0
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Lek przeciw starzeniu się psów? Może być skuteczny też dla ludzi

Redakcja
3 min. czytania
30.04.2018 14:48

Wyścig z czasem to jedno z wielkich wyzwań nauki. Trwające od jakiegoś czasu testy leków dla domowych pupili dają też nadzieję dla ludzi.

Lek przeciw starzeniu się psów? Może być skuteczny też dla ludzi
fot. Shutterstock

Wiecznie młody czworonóg, czyli testy rapamycyny

Substancja, znana też jako sirolimus, to lek immunosupresyjny, wykorzystywany głównie w transplantologii. Zazwyczaj podaje się go, aby zapobiec odrzuceniu przeszczepu, jednak trwające już od jakiegoś czasu testy rapamycyny ukazują ją w zupełnie nowym świetle  — cudownej tabletki przedłużającej życie naszym domowym pupilom. Brzmi jak science-fiction? Nie dla badaczy, którzy już dwa lata temu, w 2016 roku, w trakcie testów klinicznych przeprowadzanych na myszach udowodnili, że lek jest w stanie wydłużyć życie zwierzętom nawet o 60%.

Potężne skutki uboczne i kusząca skuteczność

Jak w przypadku większości leków, na jedno pomagają, a na co innego szkodzą. Nie inaczej jest z rapamycyną, która choć sprawdziła się także przy badaniach przeprowadzanych na lwich marmozetach (gatunek południowoamerykańskiej małpki), to daje potężne skutki uboczne. Wystarczy wymienić zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworów, aby ostudzić zapał tych, gotowych wykorzystać każdą, nawet najmniejszą szansę na pokonanie starzenia się. Tymczasem niepożądanych efektów jest więcej. Lek może też spowodować pojawienie się cukrzycy, a także licznych infekcji. Niepokojące sygnały nie powstrzymały wszystkich — Matt Kaeberlein, biolog pracujący w waszyngtońskim Healthy Aging and Longevity Research Institute, kontynuował badania nad skutecznością rapamycyny. Tym razem głównym obiektem eksperymentów były psy. Wyniki kuszą skutecznością — badanie przeprowadzone na grupie 24 czworonogów pokazało, że zaledwie 10 tygodni przyjmowania określonej dawki substancji wystarczyły, aby znacząco poprawić wydolność funkcji serca zwierząt. Wyniki opublikowane zaledwie parę miesięcy temu zelektryzowały firmy farmakologiczne, które rozpoczęły własne, podobne programy badań.

Dlaczego akurat psy?

„Trudno wyobrazić sobie bliższe człowiekowi zwierzęta. Śpią z nami w łóżkach, piją tę samą wodę i przebywają w tych samych pomieszczeniach przez większość czasu, co naraża je m.in. na bierne palenie. Jednocześnie to sprawia, że są idealnymi obiektami do tych badań. Osiągnięte u nich pozytywne wyniki budzą nadzieję na skuteczne zastosowanie leku także u ludzi” — dodawał Kaeberlein. Psie organizmy na rapamycynę reagują rzeczywiście dobrze — a potencjalnych klientów chcących zadbać o domowego ulubieńca na pewno by nie zabrakło. Według specjalistów leków opartych na substancji możemy spodziewać się całkiem niedługo, o ile uda się zminimalizować ich negatywne skutki uboczne.

A co z ludźmi?

Tu sprawa wciąż się komplikuje. Według opublikowanego przez Nature raportu, badania nad ewentualną skutecznością rapamycyny także u ludzi rozpoczęły się stosunkowo niedawno, bo w ubiegłym, 2017 roku. Wyników jednego z ostatnich prowadzonych w tym zakresie programów naukowych możemy spodziewać się pewnie gdzieś w połowie następnego, 2019 roku — o ile będą korzystne. Przeprowadziło je Novartis, szwajcarska firma farmakologiczna, pod kierownictwem dr Joan Mannick, na grupie ponad tysiąca pacjentów po 60. roku życia. Podano im pochodną rapamycyny, RAD001, która już wcześniej dawała obiecujące efekty w odbudowywaniu traconej wraz z wiekiem odporności. Tym razem substancja ma zadziałać na odwrócenie konsekwencji przebytych chorób układu oddechowego, a w szczególności płuc. O ile więc tabletek na spadek psiej formy na aptecznych półkach możemy spodziewać się już wcale niedługo, to kto wie, czy nie kupimy ich też dla naszych seniorów.

RadioZET.pl/źródło:Nature/AG

TO TAKŻE MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Przyszłość branży fitness to seniorzy

Seniorom już od maja będzie przysługiwało więcej bezpłatnych leków

Lepiej mieć zwierzęta niż rodzeństwo? Zaskakujące wyniki badań