Obserwuj w Google News

Benedict Cumberbatch: kim jest aktor nominowany do Oscara 2022?

3 min. czytania
24.03.2022 11:45
Zareaguj Reakcja

Kim jest Benedict Cumberbatch? Gwiazdor otrzymał nominację do Oscara 2022 Najlepszy aktor pierwszoplanowy za główną rolę w filmie "Psie pazury". W jakich innych filmach zagrał Benedict Cumberbatch? Podajemy informacje o jego karierze i życiu prywatnym.

Benedict Cumberbatch
fot. AA/ABACA/Abaca/East News

Benedict Cumberbatch: kim jest aktor nominowany do Oscara 2022 za rolę w filmie "Psie pazury"? Gwiazdor po raz kolejny ma okazję zdobyć prestiżową nagrodę filmową. Z tego artykułu dowiesz się, kim jest Benedict Cumberbatch, w jakich filmach wystąpił, która rola przyniosła mu nominację do Oscarów oraz jakie inne nagrody otrzymał. Ponadto podajemy informacje z życia prywatnego aktora: kto jest jego partnerką, jakiego jest wzrostu oraz podpowiadamy, czy można go znaleźć na Instagramie.

Benedict Cumberbatch: kim jest aktor nominowany do Oscara 2022? [BIOGRAFIA, NAJWAŻNIEJSZE ROLE]

Cumberbatch to znany brytyjski aktor filmowy i telewizyjny. Urodził się 19 lipca 1976 roku w Londynie. Poszedł w ślady rodziców. Wanda Ventham i Timothy Carlton też są aktorami. Studiował na University of Manchester oraz w London Academy of Music and Dramatic Art. Zadebiutował w 2002 roku na małym ekranie rolą w serialu "Fields of Gold". Rok później pojawił się po raz pierwszy na dużym ekranie w filmie "Zabić króla".

Redakcja poleca

Chociaż przez lata grał w wielu filmach i serialach, międzynarodową rozpoznawalność przyniosła mu główna rola w produkcji BBC "Sherlock" z 2010 roku. Zagrał w niej Sherlocka Holmesa - genialnego ale ekscentrycznego detektywa, który rozwiązuje tajemnicze zagadki wraz ze swoim przyjacielem Watsonem (Martin Freeman). Akcja serialu jest jedynie inspirowana serią książek Arthura Conana Doyle'a i rozgrywa się w czasach współczesnych.

Rola Sherlocka sprawiła, że Cumberbatch zaczął dostawać poważniejsze propozycje, między innymi w filmach "Gra tajemnic", "Piąta władza", "W ciemność. Star Trek", "Sierpień w hrabstwie Osage", czy w serii "Hobbit", w której dubbingował jednego z anatagonistów - smoka Smauga.

Kolejnym przełomem w karierze Benedicta Cumberbatcha był angaż do filmu Marvela "Doktor Strange" z 2016 roku. Aktor zagrał tytułową postać - potężnego maga, który walczy ramie w ramię z bardziej tradycyjnymi superbohaterami. Chociaż druga część filmu zadebiutuje dopiero w maju 2022 roku, Cumberbatch występował jak Strange w innych produkcjach Marvel Studios: "Thor: Ragnarok", "Avengers: Wojna bez granic", "Avengers: Koniec gry" i "Spider-Man: Bez drogi do domu".

Ponadto wśród ról Cumberbatcha warto wyróżnić kreacje w takich tytułach, jak "Wojna o prąd", "Zoolander 2", "1917", "Brexit", "Patrick Melrose", "Dobry omen" czy "Mauretańczyk". Filmem, za który gwiazdor został nominowany do Oscara 2022 były "Psie pazury" - western dostępny na platformie Netflix. To nie pierwsza nominacja do nagrody Akademii Filmowej w karierze Cumberbatcha. W 2015 roku otrzymał nominację w kategorii Najlepszy aktor pierwszoplanowy za film "Gra tajemnic". Na koncie ma takie nagrody, jak Emmy, Satelita, BAFTA, czy Critics’ Choice Television.

Benedict Cumberbatch: życie prywatne aktora nominowanego do Oscara 2022? [WZROST, ŻONA, INSTAGRAM]

Aktor ma 183 centymetry wzrostu. 5 listopada 2014 zaręczył się z Sophie Hunter - reżyserką teatralną. Ich ślub odbył się 14 lutego 2015 roku na angielskiej wyspie Wight. Para doczekała się dwóch synów - Christophera Carltona i Hala Audena. Benedict Cumberbatch znany jest z tego, że nie dzieli się z fanami swoim życiem prywatnym i nie korzysta z żadnych mediów społecznościowych. Nie posiada więc Instagrama, Facebooka, ani Twittera. W sieci można jednak natknąć się na wiele nieoficjalnych kont Cumberbatcha, głównie prowadzonych przez jego wielbicieli.

Redakcja poleca

Benedict Cumberbatch: nominacja do Oscara 2022 za film "Psie pazury"

Produkcja w reżyserii Jane Campion to historia dwóch braci, którzy posiadają duże ranczo w Montanie. Gdy George (Jesse Plemons) żeni się potajemnie z miejscową wdową, dochodzi do konfliktu z Philem (Cumberbatch). "Psie pazury" są dostępne na Netflix.

Oglądaj

Oprócz Cumberbatcha o Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego zawalczą również:

  • Javier Bardem ("Being the Ricardos")
  • Will Smith ("King Richard: Zwycięska rodzina")
  • Andrew Garfield ("Tick, Tick... Boom!")
  • Denzel Washington ("Tragedia Makbeta")

Który z gwiazdorów zgarnie statuetkę?

Redakcja poleca

Oscary 2022: kiedy odbędzie się gala wręczenia nagród?

94. rozdanie nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej odbędzie się 27 marca 2022 roku. Obecnie nie wiadomo jeszcze, gdzie ceremonia wręczenia Oscarów 2022 będzie miała miejsce.

RadioZET.pl

Najlepsze filmy 2021 roku – wybór redakcji kulturalnej RadioZET.pl [ZDJĘCIA]

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET