Obserwuj w Google News

Czym jest ASD? Zobacz filmy i seriale o autyzmie, które dostarczą ci odpowiedzi na to pytanie

4 min. czytania
Aktualizacja 22.01.2021
04.01.2021 14:58

Co wiesz o spektrum autyzmu? Oto najlepsze filmy o autyzmie, które z precyzją i wrażliwością ukazują jego prawdziwe oblicze.

Młoda para siedzi na kanapie relaksując się ogląda film
fot. Shutterstock

W kwestii autyzmu wciąż nie wiemy tyle, ile byśmy chcieli. Nauka idzie jednak do przodu, a wraz z tym postępem powstają coraz bardziej autentyczne portrety osób, których przypadłość wyróżnia ich z reszty społeczeństwa. By zrozumieć ich sposób patrzenia na świat jeszcze lepiej, polecamy seans tych filmów i seriali o autyzmie, które za cel obrały sobie wierne przedstawienie życia ze spektrum.

Filmy o dzieciach i młodzieży z autyzmem

  • "Zachowaj spokój" – młoda Wendy Welcott jest zafascynowana uniwersum Star Treka. Kiedy więc nadarza się okazja, by wziąć udział w konkursie na najlepszy scenariusz do serialu, dziewczyna  ucieka od swych opiekunów, by wręczyć swoje pięciuset stronnicowe dzieło twórcom ulubionego uniwersum i odkryć swoje prawdziwe powołanie. Czy autyzm bohaterki okaże się przeszkodą czy atutem w drodze po marzenia?
  • "X+Y" -  film o chłopcu z autyzmem obdarzonym niezwykłym talentem. Nathan ma problemy z relacjami ze swoimi najbliższymi – szczególnie zaś ze swoją kochającą matką. Jego najlepszymi przyjaciółmi są jednak liczby. Kiedy więc trafia do brytyjskiej młodzieżowej drużyny w międzynarodowej olimpiadzie matematycznej, musi zmierzyć się ze swoimi kłopotami w nawiązywaniu interakcji z rówieśnikami
  • "Tate" – mały geniusz – to kolejna propozycja na naszej liście będąca filmem o dziecku z autyzmem, które nosi w sobie pierwiastek geniuszu. Młoda samotna matka staje przed zadaniem wychowania niewiarygodnie utalentowanego syna Freda. Podejmuje więc walkę o  zapewnienie mu wszelkich możliwości do rozwijania swych talentów. Pewne osoby z jej otoczenia chcą jednak wykorzystać wyjątkowy dar jej syna do swoich celów.
  • "O chłopcu, co umiał latać" – Eric nigdy nie wypowiedział ani słowa w życiu, a mimo tego w momencie, w którym jego rodzice giną w katastrofie lotniczej, chłopiec nabiera przekonania, że potrafi latać, choć nikt nie poinformował go o przyczynie śmierci mamy i taty. Jego sprawą zaczynają interesować się nowi sąsiedzi – Charlene Michaelson i jej dwoje dzieci.
Redakcja poleca

Filmy o autyzmie oparte na faktach

  • "Latarnia na wybrzeżu orek" – hiszpańskojęzyczny film o chłopcu z autyzmem zafascynowanym wielorybami. Kiedy więc nadarza się okazja, jego matka Lola zabiera go na wybrzeże, by tam rozpocząć terapię z wykorzystaniem dobroczynnej obecności tych wspaniałych zwierząt. Na miejscu poznają samotnego Bento, który godzi się pomóc im w poszukiwaniu wieloryba. Wkrótce zachowanie chłopca zaczyna ulegać przemianie.
  • "Temple Grandin" – oparta na faktach opowieść o amerykańskiej biolożce Temple Grandin, specjalistce w kwestii hodowli zwierząt. Przedstawia historię dziewczyny ze spektrum autyzmu, która, zainteresowana we wczesnych latach życia dobrobytem bydła, potrafi dostrzec w zachowaniu krów to, na co inni nie zwracają uwagi. By rozwijać swoje naukowe zainteresowania musi przezwyciężyć przeszkody, które uniemożliwiają jej skuteczną naukę i życie towarzyskie. Szczęśliwe zakończenie filmu wlewa otuchę w serca tych, którzy postrzegają autyzm jako ograniczenie nie do przeskoczenia. 
  • "Mozart i wieloryb" – historia miłosna dwóch osób z zespołem Aspergera -  uwielbiającego ptaki taksówkarza Donalda i tajemniczej oraz skomplikowanej Isabel, która dołącza do jego grupy wsparcia. Szybko okazuje się, że emocjonalna dysfunkcyjność pary stanie się przeszkodą w budowaniu rodzącej się na naszych oczach romantycznej relacji. Jak rozwinie się ten nietypowy związek?
  • "Rain Man" – absolutna klasyka wśród filmów o autyzmie, która uważana jest za kamień milowy w przedstawieniach osób z ASD. Młody hulaka Charlie dowiaduje się, że po śmierci ojca w spadku otrzymał zaledwie samochód, podczas gdy trzymilionowy majątek dostaje się w ręce tajemniczego brata, o którego istnieniu nie miał pojęcia. Jest nim genialny sawant Raymond, z którym Charlie postanawia nawiązać kontakt.

Zobacz także: Najlepsze dramaty, obok których nie przejdziesz obojętnie 

Nie tylko filmy – seriale fabularne o autyzmie

  • "Atypowy" – uroczy, dowcipny, a przy tym stosunkowo krótki serial do pochłonięcia w kilka dni. Sam jest osiemnastoletnim chłopcem ze spektrum autyzmu poszukującym miłości i niezależności. 
  • "Dobry Doktor" – wciąż trwający, wciągający serial twórców niezapomnianego  Doktora House’a. Młody doktor ze  spektrum autyzmu - Shaun Murphy - przeprowadza się z małej spokojnej wsi do tętniącego życiem miasta i znajduje pracę w jednym z najbardziej prestiżowych szpitali w okolicy. Trudności w zbudowaniu relacji w nowym otoczeniu nie przeszkadzają Shaunowi w  używaniu swoich niewiarygodnych medycznych zdolności, by zjednać sobie przychylność zarówno pacjentów, jak i współpracowników.
  • "Słowo na A" – dramatyczny serial produkcji BBC opowiadający o rodzinie Hughes prowadzącej zwyczajne życie w Lake District. Sytuacja zmienia się, gdy najmłodszy członek rodziny Joe zostaje zdiagnozowany jako autystyczny. By zrozumieć, jak pomóc swojemu synowi, Hughesowie, jeszcze bardziej niż kiedykolwiek, muszą  zjednoczyć siły w trosce o dobro swoich dzieci.
  • "Most nad Sundem" – znakomity, przyjęty niezwykle ciepło przez krytyków i widownię szwedzko - duński serial kryminalny w czterech sezonach prezentujący historię czterech różnych spraw, które wstrząsnęły życiem Malmo i Kopenhagi. Działaniami dowodzą wrażliwy i rodzinny przedstawiciel duńskiej policji Martin i chłodna, analityczna Szwedka Saga Noren. Choć na przestrzeni wszystkich odcinków nie zostaje wyrażone to wprost, zachowanie policjantki wskazuje na zespół Aspergera. Czy podejrzenia te są uzasadnione? Przekonaj się! 

.Zobacz także:  Horrory i thrillery: 10 najstraszniejszych filmów, które wbiją cię w fotel