Obserwuj w Google News

Zbliża się Światowy Dzień Słonia. 5 rzeczy, których jeszcze nie wiesz o tych majestatycznych zwierzętach!

Redakcja
4 min. czytania
07.08.2018 14:23

Światowy Dzień Słonia już w niedzielę, 12 sierpnia. Z tej okazji ogrody zoologiczne w całej Polsce szykują wiele atrakcji, a my przygotowaliśmy dla was 5 ciekawostek o tych niezwykłych zwierzętach.

Zbliża się Światowy Dzień Słonia. 5 rzeczy, których jeszcze nie wiesz o tych majestatycznych zwierzętach!
fot. YouTube

12 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Słonia

Z tej okazji wiele niespodzianek przygotowało np. warszawskie zoo. Jeśli macie ochotę lepiej zapoznać się ze słoniami afrykańskimi, zapraszają Leon wraz Erną, Bubą i Fredzią! W programie znajdzie się i coś dla najmłodszych, i dla nieco starszych wielbicieli podróży. Pokazy unikatowych fotografii z Kenii, gry terenowe i pokaz treningów medycznych słoni to tylko przykłady tego, co czeka gości ogrodu zoologicznego w najbliższą niedzielę, 12 sierpnia. Warto przyjść, bo słonie to jedne z najciekawszych zwierząt! 

38612178_2013192132054064_7865159410555813888_o
fot.

1. Słonie to jedne z najbardziej empatycznych zwierząt

Udowadniają to liczne badania – słonie nie tylko pocieszają się wzajemnie za pomocą dotyku i głosu, ale okazują też współczucie innym gatunkom. Słonie to zwierzęta stadne, przy czym jedno stado może liczyć nawet do 50 członków. Wyjątkowo silną empatię badacze zaobserwowali nie tylko u słoni afrykańskich, ale też indyjskich. „Ponad 50 lat badań dowodzi, że słonie afrykańskie są zwierzętami społecznymi, zdolnymi do empatii, myślą o relacjach społecznych i podejmują konkretne decyzje, które mają wpływ na życie całego stada. Nasza praca w Tajlandii potwierdziła, że dotyczy to także słoni indyjskich” – opowiadał Josh Plotnik z Uniwersytetu Cambridge w Wielkiej Brytanii. Razem z zespołem badaczy badali zachowanie 26 słoni indyjskich przez ponad rok. Jakie wnioski wyciągnęli z tych obserwacji? „Kiedy jeden ze słoni okazuje cierpienie lub stres, reszta stada przejmuje jego zachowanie. Możemy to nazwać »emocjonalną zarazą«, co jest typowe dla empatycznego zachowania” – tłumaczył Plotnik. Jeśli jeden z członków stada okazywał stres, pozostali błyskawicznie śpieszyli mu z pomocą, dotykając go i głaszcząc trąbami, czasem wkładając mu je nawet do pyska. Zdaniem badaczy taki gest można przyrównać do gestu podawania sobie dłoni przez ludzi.

Lemury już wkrótce mogą zniknąć. Są najbardziej zagrożoną grupą naczelnych na Ziemi

2. Dla słoni jesteśmy... uroczy jak małe szczeniaczki

A jak słonie widzą ludzi? Nasze niewielkie rozmiary wzbudzają w nich podobne uczucia co w nas małe, urocze szczeniaczki. Tą teorią na swoim Twitterze podzieliła się jedna z użytkowniczek.

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka – ten eksperyment to potwierdza! [WIDEO]

Choć sama zainteresowana twierdzi, że znalazła konkretne badanie, na podstawie którego wyciągnięto takie wnioski, internautom nie udało się do niego dotrzeć. Teoria pasowałaby jednak do tego, co już wiemy o mózgu słoni. Nie tylko waży on czterokrotnie więcej od ludzkiego, ale jest do niego podobny pod względem struktury. Chodzi głównie o spory i dobrze rozwinięty hipokamp, czyli część układu limbicznego mózgu odpowiedzialną głównie za pamięć długotrwałą i przestrzenną. U słoni zaobserwowano nawet objawy zespołu stresu pourazowego, a także żałoby i smutku po śmierci członków rodziny oraz stada. Odnotowano też wiele przypadków rannych słoni, które przychodziły po pomoc na tereny zamieszkałe przez człowieka.

3. Słonie też płaczą, śmieją się i lubią bawić

Słonie są znane np. z tego, że płaczą po stracie bliskiego stworzenia. Taki dramat przeżyła np. Toto, mieszkanka wrocławskiego ogrodu zoologicznego. „Po śmierci innej słonicy, Rami, z którą spędziła niemal całe życie, Toto wpadła w ciężką depresję, przestała jeść, niczym się nie interesowała. Była w stanie zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu” – opowiadał dr Robert Maślak z Katedry Biologii Ewolucyjnej i Ekologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Dopiero intensywna pomoc ze strony pracowników zoo pomogła słonicy stanąć na nogi. Słonie nie tylko potrafią płakać, ale też śmiać się, lubią też bawić się w stadzie, a nawet z ludźmi i przedstawicielami innych gatunków.

 

 

4. Ciąża słonia trwa najdłużej ze wszystkich ssaków

Aż 22 miesiące – tyle trwa słonia ciąża, najdłuższa ze wszystkich u ssaków. Maksymalnie może się przedłużyć nawet do... 25 miesięcy. Z reguły z jednej ciąży rodzi się jedno małe słoniątko. Co ciekawe, płód bardzo długo pozostaje niewielkich rozmiarów, by zacząć się dynamicznie rozwijać dopiero w późniejszych miesiącach ciąży. Mózg takiego malucha jest już jednak mniej więcej tych samych rozmiarów, co w pełni rozwinięty ludzki mózg. 

Tajemnica zwierzęcych samobójstw. Czy pies może mieć depresję? Radość we wrocławskim zoo. Pierwsze narodziny na świecie kuskusa niedźwiedziego

5. Po co słoń ma trąbę?

Pełni podobną funkcję co u ludzi ręce. No, może z tą różnicą, że dorosły słoń trąbą może podnieść ciężar o masie nawet 350 kg. Trąbą wyrażają też czułe gesty, opisywane wcześniej. Wielokrotnie obserwowano np. rytuał pożegnania umierającego członka stada – pozostali podchodzili do niego i delikatnie dotykali go trąbami. To właśnie to zdaniem badaczy może tłumaczyć fakt, że słonie jako jedyne dzikie zwierzęta na świecie nie potrzebują treningu, aby rozumieć gest wskazania na coś. Trąbami zwierzęta ostrzegają się wzajemnie np. przed pszczołami, których panicznie się boją.

Co by było gdyby z Ziemi zniknęły owady? [TŁUMACZYMY] Zaatakowało ją ponad 80 tys. afrykańskich pszczół. Kobieta jest w stanie krytycznym

To akurat świetnie rozumiemy – zajadłe pszczoły afrykańskie są znane ze swojego agresywnego sposobu ataku. Choć ich żądła nie mają szans w starciu z twardą skórą słonia, mogą poważnie użądlić go właśnie w jego delikatną trąbę. Co ciekawe, ten strach wykorzystują np. afrykańskie organizacje zajmujące się ochroną słoni przed kłusownikami. Skrzynki z pszczelimi ulami wieszają na granicy terenu, na który słonie nie powinny się zapuszczać – podobnie robią też miejscowi rolnicy w obawie przed zadeptaniem swoich plonów.

RadioZET.pl/AG