Obserwuj w Google News

"Dziewczyny z Dubaju" trafiły do Rosji. Film stał się tam wielkim hitem

2 min. czytania
03.06.2022 08:26

Film "Dziewczyny z Dubaju" trafiły do rosyjskich kin. Zdobył ogromną popularność, plasując się na drugim miejscu tamtejszego box office.

Dziewczyny z Dubaju - kadr z filmu
fot. materiały prasowe/Kino Świat

26 maja 2022 roku do rosyjskich kin trafiły "Dziewczyny z Dubaju". Budzący kontrowersje film w reżyserii Marii Sadowskiej okazał się wielkim hitem w kraju, który pod koniec lutego zaatakował Ukrainę, doprowadzając do barbarzyńskiego konfliktu zbrojnego.

Wojna w Ukrainie - najnowsze informacje [RELACJA NA ŻYWO]

"Dziewczyny z Dubaju" hitem w rosyjskich kinach

Od ataku Rosji na Ukrainę repertuar rosyjskich kin znacznie zubożał. Wszystkie wielkie hity zostały wycofane z kraju w ramach potępienia Federacji Rosyjskiej, więc Rosjanie od kilku miesięcy nie mogą zobaczyć największych, najbardziej wyczekiwanych nowości. Posiłkują się więc produkcjami z krajów chętnych na współpracę.

Redakcja poleca

Jak podaje Onet.pl, takim krajem jest niestety Polska. Dystrybuowane przez Kino Świat "Dziewczyny z Dubaju" nie tylko są od kilku dni wyświetlane w rosyjskich kinach jako "Eskorty" ("Эскортницы"), ale stały się też wielkim hitem, zajmując 2. miejsce w moskiewskim box office. Produkcja trafiła do 90 kin w całej Moskwie, gdzie zarobiła 67,8 tysięcy dolarów. Łączny dochód z pierwszych dni seansów w całej Rosji to 190 tysięcy dolarów. W skali krajowej listy najpopularniejszych kinowych nowości "Dziewczyny z Dubaju" zajęły 4. miejsce.

Redakcja poleca

"Dziewczyny z Dubaju" w Rosji: Piotr Krysiak krytykuje ten pomysł

Jak nietrudno się domyślać "Dziewczyny z Dubaju" wywołały kolejną kontrowersję. Wcześniej produkcja - poza poruszanym tematem, wywołała medialną burzę, gdy okazało się, że producenci są niewypłacalni. Od filmu odciął się również autor książki, na podstawie której powstały "Dziewczyny z Dubaju" - Piotr Krysiak. Dziennikarzowi nie umknął fakt wprowadzenia filmu na rosyjski rynek w czasie, kiedy kraj rządzony przez Putina jest agresorem konfliktu zbrojnego w sercu Europy, o czym napisał na Facebooku.

Krysiak nagłośnił sprawę w kwietniu 2022 roku. Na zamieszczonym plakacie nie ma informacji o dystrybutorze filmu. Kino Świat nie skomentowało wprowadzenia "Dziewczyny z Dubaju" do Rosji.

Redakcja poleca

Fundacja Radia ZET prowadzi akcję pomocową dla osób z Ukrainy

"Dziewczyny z Dubaju": o czym jest film?

Produkcja skupia się na "aferze dubajskiej", polegającej na świadczeniu usług seksualnych przez między innymi polskie celebrytki bogatym mężczyznom pochodzącym z Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Twórcy filmu reklamują więc "Dziewczyny z Dubaju" jako film oparty na faktach, który "demaskuje hipokryzję polskiego show-biznesu" i "ujawnią całą prawdę" na temat wyżej wspomnianej afery.
Główną bohaterką filmu Sadowskiej jest Emi, która pragnie zwojować świat. Gdy nadarza się okazja, zostaje ekskluzywną damą do towarzystwa, a z czasem rozkręca machinę, która werbuje polskie celebrytki, by dołączyły do jej małego imperium. W pewnym momencie okazuje się jednak, że klienci Emi posiadają o wiele mroczniejszą naturę, niż początkowo się wydawało.

W rolach głównych wystąpili Paulina Gałązka ("Archiwista"), Katarzyna Sawczuk ("Jak zostać gwiazdą"), Olga Kalicka ("Rodzinka.pl"), Anna Karczmarczyk ("Galerianki"), Katarzyna Figura, Jan Englert, Beata Ścibak-Englert i Józef Pawłowski. 

RadioZET.pl/Onet.pl/Kinometro