slot: premiumboard
slot: topscroll
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Krzysztof Kiersznowski nie żyje. Najważniejsze role słynnego aktora [LISTA]

3 min. czytania
25.10.2021 10:54

Krzysztof Kiersznowski nie żyje. Polski aktor zmarł w niedzielę 24 października. W ramach uczczenia pamięci o słynnym aktorze, postanowiliśmy przypomnieć listę najważniejszych jego ról.

Krzysztof Kiersznowski
fot. MICHAL ROZBICKI/Agencja SE/East News
slot: billboard
slot: billboard

Krzysztof Kiersznowski nie żyje. Aktor zmarł w wieku 70 lat. Miał za sobą bogatą i bujną karierę. Rozpoczął ją w wieku 26 lat na planie filmu „Człowiek z marmuru” Andrzeja Wajdy. Choć jego rola w tamtym filmie nie była zbyt duża, wystarczyła, by aktor „złapał bakcyla” i zapragnął grywać więcej. Zebraliśmy dla Was listę najważniejszych osiągnięć aktorskich Krzysztofa Kiersznowskiego.

Redakcja poleca

Krzysztof Kiersznowski nie żyje. Najważniejsze role polskiego aktora

„Vabank” i „Vabank II, czyli riposta”, reż. Juliusz Machulski (1981 i 1984)

Jedna z najsłynniejszych komedii kryminalnych, od której na dobre rozpoczęła się kariera Juliusza Machulskiego jako głównego twórcy komedii polskiej. „Vabank” z brawurową rolą Jana Machulskiego to opowieść o złodziejaszku i kasiarzu, który obmyśla zemstę na właścicielu banku, przez którego został aresztowany. Krzysztof Kiersznowski wciela się tu w „Nutę”, złodzieja specjalizującego się w obrabowywaniu sklepów. Mężczyzna posiadał specyficzne poczucie humoru, które nie raz wpakowywało go w kłopoty.

„Kiler” i Kiler-ów 2”, reż. Juliusz Machulski (1997 i 1999)

Słynny „Wąski” to chyba najbardziej znana i charakterystyczna rola Krzysztofa Kiersznowskiego. Pomocnik „Siary” to człowiek specyficzny, nieco zagubiony, ale zawsze potrafiący pomóc i uspokoić swojego szefa. Jego powiedzonka, a przede wszystkim słowa kierowane w jego stronę, na które reagował w szczególny sposób, nie tylko znało pół Polski, co jeszcze cytowało je w wielu różnorodnych sytuacjach.

„Cześć, Tereska”, reż. Robert Gliński (2001)

Film „Cześć, Tereska”, w którym Krzysztof Kiersznowski zagrał jedną z głównych ról, przyniósł mu uznanie widzów i krytyków, a także nominację do Polskiej Nagrody Filmowej Orły. Aktor wcielił się w ojca tytułowej bohaterki, która czuje się zagubiona w otaczającej rzeczywistości i niezrozumiana przez najbliższych. Gdy niespodziewanie poznaje Renatkę i zaprzyjaźnia się z nią, zaczyna marzyć o zemście na tych, którzy sprawili, że jej życie nie należało najłatwiejszych.

„Statyści”, reż. Michał Kwieciński (2006)

Film opowiadający o spotkaniu dwóch kultur. Gdy do małej polskiej miejscowości przyjeżdża chińska ekipa filmowa, by nakręcić tam swój najnowszy film, twórcy decydują się zatrudnić lokalnych statystów do współtworzenia dzieła. To sprawia, że mieszkańcy miasteczka będą musieli wyjść ze swojej strefy komfortu i poznać nowy styl pracy. Wydarzenie to otworzy interesujący międzykulturowy dialog i sprawi, że obie strony dowiedzą się czegoś o sobie i świecie. Rola w filmie „Statyści” to z perspektywy Krzysztofa Kiersznowskiego największe osiągnięcie artystyczne. Przynajmniej patrząc na uznanie gremium przyznających nagrody filmowe. Rola Edwarda Gralewskiego w interpretacji Kiersznowskiego została bowiem nagrodzona na festiwalu filmowym w Gdyni oraz Polską nagrodę filmową Orły.

Serial „Barwy Szczęścia”, TVP (od 2007)

Rola Stefana Góry, nestora rodu zamieszkującego urokliwe osiedle w Warszawie to kolejna niezwykle charakterystyczna rola aktora, z którą jest nierozerwalnie kojarzony, pojawiając się na ekranach telewizorów z dużą częstotliwością.  Polski serial obyczajowy o codziennych perypetiach bohaterów, rozpisany na wiele pokoleń, cieszy się popularnością wśród odbiorców, właśnie za sprawą wiarygodnego portretu wszystkich postaci. Serial był wielokrotnie nominowany do Telekamery.

Warta wspomnienia jest także bogata kariera teatralna aktora. Kiersznowski współpracował przez lata z takimi instytucjami kultury jak: Teatr Współczesny, Teatr Polski, Teatr Ochoty, Teatr Studio czy Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie i wiele innych.

Czytaj także:  James Michael Tyler nie żyje. Gwiazdor "Przyjaciół" miał 59 lat

RadioZET.pl/Onet.pl/Wp.pl

Polskie filmy i seriale XXI wieku, które stały się międzynarodowymi hitami [GALERIA]
slot: leaderboard_pod_art