Obserwuj w Google News

Twój kot Cię kocha! Woli Ciebie od jedzenia - nowe zaskakujące wyniki badań naukowych

Redakcja
3 min. czytania
07.08.2018 18:05

Wyniki badań behawioralnych na grupie kotów dowodzą, że domowy mruczek najbardziej lubi kontakt z człowiekiem. Wcale nie dlatego, że go karmisz!

Twój kot Cię kocha! Woli Ciebie od jedzenia - nowe zaskakujące wyniki badań naukowych
fot. Pixabay

Koty wolą kontakt z człowiekiem od jedzenia

O kotach słyszeliśmy już wiele stereotypów - niewdzięczne, złośliwe, nie dają się głaskać... W sieci nie brakuje żartów z właścicieli niezależnych mruczków, którzy traktują ich jak rękę, która karmi i sprząta. A jednak wielu docenia kocie towarzystwo, a brak chęci wiecznej atencji człowieka traktuje jako atut i dowód niezależności tych zwierząt. Tymczasem okazuje się, że koty kochają swoich właścicieli i także lubią kontakt ze swoimi właścicielami, choć okazują to mniej entuzjastycznie, niż np. psy. Mało tego, koty wolą nas od jedzenia! Tak donoszą wyniki badań behawioralnych pracowników naukowych z Oregon State University, opublikowane na łamach periodyku naukowego  Behavioural Processes.

Pies zamknięty w samochodzie w upał - czy wolno zbić szybę? [PRZEPISY] Pies to najlepszy przyjaciel człowieka – ten eksperyment to potwierdza! [WIDEO] Zbliża się Światowy Dzień Słonia. 5 rzeczy, których jeszcze nie wiesz o tych majestatycznych zwierzętach!

Koty mają silne indywidualne preferencje

Już na samym wstępie opublikowanych badań zostaje mocno podkreślone, że w przypadku kocich zachowań musimy brać pod uwagę ich silne, indywidualne preferencje. Jeśli kot doznał wcześniej złego traktowania przez człowieka, lub innej traumy, jego sposób interakcji z nami również ulegnie zmianie. Zasadniczo jednak badane koty wykazały intensywne przywiązanie do naszego gatunku. Badania przeprowadzono na grupie 50 kotów (co nie jest reprezentatywne dla całego gatunku, ale już wiele mówi). Co jednak ciekawe, koty podzielono na dwie grupy - te ze schronisk oraz domowe pupile. To bardzo interesujący sposób podziału, uwzględnia bowiem również model zachowania zwierzęcia nieotoczonego troską i opieką w domowych warunkach. Rodzaj kognitywnych testów, jakim je poddano, sprawdzano już wcześniej na grupie psów, a także...żółwi.

Francuska panda obchodzi pierwsze urodziny!
Pixabay
fot. Pixabay
Czy wiesz, że istnieją banki krwi dla zwierząt? Twój pupil też może uratować inne życie!

"Wychowując kota musimy brać pod uwagę, co go motywuje"

Badacze twierdzą, że udało im się obalić stereotypy na temat aspołecznych kotów. "Często słyszy się, że kota nie da się wytresować, czy czegoś tak naprawdę nauczyć. Powtarzają się też opinie o ich braku potrzeby kontaktu z człowiekiem czy innymi gatunkami. Tymczasem wieloletnie badania potwierdziły wysoki stopień umiejętności rozwiązywania problemów przez te zwierzęta. Całkiem nieźle orientują się też w interakcjach społecznych, jednak ich reakcje są warunkowane tym, co je motywuje. Ludzie popełniają najczęściej błąd, próbując wychowywać je tymi samymi metodami, co np. psa" - czytamy w tekście opisującym wyniki badań. Badane koty na kilka godzin pozostawiono samym sobie, pozbawiając pokarmu, zabawek i kontaktu z człowiekiem. Następnie musiały wybrać, do której z tych rzeczy chciałyby natychmiast uzyskać dostęp do przerwie. Do wyboru były cztery stymulanty: pokarm, zabawki, zapach oraz kontakt z ludźmi.

cat-1044914_1280
fot. Pixabay
Żaden jaguar nie oprze się zapachowi...męskich perfum Calvina Kleina

Koty ze schroniska reagowały tak samo jak te domowe

Badacze nie zaobserwowali znaczących różnić w wyborach domowych kotów i tych ze schroniska. Różnice, jak tłumaczyliśmy wcześniej, wynikały raczej z indywidualnego charakteru danego kota. Ponad połowa kocich uczestników badania jako pierwszy pożądany stymulant wskazała kontakt z człowiekiem. To dosyć zaskakujący wynik, biorąc pod uwagę to, że sami badacze spodziewali się większego stopnia wyboru jedzenia, szczególnie, że przerwa trwała kilka godzin. Pokarm jako najważniejszy stymulant wybrało około 37 procent badanych kotów. Mamy więc dowód na to, że koty po prostu nas lubią. A że swoją miłość okazują po prostu inaczej i w mniejszych dawkach od innych zwierząt domowych? Tu badacze sugerują czynniki indywidualne, ale i te genetyczne - według nich ilość kontaktu z człowiekiem, jakiej potrzebują koty zależy nawet od ich konkretnej rasy!

RadioZET.pl/źródło:BehaviouralProcesses;Motherboard;Mashable/AG