Obserwuj w Google News

"Fantastyczne zwierzęta 3": film został ocenzurowany przez rząd. Co zostało wycięte?

Sergiusz Kurczuk
3 min. czytania
13.04.2022 07:14

Z jednej z wersji filmu "Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a" cenzura usunęła fragment, w którym pojawiają się gejowskie inklinacje. Wytwórnia Warner Bros. skomentowała sprawę.

Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a - Jude Law, Eddie Redmayne - kadr z filmu
fot. Warner Bros./materiały prasowe

Do kin wszedł nowy spin-off serii "Harry Potter" - trzecia część "Fantastycznych zwierząt". Okazuje się, że nie wszyscy widzowie na świecie zobaczą produkcję w takiej samej formie. Rządowi jednemu z krajów nie spodobały się wątki LGBT obecne w "Tajemnicach Dumbledore'a".

"Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a" ocenzurowane przez rząd

Chociaż filmy o przygodach Harry'ego Pottera zakończono w roku 2011, magiczny świat w swojej kinowej odsłonie wciąż żyje i ma się dobrze. Wszystko dzięki serii spin-offów pełniących jednocześnie funkcję prequeli, zatytułowanych "Fantastyczne zwierzęta". Produkcja pogłębiająca uniwersum stworzone przez J.K. Rowling doczekała się trzeciej części "Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a", która trafiła do polskich kin 7 kwietnia 2022 roku.

Redakcja poleca

Jak podaje Variety, w produkcji pojawił się dialog, potwierdzający homoseksualną relację pomiędzy dwoma głównymi bohaterami filmu - Dumbledore'em ( Jude Law) i Grindelwaldem ( Mads Mikkelsen). O tym, że dyrektor Hogwartu jest gejem, Rowling mówiła już w roku 2009, więc fanów "Harry'ego Pottera" ten fakt z życia czarodzieja nie powinien dziwić. Widzowie "Fantastycznych zwierząt" mieli nawet nadzieję, że wątek LGBT zostanie nawet w kolejnych częściach bardziej eksplorowany.

Chiński rząd posłużył się jednak cenzurą, by skrócić "Tajemnice Dumbledore'a" i wyciąć fragment, w którym padają słowa wskazujące na orientację seksualną tytułowego bohatera. Chodzi o dialog, w którym Dumbledore mówi o tym, że zakochał się w Grindelwaldzie i wspomina lato, kiedy nawiązali romantyczną relację. Usunięty przez chińską cenzurę moment to jedynie 6 sekund oryginalnego filmu. Co ciekawe pozostałe fragmenty produkcji sugerujące miłość pomiędzy Dumbledore'em a Grindelwaldem, pozostały bez zmian. Pozbyto się tylko dosłownego potwierdzenia romansu pomiędzy postaciami.

Przedstawiciele wytwórni Warner Bros. wydali oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

Jako studio jesteśmy zaangażowani w ochronę integralności każdego wydawanego przez nas filmu, a to obejmuje okoliczności, które wymagają dokonywania dodatkowego przemontowania wynikającego z różnych czynników rynkowych. Mamy nadzieję, że udostępniamy nasze produkcje na całym świecie zgodnie z założeniami ich twórców. W przeszłości mieliśmy już do czynienia z niewielkimi zmianami wprowadzonymi na lokalnych rynkach.
W przypadku "Fantastycznych zwierząt: Tajemnic Dumbledore'a" zażądano wycięcia sześciosekundowego fragmentu filmu. Warner Bros. zaakceptowało te zmiany, aby zachować zgodność z lokalnymi wymogami, jednak duch filmu pozostaje nienaruszony. Chcemy, aby widzowie na całym świecie oglądali i cieszyli się tym filmem, i jest dla nas ważne, aby chińscy odbiorcy również mieli okazję go doświadczyć, nawet z tymi drobnymi zmianami.

Cenzura odbyła się więc za zgodą i ze świadomością szefów Warner Bros., którzy nie chcieli, by produkcja została niezaakceptowana w Chinach. Państwo to jest ogromnym rynkiem zbytu dla produkcji Hollywoodzkich. Nie wszystkie wytwórnie godzą się jednak na ingerencje w swoje filmy, więc w nielicznych wypadkach nie trafiają one do chińskich kin, a co za tym idzie, tytuły te mają o wiele mniejsze zarobki w skali globalnej.

Według danych Variety, cenzura "Sekretów Dumbledore'a" z finansowego punktu widzenia się opłaciła. Film był numerem jeden w weekend premiery. Sequel trafił do kin w Chinach 8 kwietnia 2022 roku i w ciągu pierwszych trzech dni seansów, zarobił 62,2 milionów Renminbi, czyli około 9,7 milionów dolarów.

Redakcja poleca

"Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a": o czym jest film?

Produkcja jest trzecią częścią serii, dziejącej się na wiele lat przed wydarzeniami ukazanymi w "Harrym Potterze". Tym razem widzimy Grindelwalda i jego armię czarodziejów, którzy starają się przejąć władzę nad światem. Po drugiej stronie barykady stają Albus Dumbledore i Newt Skamander. Poza Judem Law i Madsem Mikkelsenem w rolach głównych wystąpili Eddie Redmayne, Ezra Miller, Dan Fogler, Alison Sudol, William Nadylam, Callum Turner i Jessica Williams.

RadioZET.pl/Variety

Harry Potter: jak zmienili się aktorzy związani z popularną serią?