,

Film "obliczony na obrażenie chrześcijan"? Widzowie domagają się wstrzymania premiery w Wielki Piątek

Sergiusz Kurczuk
15.04.2022 08:03

"Benedetta" - nowy film Paula Verhoevena nadal budzi kontrowersje. Premiera w Wielki Piątek zdaniem katolików została wybrana specjalnie, by uderzać w ich wiarę. Z tego powodu domagają się wycofania produkcji z kin.

Benedetta - kadr z filmu
fot. Capital Pictures/East News

Kolejna afera wokół filmu "Benedetta" - opartego na faktach dramatu w reżyserii Paula Verhoevena. Zdaniem przedstawicieli chrześcijańskiej organizacji z Irlandii premiera produkcji w Wielki Piątek to celowy atak na osoby wierzące.

"Benedetta": katolicy chcą blokady premiery

O filmie "Benedetta" było głośno już kilka miesięcy temu. Ultrakatolickie instytucje z całego świata organizowały pikiety przeciwko dystrybucji produkcji. Do demonstracji doszło między innymi w USA, Holandii czy Polsce - pod kinami Atlantic, Kinoteka, Luna oraz Kultura, a także Centrum Kultury w Lublinie. W naszym kraju żądanie wycofania filmu z kin postawiła Krucjata Młodych — TFP, która jest częścią Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi, powiązanego z Ordo Iuris. W Rosji cenzura całkowicie zakazała kinowej dystrybucji "Benedetty". 

Na tym się jednak nie kończy. W wielu krajach świata, w tym w Polsce produkcja Verhoevena trafiła do kin w styczniu 2022 roku. W Irlandii i Wielkiej Brytanii premierę przygotowano na 15 kwietnia 2022 roku - w Wielki Piątek, co zadaniem niektórych katolików jest działaniem celowym. Jak podaje Onet, Damien Murphy z Irish Society for Christian Civilisation rozmawiał z "Belfast Telegraph", twierdząc, że wybór daty premiery jest "obliczony na obrażenie chrześcijan".

Ten film to oszustwo i nic więcej, niż rażący atak na wiarę katolicką.

Aby nie dopuścić do premiery "Benedetty" zorganizowano internetową petycję, której adresatem jest dystrybutor - firma Mubi. Wygląda jednak na to, że głosy sprzeciwu na niewiele się zdadzą.

"Benedetta": o czym jest film?

Reżyserem filmu jest  Paul Verhoeven - kontrowersyjny twórca takich produkcji jak "Nagi instynkt", "Showgirls" czy "RoboCop". "Benedetta" to oparty na faktach dramat historyczny, będący filmową biografią Benedetty Carlini - żyjącej w XVII wieku włoskiej zakonnicy, która miała nietypowe wizje. Kobiecie objawiały się bowiem erotyczne obrazy, które doprowadziły do płomiennego romansu z inną siostrą zakonną. Zachowanie Benedetty sprawiło, że klasztorem zaczął się interesować Watykan, który wszczął śledztwo, mające wyjaśnić przyczynę postępowania zakonnicy.

W rolach głównych wystąpili Virginie Efira, Charlotte Rampling, Daphné Patakia, Lambert Wilson, Olivier Rabourdin i Louise Chevillotte. Za scenariusz odpowiadają David Birke i Paul Verhoeven. "Benedetta" otrzymała nominacje do nagród na Festiwalu filmowym w Cannes, Cezarów i National Board of Review.

loader

RadioZET.pl/Ontet/Belfast Telegraph

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

Logo radiozet Dzieje się