Obserwuj w Google News

Mary Alice nie żyje. Gwiazda "Matrixa" miała 85 lat

2 min. czytania
29.07.2022 10:09
Zareaguj Reakcja

Zmarła Mary Alice - amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Zasłynęła rolą Wyroczni w serii "Matrix" oraz Lettie z serialu "Inny świat". Miała 85 lat.

Matrix Rewolucje - Mary Alice - kadr z filmu
fot. Warner Bros. Pictures/materiały prasowe

27 lipca 2022 roku odeszła Mary Alice. Była amerykańską aktorką filmową, telewizyjną i teatralną. Zmarła w wieku 85 lat.

Mary Alice nie żyje

Jak podaje Deadline, śmierć aktorki potwierdziła policja z Nowego Jorku. Przyczyną zgonu były przyczyny naturalne.

Redakcja poleca

Mary Alice urodziła się 3 grudnia 1936 roku w mieście Indianola w stanie Mississippi jako Mary Alice Smith, chociaż pojawiają się również inne daty jej urodzin. Jej talent aktorski przejawiał się od najmłodszych lat. Jako dziewczynka występowała w lokalnych przedstawieniach. Ukończyła Chicago Teacher's College i pracowała w zawodzie nauczycielki.

Kariera aktorska Alice zaczęła się w latach 60., kiedy zaczęła występować w teatrach. Grała między innymi na scenach Nowego Jorku. Była jedną z afroamerykańskich pionierek na Broadwayu i Off Brodawayu. W 1987 roku została nagrodzona Tony Award w kategorii Najlepsza aktorka sceniczna za rolę w sztuce "Fences".

Alice zadebiutowała przed kamerą w 1970 roku w serialu "Wszystkie moje dzieci". Pierwszym filmem z jej udziałem był dramat "The Education of Sonny Carson" z 1974 roku. W jej dorobku znalazły się ponadto role w takich produkcjach, jak "Sierżant Anderson", "Sanford and Son", "Good Times", "Błysk", "Serpico", "Rytm ulicy", "Nauczyciele", "Spać ze złem", "Prawnicy z Miasta Aniołów", "Przebudzenia", "Fajerwerki próżności", "Malcolm X", "Odlecieć stąd", "Prawo i porządek", "Mikey i ja", "Doskonały świat", "Niezwykłe lato", "Usłane różami", "Wracając do korzeni", "Cosby", "Drzewo życzeń", "Dotyk anioła", "Powrót do Providence", "Więzienie Oz", czy "Miasto słońca". Ostatnią rolą była postać Joyce w serialu "Kojak" z 2005 roku. Po tym występie Alice przeszła na emeryturę. Łącznie zagrała w niemal 60 tytułach.

Redakcja poleca

Najsłynniejszymi produkcjami z udziałem Alice był sitcom "Inny świat" z 1988 roku, w którym grała Lettie Bostic, występując w 30 odcinkach, oraz głośny film "Matrix: Rewolucje" z 2003 roku, gdzie wcieliła się w Wyrocznię. Zastąpiła tym samym Glorię Foster - aktorkę, która grała tę postać w pierwszej części serii. Foster zmarła jednak rok po premierze "Matrixa". Alice powróciła do roli w grach wideo Enter the Matrix i The Matrix Online, użyczając swojego głosu.

W 1993 roku otrzymała nagrodę Emmy za rolę w serialu "Odlecieć stąd". W roku 2000 jej nazwisko zostało wprowadzone do American Theatre Hall of Fame.

RadioZET.pl/Deadline