Zamknij

Na całym świecie masowo wymierają płazy. Winny jest człowiek

Redakcja
17.05.2018 16:36

Żaby, ropuchy, traszki, salamandry czy tropikalne płazy - tych gatunków za chwilę może już nie być. Przyrodzie jak zwykle zaszkodził człowiek.

Na całym świecie masowo wymierają płazy. Winny jest człowiek
fot. EastNews

Współczesne wymieranie płazów

Przyrodnicy bija na alarm: od lat 80. XX wieku populacja płazów stopniowo maleje, co może prowadzić do katastrofy. Według danych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody na świecie wyginięciem zagrożonych jest 41 proc. gatunków płazów. W Polsce żyje 18 gatunków płazów, z czego wszystkie znajdują się pod ochroną. Fatalną sytuację komentował dla PAP Tomasz Figarski, doktorant z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN. Jak tłumaczy, choć tematu nie nagłaśnia się tak samo, jak w przypadku ssaków czy ptaków, płazy w Polsce znajdują się w grupie najbardziej zagrożonych wyginięciem zwierząt.

ZOBACZ TAKŻE:

Podejrzyj życie podlaskich jastrzębi w internecie

Eksperci: Polsce zagraża inwazja zielonych papug

EN_01207848_0006
fot. EastNews

Płazy źle reagują na zanieczyszczenia

"Wymierają na naszych oczach" - podkreślał Figarski. Zwierzęta słabo znoszą zmiany środowiskowe, a szczególnie zanieczyszczenia. Wszystko przez wrażliwą skórę, przez którą płazy oddychają i wymieniają wodę z otoczeniem. Jak się okazuje, ich obecność na danym terenie można więc traktować jako bardzo dobry sygnał, podobnie jak ich nagłe zniknięcie może stanowić ważny powód do niepokoju.

WARTO WIEDZIEĆ:

Śmierć tego wieloryba to nasza wina. Smutny widok

10 tysięcy zagrożonych żółwi zamkniętych w domu. Odór był nie do zniesienia

Populacja płazów w Polsce maleje

Figurski straszy, że sytuacja może nie ulec poprawie. Aby zniknęła populacja płazów z całego jeziora, wystarczy niewiele ponad rok czasu. Dlatego płazów w Polsce jest coraz mniej. Do ich masowego wymierania doprowadziły też liczne inwestycje drogowe, budowane na terenach siedlisk zwierząt. "W wielu decyzjach dot. inwestycji budowlanych można przeczytać, że takie gatunki jak ropuchy szare czy żaby trawne to gatunki pospolite, szeroko rozpowszechnione, dlatego możemy dopuścić np. zniszczenie ich godowiska. W związku z takimi decyzjami siedlisk płazom ubywa, a rzadko tworzy się nowe. Przez taki sposób myślenie gatunki, które uważaliśmy za pospolite, przestają być pospolite" - smutne słowa przyrodnika powinny nam wszystkim dać do myślenia.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Kenia: Nie żyje Sudan, ostatni samiec nosorożca białego północnego

EN_00976121_0142
fot.

Co możemy zrobić?

Zapobiec dalszemu wymieraniu płazów może na pewno zmiana postawy każdego, kto do tej pory patrzył na nie z niechęcią. Jeśli na swojej drodze napotkacie żabę lub ropuchę, warto delikatnie przenieść ją w bezpieczne miejsce. Jeśli nie chcecie tego zrobić z dobroci serca, może przemówią do was chociaż korzyści - jak się okazuje nasi mali przyjaciele to bardzo pożyteczna część ekosystemu. "To pożyteczne zwierzęta. Stanowią ważny element łańcucha pokarmowego, będąc pokarmem wielu ptaków czy ssaków. Są zjadane choćby przez nasze sztandarowe bociany białe. Płazy są niezbędne dla równowagi ekosystemowej. No i nie zapominajmy, że odżywiają się bezkręgowcami. W jadłospisie płazów są m.in. komary oraz ich larwy" - tłumaczył przyrodnik. Warto zapamiętać!

RadioZET.pl/źródło:PAPNaukawPolsce/AG

TAKŻE MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Poznańskie zoo apeluje mocnymi słowami do lekkomyślnych rodziców

Co słychać na dnie oceanu? Przekonaj się sam!

Żaden jaguar nie oprze się zapachowi...męskich perfum Calvina Kleina