Obserwuj w Google News

Kevin Spacey uniewinniony. Aktora oczyszczono z zarzutów napaści pedofilskiej

3 min. czytania
21.10.2022 08:27
Zareaguj Reakcja

Kevin Spacey uniewinniony. Aktora oczyszczono z zarzutów napaści seksualnej na 14-latka. Sędzia oddalił sprawę.

Kevin Spacey
fot. YUKI IWAMURA/AFP/East News

Kevin Spacey po rolach w hitach takich jak "House of Cards", "K-PAX", "Siedem" czy "American Beauty" zyskał grono fanów na całym świecie. Owocna kariera aktora zatrzymała się jednak za sprawą pozwu Anthony'ego Rappa. Aktor oskarżył gwiazdora o próbę skłonienia go do czynności seksualnych, gdy miał zaledwie 14 lat.

Kevin Spacey uniewinniony. Nie napadł na 14-latka?

17 października 2022 roku Spacey stanął przed sądem na Manhattanie. Proces cywilny zakończył się oddaleniem sprawy przez sędziego federalnego Lewisa Kaplana. Jak donosi stacja CNN zdaniem ławy przysięgłych, która obradowała godzinę, Rapp nie udowodnił, że Spacey w 1986 roku dotykał jego intymnych części ciała.

Redakcja poleca

Aktor Anthony Rapp oskarżył uhonorowanego Oscarami za filmy "American Beauty" i "Podejrzani" gwiazdora, że kiedy miał 14 lat, 26-letni wówczas Spacey zaprosił go do swojego mieszkania na Manhattanie i "położył się na nim, próbując go uwieść". Pozwał Spacey’a w listopadzie 2020 roku, żądając 40 mln dolarów odszkodowania.

Kevin Spacey niewinny napaści seksualnej na 14-latka. Sędzia oddalił sprawę

Sędzia odrzucił zarzut Rappa o spowodowanie emocjonalnych cierpień, jednak zezwolił na podtrzymanie pozwu o napaść seksualną. Według prawa obowiązującego w Nowym Jorku napaść jest definiowana jako dotknięcie innej osoby bez jej zgody w taki sposób, który mogłaby uznać za obraźliwy.

Richard Steigman, prawnik Rappa argumentował racje swojego klienta faktem, że Spacey zmienił swoje zeznania. Adwokat przypomniał, że w 2017 roku, kiedy oskarżenia padły po raz pierwszy, gwiazdor przeprosił rzekomą ofiarę. Obecne zeznania aktora znanego z "House of cards" nazwał "przećwiczonymi".

Kiedy jesteś jako aktor światowej klasy, postępujesz zgodnie ze scenariuszem i naśladujesz zeznania kogoś innego. Możesz to robić doskonale.

Z kolei Jennifer Keller, obrończyni Spacey'a na sali sądowej podkreślała, że ruch Rappa to chęć podłączenia się pod Me Too (akcję mającą zwrócić uwagę na problem molestowania seksualnego).

To nie jest sport drużynowy, w którym albo jesteś po stronie Me Too, albo po drugiej stronie. Nasz system wymaga dowodów (…) dla oskarżeń przedstawionych bezstronnej ławie przysięgłych

Zdaniem Keller, Rapp skopiował swoje zarzuty wobec Spacey'a z niemal identycznej sceny z broadwayowskiego spektaklu "Precious Sons", w którym występował 1986 roku. - Jesteście tutaj, aby być sędziami faktów (...) Panu Spacey'owi nie chodzi o pieniądze. Chodzi o prawdę, a on został fałszywie oskarżony - podkreślała na sali sądowej Keller.

Co ciekawe, jak czytamy w serwisie Variety, na decyzji sądu miały zaważyć szczegóły. Niespójnością w zeznaniach Rappa według sędziego był np. opis mieszkania Spacey'a. Aktor miejsce rzekomej napaści nazywał oddzielną sypialnią w mieszkaniu gwiazdora, podczas gdy Spacey wykazał, że mieszkał wówczas w kawalerce.

Jeśli doświadczyłeś/łaś przemocy fizycznej lub psychicznej, pamiętaj, że możesz poszukać pomocy. Poniżej publikujemy listę numerów telefonów, które mogą ułatwić Ci, zrobić pierwszy krok.Pomoc dla ofiar przemocy:

  • Ogólnopolski Telefon Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” - tel. 800 120 002 -telefon pracuje całodobowo
  • Poradnia Telefoniczna „Niebieskiej Linii” - tel.  22 668 70 00 (poniedziałek – piątek od 12:00 do 18:00)
  • Policyjny Telefon Zaufania ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie - tel. 800 120 226 (poniedziałek-piątek, od 9.30-15.30, połączenie bezpłatne)
  • Całodobowy telefon dla kobiet doświadczających przemocy - tel. 600 070 717 (codziennie / całodobowo)
  • Telefon zaufania –  Centrum Praw Kobiet -  22 621 35 37 (czwartki od 12.00 do 18.00 telefoniczny dyżur prawny)
  • Telefon Interwencyjny – Centrum Praw Kobiet - 600 070 717 - całodobowy
  • Telefon zaufania dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele- 800 280 900 Telefon wsparcia działa we wtorki w godzinach 19:00-22:00.

RadioZET.pl/PAP/CNN/Variety