 lat

2 min. czytania
23.05.2022 09:04
Zareaguj Reakcja

Zmarł Ahmed Benaissa - algierski aktor, którego ostatni film został pokazany na Festiwalu Filmowym w Cannes 2022. Miał 78 lat. Co było przyczyną śmierci?

Ahmed Benaissa
fot. ANNE-CHRISTINE POUJOULAT/AFP/East News

20 maja 2022 roku zmarł Ahmed Benaissa. Był znanym algierskim aktorem, kojarzonym głównie dzięki docenionym przez krytyków filmów "Étoile aux dents ou Poulou le magnifique", "Gates of the Sun" i "Bliscy wrogowie". Miał 78 lat.

Ahmed Benaissa nie żyje

Jak podaje Deadline, o śmierci aktora poinformowało algierskie ministerstwo kultury, ale nie podano przyczyny odejścia. Zgon nastąpił kilka godzin przed projekcją filmu "Sons Of Ramses" - ostatniej produkcji z udziałem Benaissy podczas Festiwalu Filmowym w Cannes 2022. Przedstawiciele dystrybutora filmu - MK2 Films, zadedykowali pokaz zmarłemu aktorowi.

Dowiedzieliśmy się o nagłej śmierci aktora Ahmeda Benaissy. Wysyłamy wszystkie nasze serdeczne myśli jego rodzinie i bliskim. Dedykujemy mu dzisiejszy pokaz "Synów Ramzesa" w Cannes.

Śmierć w oficjalnym oświadczeniu skomentował też reżyser "Sons Of Ramses" - Clement Cogitore.

Jestem głęboko zasmucony nagłym odejściem Ahmeda Benaissy. Film nie istniałby bez niego i słowa nie są w stanie wyrazić naszego smutku z powodu dzisiejszej premiery filmu w Cannes.
Redakcja poleca

Ahmed Benaissa urodził się 2 marca 1944 roku w Algierii. Przeprowadził się do Francji, gdzie mieszkał przez 18 lat. W tym okresie uczył się aktorstwa w National School of Theatre Arts and Techniques. Na dużym ekranie zadebiutował w roku 1971 w filmie "Étoile aux dents ou Poulou le magnifique" w reżyserii Derriego Berkaniego. W kolejnych latach Benaissa występował w takich produkcjach, jak "Leïla et les autres", "Kahla Oua Beida", "De Hollywood à Tamanrasset", "Dzielnica Bab El Oued", "Barakat!", "Wnętrze kraju", "Ponad prawem", "Orańczyk", "Kobiety mojego życia", "Bliscy wrogowie", "Lalka" czy "Saint Habib". Grał też w serialu z 2021 roku "Or de lui".

Redakcja poleca

Przez wiele lat był związany również z teatrami Theatre National Algerien Mahiedine Bachtarzi, Regional Theater of Oran i Regional Theater of Sidi-Bel-Abbès. Miał żonę i dwóch synów.

RadioZET.pl/Deadline