Obserwuj w Google News

Jered Barclay nie żyje. Gwiazdor "Smerfów" i "Transformers" miał 91 lat

2 min. czytania
28.07.2022 06:33
Zareaguj Reakcja

Zmarł Jered Barclay - amerykański aktor filmowy, telewizyjny, głosowy i teatralny. Odszedł w wieku 91 lat. Co było przyczyną jego śmierci?

Znicz - materiał poglądowy
fot. Value Stock Images/East News

23 lipca 2022 roku odszedł Jered Barclay. Był amerykańskim aktorem filmowym, telewizyjnym, głosowym i teatralnym, a także reżyserem choreografem, dziennikarzem i fotografem. Zmarł w wieku 91 lat.

Jered Barclay nie żyje

Jak podaje Deadline, śmierć artysty potwierdziła jego przyjaciółka - aktorka Myra Turley.

Barclay odszedł z powodu zespołów mielodysplastycznych (MDS).

Redakcja poleca

Jered Barclay urodził się 22 listopada 1930 roku w Seattle w stanie Waszyngton. Karierę w show-biznesie rozpoczął jako 3-latek. Występował w wodewilu z takimi przyszłymi gwiazdami, jak Judy Garland, Shirley Temple i Sammy Davis Junior. W wieku 6 lat pracował w radiu, a jako 12-latek wyruszał w trasy z cyrkiem Clyde Beatty.

Przed kamerą zadebiutował jednak jako dorosły mężczyzna w filmie "Nadzy i martwi" z 1954 roku. Pierwszą produkcją telewizyjną z jego udziałem był teatr telewizji "Goodyear Theatre", w którym zagrał rok później. W dorobku Barclaya pojawiły się takie tytuły, jak "Rawhide", "Colt .45", "Surfside 6", "Hawaiian Eye", "Gunslinger", "Law Man", "Niewiniątka", "Bronco", "Bonanza", "Doktor Kildare", "Gang Tuff", "Egzekucja", "The Perfect Bride", czy "Howling VI: The Freaks". Ostatnim filmem z udziałem Barclaya był dramat z 1991 roku "Dziwka".

Pod koniec lat 70. zaczął swoją przygodę z dubbingiem. Użyczał głosu w wielu znanych produkcjach animowanych, takich jak "Scooby i Scrappy Doo", "The Kwicky Koala Show", "Trollkins", "The Little Rascals", "Ri¢hie Ri¢h", "The Dukes", "Challenge of the GoBots", "Pole Position", "Foofur", "Smerfy", "Transformers" czy "Miś Paddington". Łącznie w swojej filmografii miał ponad 50 pozycji. Oprócz występów w filmach i serialach, Barclay grał również na scenach amerykańskich teatrów. Był także reżyserem i choreografem scenicznym.

Redakcja poleca

W latach 80. zaczął pracować jako nauczyciel aktorstwa, współpracując z takimi gwiazdami, jak Rue McClanahan, Johnny Depp, Liza Minnelli, Lily Tomlin, Patrick Swayze czy Josh Brolin. W latach 90. porzucił aktorstwo na rzecz kariery fotoreportera. Objechał wszystkie siedem kontynentów, będąc w 108 krajach. Pracował dla 27 reakcji. Był jedynym zachodnim dziennikarzem zaproszonym do relacjonowania królewskiego ślubu w Bhutanie, a jego artykuł i zdjęcia znalazły się w piśmie "Condé Nast Traveler".

RadioZET.pl/Deadline