Obserwuj w Google News

Jubileuszowy Krakowski Festiwal Filmowy tylko w internecie

Piotr Drabik
3 min. czytania
30.05.2020 12:51

Pomimo pandemii koronawirusa startuje jubileuszowy 60. Krakowski Festiwal Filmowy. Święto kina dokumentalnego odbędzie się w całości przez internet, a imprezę otworzy film "Pollywood" Pawła Ferdka.

Krakowski Festiwal Filmowy 2020. Bilety. Program. Co będzie można zobaczyć?
fot. KFF (Pollywood, reż. Paweł Ferdek)

Krakowski Festiwal Filmowy (KFF) obchodzi w tym roku swój 60. jubileusz. Ze względu na pandemię, wszystkie seanse, spotkania z twórcami i wydarzenia towarzyszące odbędą się online. W programie zaprezentowanych zostanie prawie 200 filmów z całego świata, w tym kilkadziesiąt premier, odbędzie się ponad 60 spotkań z filmowcami, bohaterami i jurorami. Galę wręczenia nagród poprowadzi Maciej Stuhr.

Z okazji okrągłej, 60. edycji, karnety i bilety dostępne są w jubileuszowych cenach: karnet na wszystkie wydarzenia za 60 zł, a bilet za 6 zł.

Premiery i konkursy

Cztery równorzędne konkursy: dokumentalny, krótkometrażowy, DocFilmMusic oraz polski ocenią wybitne osobowości świata kina, filmowi twórcy, przedstawiciele międzynarodowych festiwali, a także dotychczasowi laureaci Krakowskiego Festiwalu Filmowego, m.in. Jan Komasa, Łukasz Żal, Magdalena Łazarkiewicz, Leszek Możdżer.

45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odwołany. Jest oświadczenie

W międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych zmierzy się 13 filmów z różnych zakątków świata (w tym 3 z Polski). - Wyjątkowo silna jest w tym roku reprezentacja filmów z Rosji i o Rosji. Wyłania się z niej przede wszystkim obraz pogrążonego w bezwładzie Lewiatana, ale dokumentaliści proponują też zupełnie inne spojrzenia na ten kraj. I robią to bardzo różnymi środkami - podkreśliła Anita Piotrowska, krytyczka filmowa i kuratorka konkursu dokumentalnego.

Festiwal otworzy dokument „Pollywood” Pawła Ferdka. To osobista podróż do Ameryki, którą reżyser odbył śladami wschodnioeuropejskich założycieli Hollywood – Samuela Goldwyna, Luisa B. Mayera i braci Warner. To także uniwersalna i ekscytująca historia o marzeniach, odwadze i desperacji, ukazana na tle historii Fabryki Snów oraz współczesnego Hollywood.

Gościem specjalnym tej edycji jest kinematografia duńska. W ramach sekcji Fokus na Danię zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe z Danii oraz program dla dzieci i młodzieży, a także wybór filmów studenckich.

Tegoroczną nagrodę Smoka Smoków, przyznawaną za wkład w rozwój światowego filmu dokumentalnego, otrzyma Péter Forgács - wybitny węgierski dokumentalista i światowej sławy artysta multimedialny. Niezwykła twórczość Forgácsa opiera się na oryginalnej technice tworzenia filmów z gotowych materiałów nakręconych przez innych autorów.

W trakcie festiwalu odbędą się pokazy filmów z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących zorganizowane we współpracy z Fundacją Siódmy Zmysł. Będą to: "xABo: Ksiądz Boniecki", "Efekt Motylka", "Tygrysice Menopauzy", "Guczo. Notatki z życia", "Moja bezsenna ciemność".

W Polsce powstaje wirtualne kino. Wiemy, kiedy będzie dostępne dla kinomanów

Już po raz ósmy w programie Festiwalu znajdzie się sekcja dokumentów naukowych Docs+Science. Ziemia niczyja. Najciekawsze polskie filmy dokumentalne autorstwa zarówno młodych twórców, jak i uznanych reżyserów zobaczymy w ramach Panoramy polskiego dokumentu. Kids&Youth - kino dla młodych to filmowy przegląd dla najmłodszych widzów i młodzieży. W programie także dokumenty o sprawach kobiecych w cyklu Opowieści ze świata. Świat kobiet oraz obraz starego kontynentu z perspektywy mężczyzn w cyklu Gdzieś w Europie. Chłopaki też płaczą.

Ważną częścią Festiwalu jest KFF Industry - największa w Polsce platforma spotkań branżowych. Wydarzenia w ramach KFF Industry również odbędą się online. W programie, już po raz szósty, znajdzie się m.in. jedna z sesji DOC LAB POLAND, współorganizowana przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego.

Goście festiwalu

Organizatorzy KFF na specjalnej grupie na Facebooku zachęcają widzów i gości Festiwalu do dzielenia się swoimi opiniami.

W trakcie festiwalu odbędzie się ponad 60 spotkań z gośćmi. W uroczystym rozpoczęciu 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego wezmą udział laureaci pierwszej edycji: Witold Giersz oraz Jerzy Hoffman. Odbędzie się także pokaz ich krótkometrażowych filmów z 1961 roku.

W filmach uznanych oraz debiutujących polskich twórców filmów krótkometrażowych wystąpili znakomici aktorzy. Na ekranie pojawią się m.in. Katarzyna Herman, Krzysztof Materna (“Kamień”, reż. Bartosz Kozera), Małgorzata Gorol, Małgorzata Foremniak, a także... Popek (“Maria nie żyje”, reż. Martyna Majewska), Bartłomiej Topa (“Noamia”, reż. Antonio Galdamez), Jan Frycz, Magdalena Boczarska, Łukasz Simlat, Janusz Chabior (“Alicja i żabka”, reż. Olga Bołądź).

W filmach dokumentalnych opowieści o takich postaciach jak wspomniany już ksiądz Adam Boniecki, a także August Zamoyski w filmie Marii Zmarz-Koczanowicz “Guczo. Notatki z życia”, czy zbiorowy portret mieszkańców legendarnego domu literatów przy ulicy Krupniczej w Krakowie (“Dom Literatów czyli kartoteka zebrana”, reż. Marek Gajczak). Maria Stachurska w filmie “Położna” opowiada historię swojej krewnej Stanisławy Leszczyńskiej, która trafiła do obozu w Auschwitz, gdzie odebrała 3 tysiące porodów.

Krakowski Festiwal Filmowy jest na prestiżowej liście wydarzeń kwalifikujących do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Szczegółowy program jest dostępny na stronie festiwalu krakowfilmfestival.pl.

RadioZET.pl/PTD