Obserwuj w Google News

Żaden jaguar nie oprze się zapachowi...męskich perfum Calvina Kleina

Redakcja
2 min. czytania
14.05.2018 15:48

Dzikie koty wręcz przepadają za tym zapachem. Badacze postanowili to wykorzystać.

Żaden jaguar nie oprze się zapachowi...męskich perfum Calvina Kleina
fot. Pixabay

Jaguary uwielbiają te perfumy!

Zapach Calvina Kleina "Obsession for Men" działa jak magnes nie tylko na niektóre panie, ale także nieco inną, zaskakująca grupę. Męskie perfumy skutecznie kuszą też...jaguary, co skrzętnie postanowili wykorzystać badacze. Kiedy potrzebują zatrzymać je do celów obserwacyjnych w jednym miejscu, po prostu spryskują okoliczne drzewa zapachem, lub zostawiają w pobliżu nasączone nim kulki z bawełny. Już kilka kropel wystarczy, aby dzikie koty nie mogły się oprzeć pokusie. Skąd wiemy, że akurat ten zapach doprowadza je do szału? Wszystko zaczęło się od eksperymentu, jaki w 2003 roku postanowiła przeprowadzić Pat Thomas, dyrektorka nowojorskiego ZOO. Chciała sprawdzić wpływ kilku różnych zapachów na zachowanie zwierząt. Różnice były spore. O ile jedne z nich utrzymywały zainteresowanie jaguarów na zaledwie kilka sekund, o tyle "Obsession for Men" zafascynował je na kilkadziesiąt minut. Dzięki temu można było spokojnie fotografować je do woli.

Dlaczego akurat "Obsession for Men"?

Poza udowodnieniem skuteczności metody nadal nie było jednak wiadomo, dlaczego jaguary upodobały sobie akurat ten zapach. Zagadkę wyjaśniły badania przeprowadzone przez organizację Panthera, zajmującą się ochroną dzikich gatunków kotów żyjących w różnych zakątkach świata. Jak tłumaczy Allison Devlin, jedna z biolożek, pracujących dla fundacji, jaguarom w perfumach szczególnie podoba się tzw. cyweton. To jeden ze składników, wiążących perfumy. Przy produkcji wykorzystano jego syntetyczną wersję, jednak ten związek chemiczny można tez znaleźć w naturalnym środowisku. Cyweton to także wydzielina, wytwarzana przez jeden z gatunków mięsożernych ssaków z rodziny wiwerowatych. "Cyweta afrykańska wydziela cyweton za pomocą gruczołów w pobliżu odbytnicy. To żółtawa, klejąca się substancja o charakterystycznym, bardzo ostrym zapachu. Używają jej, aby zaznaczyć swoje terytorium, często np. ocierając się w tym celu o drzewa, aby pozostawić na nich zapach. To on tak fascynuje dzikie koty" - tłumaczy Devlin.

Jagura zwabisz zapachem

Na początku badacze nie chcieli dzielić się sensacyjnymi nowinami. Obawiali się kłusowników, którzy mogliby zacząć wykorzystywać sztuczkę do wabienia jaguarów. Jednak z czasem uznali, że naukowe korzyści przewyższają ryzyko. Metodę zaczęli wykorzystywać szeroko na świecie pracownicy ogrodów zoologicznych, a także rezerwatów. Roan Balas McNab, pracujący w Rezerwacie Maya Biosphere w Gwatemali, jednym z największych rezerwatów Ameryki Południowej, korzysta z popularnego zapachu, aby móc zidentyfikować pojedyncze osobniki, a tym samym określić liczebność populacji. W podobnych celach wykorzystują perfumy pozostali. Jak podkreślają, metoda nie należy do tanich, a środki na zakup markowych perfum często muszą zdobywać oddzielnie. Efekty są jednak tego warte.

RadioZET.pl/źródło:Motherboard/AG

TO TAKŻE MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Co słychać na dnie oceanu? Przekonaj się sam!

Eksperci: Polsce zagraża inwazja zielonych papug

Lek przeciw starzeniu się psów? Może być skuteczny też dla ludzi