Obserwuj w Google News

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka – ten eksperyment to potwierdza! [WIDEO]

Redakcja
3 min. czytania
26.07.2018 19:12

Wyniki nowych badań nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Twój pies doskonale wie, kiedy masz kłopoty i jest zawsze gotowy przyjść ci z pomocą! Zresztą zobaczcie sami.

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka – ten eksperyment to potwierdza! [WIDEO]
fot. Pixabay

Twój pies wie, kiedy masz kłopoty

Wygląda na to, że w powiedzeniu „pies to najlepszy przyjaciel człowieka” kryje się więcej prawdy, niż myślimy. Wyniki najnowszych badań zespołu naukowców z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Baltimore zostały opublikowane w periodyku naukowym „Learning&Behavior. Zawierają bardzo przyjemną wiadomość dla każdego właściciela psiego czworonoga. Okazuje się, że pies zawsze wyczuwa zły nastrój lub strach właściciela i wzbudzają one u niego wyjątkowo silny niepokój. Wywołuje on u nich niemalże bezwarunkową reakcję – to właśnie wasz pies jest gotowy natychmiast ruszyć wam z pomocą jako pierwszy.

dog-1861839_1280
fot. Pixabay
Czy wiesz, że istnieją banki krwi dla zwierząt? Twój pupil też może uratować inne życie! Najbardziej puszysty pies na świecie podbija internet. Wygląda jak kulka Najmniejszy żyjący pies na świecie. Sklonowali go 49 razy!

Jak badacze tego dowiedli?

Do laboratorium zaproszono 34 psy domowe różnych ras i rozmiarów wraz z ich właścicielami. Szesnaście z biorących udział w badaniu psów było wcześniej szkolonych do zadań terapeutycznych. Dalszą część badania przeprowadzano w pojedynczych parach. Psa i jego właściciela umieszczano po dwóch różnych stronach szklanych drzwi zamkniętych na magnes. Psy doskonale słyszały jednak, co dzieje się po stronie ich właściciela. Tych poproszono z kolei o symulowanie płaczu lub nucenie piosenki. W wypadku obu scenariuszy nagrywano reakcję czworonożnych pupili na zachowanie ich właściciela. Aby się do niego dostać, musiały nacisnąć na drzwi łapami lub nosem.

Pies hitem internetu. Potrafi śpiewać hit „Toxic” Britney Spears [WIDEO]

Stres paraliżuje psy

Empatyczne stworzenia długo nie wytrzymały widoku płaczącego właściciela. Natychmiast ruszały mu z pomocą, naciskając drzwi tak długo, aż te się otworzyły. Te, których właściciele nucili tylko piosenkę, docierały na drugą stronę o około 40 sekund wolniej. Zdaniem badaczy było to głównie powodowane stresem, jaki odczuwał poruszony pupil. Im dłużej nie udawało im się otworzyć drzwi, tym bardziej zaczynały wpadać w panikę i rozpacz, aż strach je praktycznie sparaliżował. Choć bezradne, nadal jednak z oddaniem przyglądały się ukochanym osobom. „Podobnie zresztą wygląda empatia u ludzi. Kiedy komuś nam bliskiemu dzieje się krzywda, chcemy mu natychmiast pomóc. Jeśli nie jesteśmy w stanie tego zrobić, sytuacja szybko staje się dla nas przytłaczająca” – komentowała Julia Meyers-Manor z Ripon College, współautorka badań.

Tajemnica zwierzęcych samobójstw. Czy pies może mieć depresję? Żaden jaguar nie oprze się zapachowi...męskich perfum Calvina Kleina Lek przeciw starzeniu się psów? Może być skuteczny też dla ludzi

Psy to bardzo empatyczne stworzenia

Scenariusz potwierdził się nawet w wypadku nieco mniej przywiązanych do swoich właścicieli czworonogów. Choć te zachowywały większy spokój, również starały się jak najszybciej dostać się na drugą stronę pomieszczenia, w którym je zamknięto. Zauważono jednak, że te mocniej związane z człowiekiem częściej stawały na tylne łapy, aby sobie pomóc w otwieraniu drzwi. To bardzo obciążająca pozycja dla tego gatunku. „Zauważyliśmy, że psy nie tylko wyczuwają, co czują ich właściciele, ale jeśli znajdą drogę, by im pomóc, pokonają wszelkie bariery. Każdy właściciel czworonoga ma dziesiątki opowieści, jak wraca po ciężkim dniu do domu i siada markotny, a jego pies już tam jest i liże go po twarzy. W pewnym sensie stoi za tym nauka” – tłumaczyła Emily Stanford, główna autorka badania. Jak dodaje, aby wyniki były bardziej wiarygodne, badania trzeba będzie powtórzyć na większej grupie, jednak według niej psy miały po prostu tysiące lat na to, aby ewolucyjnie się do nas przystosować. „Psy żyją obok ludzi już tysiące lat. Dzięki temu nauczyły się niemal bezbłędnie rozpoznawać nasze emocje i reagować na nie” – podkreślała psycholog.

RadioZET.pl/źródło:DziennikNaukowy;Learning&Behavior/AG