Obserwuj w Google News

Co by było gdyby z Ziemi zniknęły owady? [TŁUMACZYMY]

Redakcja
2 min. czytania
05.07.2018 18:42

Owady wszelkiej maści budzą w was głównie obrzydzenie? A co, gdyby zniknęły z powierzchni Ziemi? Miałoby to swoje groźne konsekwencje.

Co by było gdyby z Ziemi zniknęły owady? [TŁUMACZYMY]
fot. Pixabay

Czy owady są potrzebne?

Owady potrafią nieźle dokuczyć, szczególnie latem. Jeśli kiedykolwiek odganiając się od os lub komarów, albo walcząc ze stonką w ogródku marzyliście o tym, aby zniknęły z powierzchni Ziemi lepiej bądźcie ostrożni, czego sobie życzycie. O ile około 10% populacji wszystkich gatunków owadów na świecie uznaje się jedynie za szkodniki, pozostałe 90% jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania nie tylko ekosystemu naszej planety, ale też całej ludzkości.

 

Papier, który ratuje pszczoły. Polski wynalazek właśnie wchodzi na rynek!

Do czego potrzebne są owady?

Gdyby zebrać wszystkie insekty na Ziemi razem i porównać ich wagę z tą całej ludzkości, owady zdecydowanie wygrywają. Ich łączna masa przeważyłaby naszą jakieś 300 razy. Sama populacja mrówek waży już bowiem więcej, niż my wszyscy...Brzmi troszkę przerażająco? A jednak natura dobrze wie, co robi. Gdyby sytuacja wyglądałaby inaczej, groziłby nam głód. Nie mówimy tu tylko o krajach, w których świerszcze uznaje się za pożywną przekąskę - owady są przede wszystkim istotną częścią globalnego łańcucha pokarmowego.

MAMY TEŻ DLA CIEBIE:

Insekty to ważna część łańcucha pokarmowego

Owady stanowią źródło pożywienia dla części zwierząt - płazów, gadów oraz większości gatunków ptaków. Gdyby ich zabrakło, one też zniknęłyby z powierzchni Ziemi. Tymczasem masowe wymieranie płazów to już smutna rzeczywistość. Jako kolejne wyginęłyby gatunki zwierząt żywiące się m.in. ptakami, żabami i małymi wężami. W podobny sposób fala śmierci postępowałaby dalej, aż dosięgłaby także ludzi. A jeśli myślicie, że zbawiłaby was dieta wegańska, musimy was rozczarować. Około 80% gatunków roślin rozmnaża się dzięki zapylaniu przez pszczoły, gąsienice, ćmy, motyle a nawet muchy. Dociekliwym od razu wytłumaczymy też, że działalność ptaków, nietoperzy oraz wiatru w tym zakresie nie byłaby wystarczająca na potrzeby wszystkich kwiatów.

#Podnieś5 : bo o czyste plaże powinniśmy dbać razem. Pomysł, który warto naśladować! Na całym świecie masowo wymierają płazy. Winny jest człowiek

Bez owadów groziłby nam głód

Jak obliczono, nawet ponad połowa ludzkiej diety zawiera produkty pochodzące od roślin rozmnażających się przez pączkowanie w wyniku zapylenia. Jeśli owady by wymarły, z naszych talerzy w pierwszej kolejności zniknęłyby owoce, warzywa, ryż, pszenica i inne zboża. Stopniowe wymieranie kolejnych gatunków zwierząt znacznie ograniczyłoby również dostępność mięsa. Mowa tu szczególnie o gatunkach, które w warunkach hodowlanych karmi się zbożową paszą. Szybciutko trzeba by było zapomnieć o kotletach z kurczaka czy pysznym steku...Znacznie zmniejszyłaby się także populacja ryb słodkowodnych.

Pszczoły rozumieją koncept „zera” – dowodzą nowe badania

Owady są odpowiedzialne za rozkładanie organicznych odpadów

Owady odgrywają też jeszcze jedną, często pomijaną ogromną rolę w losach świata. Gdyby zniknęły, nasze ulice pokryłyby się resztkami organicznych odpadów, w tym...ludzkich oraz zwierzęcych zwłok. Jeśli myślicie, że zepsute jabłuszko lub ciało zmarłego domowego pupila rozkładają się same, to już wiecie, czemu owadom lepiej źle nie życzyć.

RadioZET.pl/źródło:What.If/AG