Obserwuj w Google News

Pies zamknięty w samochodzie w upał - czy wolno zbić szybę? [PRZEPISY]

Jolanta Waligóra
2 min. czytania
11.06.2019 14:16

Policja rokrocznie apeluje, by w czasie upałów nie zostawiać zwierząt w samochodzie. Niestety, mimo tych ostrzeżeń, każdego lata słyszy się o wypadkach wynikających z faktu, że właściciel postanowił pozostawić pupila w aucie i wyskoczyć na chwilę do sklepu. Co zrobić, gdy jesteśmy świadkiem podobnej sytuacji? Czy wolno nam zbić szybę w samochodzie, czy takie działanie będzie wiązało się z bolesnymi konsekwencjami? Sprawdzamy, co mówią przepisy.

Pies zamknięty w samochodzie w upał - czy wolno zbić szybę? [PRZEPISY]
fot. PIXABAY

Pies w upał zamknięty w samochodzie. Czy wolno zbić szybę? Jakie konsekwencje się z tym wiążą? Przedstawiamy najistotniejsze informacje i odpowiadamy na jedne z często zadawanych pytań.

Pies w upale w samochodzie - co możemy zrobić? [PRZEPISY]

Odpowiedzi na to, czy wolno zbić szybę, gdy pies zamknięty jest w samochodzie w upał, poszukują przede wszystkim osoby, które są świadkami podobnych sytuacji. Przede wszystkim warto wspomnieć, że temperatura w aucie w czasie upalnych dni może sięgać nawet 50 stopni Celsjusza i tym samym zagrażać życiu czworonoga. Jeśli zatem jesteśmy świadkami takiego zdarzenia mamy dwa wyjścia - poinformować policję lub samodzielnie podjąć jakieś kroki. Czy jednak możemy bez konsekwencji zbić szybę?

Odpowiedź nie jest jednak taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Bardzo dużo zależy od okoliczności, bo sam fakt, że pies jest zamknięty w samochodzie w upał, nie od razu uprawnia nas do natychmiastowego działania.

Upały w szkole - czy lekcje mogą zostać skrócone lub odwołane?

Pies zamknięty w samochodzie w upał - czy wolno zbić szybę? [PRZEPISY]

Przepisy prawa pozwalają nam zniszczyć czyjeś mienie (w tym wypadku czyjś samochód), tylko i wyłącznie w stanie wyższej konieczności. Nie każdy czworonóg znajdujący się w zamkniętym aucie jest w stanie zagrożenia zdrowia czy życia. Może okazać się, że pojazd posiada specjalny system klimatyzacji, który może działać także przy wyłączonym silniku. W takiej lub podobnej sytuacji, jeśli zadziałamy zbyt pochopnie i wybijemy szybę, właściciel pojazdu może próbować dochodzić od nas odszkodowania za zniszczone mienie. Jedynym wyjściem, aby uniknąć kary, jest udowodnienie stanu wyższej konieczności. Oznacza to, że musielibyśmy udowodnić, że sytuacja zagrażała zdrowiu lub życiu czworonoga.

Zanim zatem zdecydujemy się na wybicie szyby w samochodzie, w którym w upał zamknięty jest pies, powinniśmy spokojnie ocenić sytuację. Przede wszystkim warto skontaktować się w tej sprawie z policją i poprosić o interwencję. Można także poszukać innych świadków, którzy byliby w stanie potwierdzić stan zdrowia zwierzaka. Warto również postarać się poszukać właściciela pojazdu. Jeśli przykładowo jesteśmy obok centrum handlowego, w jego odnalezieniu może nam pomóc ochrona. Jeśli jednak jesteśmy pewni, że stan zdrowia zwierzaka pogarsza się, reagujmy.

RadioZET.pl/JW