Obserwuj w Google News

David Brenner nie żyje. Zdobywca Oscara i twórca "Avatara 2" miał tylko 59 lat

2 min. czytania
21.02.2022 10:41

Zmarł David Brenner  - nagrodzony Oscarem montażysta, pracujący przy takich filmach, jak "Urodzony 4 lipca" i "Avatar 2". Miał 59 lat. Co było przyczyną śmierci?

Amber Dixon Brenner i David Brenner
fot. Rich Fury/Invision/AP/East News

17 lutego 2022 roku w West Hollywood w Kalifornii zmarł David Brenner - uzdolniony montażysta, pracujący przy wielu znanych produkcjach Oliviera Stone'a. Miał 59 lat. Nie podano przyczyny śmierci oscarowego filmowca.

David Brenner nie żyje

Jak podaje Deadline, śmierć Brennera potwierdził Jon Landau - producent nadchodzącej kontynuacji filmu "Avatar". Filmowiec pracował przy długo wyczekiwanym sequelu i pozostałych powstających kontynuacjach serii Jamesa Camerona.

Redakcja poleca

David Brenner urodził się w 1962 roku w Los Angeles. Był, oprócz Joe Hutshinga, Pietro Scalii i Julie Monroe jednym z niezwykle utalentowanych montażystów, współpracujących z Olivierem Stone'em. Należał do organizacji American Cinema Editors. Pracował w branży filmowej przez ponad trzy dekady. Zaczął w 1986 roku jako asystent montażysty przy filmie "Salwador". Praca Brennera przypadła Stone'owi do gustu na tyle, że zaprosił go do montażu kolejnych swoich produkcji -  "Pluton" i "Wall Street". W końcu Brenner został drugim montażystą przy filmie "Rozmowy radiowe" obok Hutshinga.

Duet montował razem kolejne dwa filmy Stone'a - "The Doors" oraz "Urodzony 4 lipca". Hit z Tomem Cruisem w roli głównej przyniósł obu montażystom Oscara. Był to drugi tytuł Brennera, w którym pełnił rolę pełnoprawnego montażysty. W następnych latach współpracował przy jeszcze trzech produkcjach Stone'a - "Pomiędzy niebem a ziemią", "World Trade Center" i "Wall Street: Pieniądz nie śpi".

Brenner był również stałym współpracownikiem innego znanego reżysera - Zacka Snydera. Wspólnie powołali do życia filmy "Liga Sprawiedliwości" (również wersję reżyserską), "Człowiek ze Stali" oraz "Batman v. Superman: Świt sprawiedliwości". Był też jednym z montażystów (obok Wyatta Smitha) "300" i kontynuacji "300: Początek imperium".

Redakcja poleca

Kolejnym reżyserem, z którym pracował Brenner, był Roland Emmerich. Wspólnie stworzyli "Dzień Niepodległości" (za który został nagrodzony Satelitą), "Patriotę", "Pojutrze" oraz "2012". Współpraca z Jamesem Mangoldem zaowocowała natomiast filmami "Kate i Leopold" oraz "Tożsamość". W filmografii Brennera znalazły się również takie produkcje, jak "Mroki miasta", "Dzika rzeka", "Lolita", "Wanted: Ścigani", "Escobar: Historia nieznana" i "Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach".

David Brenner zostawił żonę Amber oraz ich dzieci Annie, Haider i Sashę.

RadioZET.pl/Deadline

Gwiazdy filmu i kina, które odeszły w 2021 roku [ZDJĘCIA]