Obserwuj w Google News

Tony Dow nie żyje. były dziecięcy gwiazdor miał 77 lat. Jego śmierć wywołała zamieszanie

3 min. czytania
28.07.2022 06:08
Zareaguj Reakcja

Zmarł Tony Dow - amerykański aktor, reżyser i producent, znany z wielu produkcji telewizyjnych. Początkowe doniesienia o jego śmierci zostały zdementowane, by potem potwierdził je syn denata. Artysta miał 77 lat. 

Tony Dow
fot. Backgrid/East News

27 lipca 2022 roku odszedł Tony Dow. Był amerykańskim aktorem filmowym i telewizyjnym, reżyserem, producentem, a także rzeźbiarzem. O jego śmierci doniesiono wcześniej, ale informacje zostały zdementowane. Kilkanaście godzin później potwierdzono jednak zgon artysty. Miał 77 lat.

Tony Dow nie żyje

Jak podaje Deadline, aktor zmarł dzień po tym, jak jego śmierć została błędnie ogłoszona przez jego menadżera i żonę. Podkreślono jednak, że Dow jest w złym stanie zdrowia. Kilkanaście godzin później artysta rzeczywiście zmarł, co potwierdził jego syn Christopher Dow. Na Facebooku aktora pojawił się smutny wpis.

Tony Dow/Facebook
fot. foto: print screen z Tony Dow/Facebook
Droga Rodzino, Przyjaciele i Fani. Otrzymaliśmy potwierdzenie od Christophera - syna Tony'ego, że Tony zmarł tego ranka ze swoją kochającą rodziną u boku, która przeprowadziła go przez tę podróż. Wiemy, że cały świat jest zasmucony stratą tego niesamowitego człowieka. Tak wiele dał nam wszystkim i był kochany przez tak wiele osób. Jeden z fanów ujął to najlepiej: "Rzadko się zdarza, że istnieje osoba, która jest tak powszechnie kochana jak Tony". Nasze serce kierujemy do żony Tony'ego, Lauren, tęskniącą za swoją bratnią duszą, z którą spędziła 42 lata… Do jego syna Christophera, tęskniącego za swoim ojcem, który był również jego najlepszym przyjacielem… Do jego synowej Melissy, która kochała go jak własnego ojca… Do jego wnuczki, Tyli, która niewątpliwie będzie nosiła życzliwą duszę swojego dziadka, jego brata Diona i szwagierki Judy oraz całej jego dalszej rodzinie i przyjaciołom. Słowa nie mogą wyrazić, jak bardzo wszyscy odczujemy jego brak, ale będą pielęgnować wspomnienia, które zostawił każdemu z nas. Christopher powiedział: "Chociaż to bardzo smutny dzień, mam pociechę i spokój, że jest w lepszym miejscu. Był najlepszym tatą, o jakiego można prosić. Był moim trenerem, moim mentorem, moim głosem rozsądku, moim najlepszym przyjacielem, moim drużbą na moim ślubie i moim bohaterem. Moja żona powiedziała coś mocnego i pokazała, jakim naprawdę był człowiekiem. Powiedziała: "Tony był takim miłym człowiekiem. Miał tak wielkie serce i nigdy nie słyszałem, żeby powiedział o kimkolwiek coś złego lub negatywnego". Z całym szacunkiem prosimy wszystkich o uszanowanie prywatności rodziny w czasie żałoby.

Aktor zmarł z powodu raka. Nie zdradzono szczegółów choroby.

Redakcja poleca

Tony Dow urodził się jako Anthony Lee Dow 13 kwietnia 1945 roku w Los Angeles. Przed kamerą zadebiutował jako 12-latek w serialu "Leave It to Beaver", w którym wcielał się w Wally'ego Cleavera. Grał w produkcji do roku 1963, występując w 234 odcinkach, co uczyniło z niego nastoletniego gwiazdora. Na tym serialu nie skończyła się jednak kariera telewizyjna Dowa.

W latach 60. występował w takich produkcjach, jak "Doktor Kildare", "The Eleventh Hour", "The Greatest Show on Earth", "My Three Sons", "Mr. Novak", czy "Lassie". W kolejnej dekadzie nie tylko nadal pozostał aktywnym zawodowo aktorem, ale również zaczął interesować się tworzeniem filmów, studiami dziennikarskimi oraz branżą budowlaną. 

W 1972 roku zadebiutował w swoim pierwszym filmie - "Wielka amerykańska tragedia". W kolejnych latach pojawiał się w takich produkcjach, jak "Adam-12", "Love, American Style", "The Mod Squad", "Emergency!", "Śmiertelny krzyk", "Kino z Kentucky Fried Theater", "Nieustraszony", "Napisała: Morderstwo", "Statek miłości", "Koszmary Freddy'ego", "Dickie Roberts: Kiedyś gwiazda", czy "Diagnoza: morderstwo". W 1983 roku powrócił po latach do swojej pierwszej roli w filmie "Still the Beaver" oraz nowej wersji serialu, która istniała do roku 1989. Ostatnią produkcją z udziałem Dowa był serial "Suspense" z 2015 roku. Łącznie zagrał w prawie 40 tytułach.

Redakcja poleca

Dow był również producentem i reżyserem. W 1995 roku wyprodukował film "Przygody kapitana Zooma w kosmosie", a rok później stworzył "It Came from Outer Space II". Jako reżyser zadebiutował pod koniec lat 80., odpowiadając za 5 odcinków "Still the Beaver" i 2 odcinki nowej wersji "Lassie". W jego dorobku znalazły się również, takie tytuły telewizyjne, jak "Harry i Hendersonowie", "Potwór z bagien", "Świat pana trenera", "Kochanie, zmniejszyłem dzieciaki", "Tajne przez poufne", "Manhattan, AZ", czy "Child Stars: Their Story". Odpowiadał też za kultowe produkcje science fiction - "Babilon 5", "Star Trek: Stacja kosmiczna" i "Crusade".

Tony Dow w 1969 roku wyszedł za Carol Marlow. Małżeństwo rozpadło się po 9 latach. Zanim doszło do rozwodu na świat przyszedł syn pary - Christopher Dow. W 1980 roku poślubił Lauren Shulkind, z którą pozostał w związku do śmierci. W latach 90. publicznie ogłosił, że cierpi na kliniczną depresję. 

RadioZET.pl/Deadline/Facebook