Zamknij

Pszczoły rozumieją koncept „zera” – dowodzą nowe badania

Redakcja
14.06.2018 15:38

Wyniki nowych badań dowodzą, że pszczoły podobnie jak delfiny rozumieją koncept „zera”. Potrafią też przyporządkować je do dołu skali numerycznej. Jak to możliwe?

Pszczoły rozumieją koncept „zera” – dowodzą nowe badania
fot. Getty Images

Pszczoły rozumieją, czym jest „zero”

Niewiarygodne, ale prawdziwe! Według wyników nowych badań opublikowanych na łamach periodyku naukowego „Nature” pszczoły, podobnie jak delfiny, potrafią zrozumieć koncept „zera”. To całkiem zaawansowana koncepcja matematyczna, dlatego odkrycie uznaje się za sensacyjne. Pojęcie „niczego” rozumie bardzo niewielka liczba zwierząt. Należą do nich niektóre gatunki ptaków, delfiny oraz naczelne. A jednak mózgi owadów są znacząco mniej rozwinięte. Te pszczół składają się z zaledwie około miliona neuronów, w związku z czym owadów nawet nie podejrzewano o możliwość zrozumienia tak złożonych kwestii.

TO WARTO WIEDZIEĆ: Pszczoły pomogą nam poznać przyczyny autyzmu?

honey-bees-401238_1280
fot.

Pixabay

Zobacz także

Naukowcy dokonali niesamowitego odkrycia

W jaki sposób naukowcy tego dowiedli? Posłużyli się wyjątkowym eksperymentem przeprowadzonym na dużej grupie pszczół. Umieszczono je w pomieszczeniu, na ścianach którego widniały białe kwadraty. Na białych planszach znajdowały się także mniejsze, czarne kwadraty. Rozmieszczono je w różnych ilościach, od dwóch do pięciu. Następnie badacze nauczyli pszczoły, że otrzymają pokarm dopiero wtedy, kiedy podlecą do tych białych kwadratów, na których znajduje się najmniej czarnych.

Zobacz także

Zobacz także

Druga część badania była już nieco bardziej skomplikowana. Wybrane pszczoły przeniesiono do nowego pomieszczenia, w którym znajdowała się jedynie pusta, biała plansza oraz taka z jednym, czarnym kwadratem. Tym razem pszczoły musiały więc ponownie wybrać prawidłową planszę... Pomimo że nigdy wcześniej nie postawiono ich w sytuacji, w której musiały wybierać pomiędzy czymś a niczym.

Pszczoły świetnie poradziły sobie z zadaniem

Jak się okazuje, pszczeli mózg mógłby zawstydzić niejednego człowieka... Owady znakomicie poradziły sobie z zadaniem, wybierając czysty, biały kwadrat. Przewodniczący badań, Adrian Dyer z australijskiej uczelni Royal Melbourne Institute of Technology, był nie tylko zaskoczony, ale i pełen nadziei. „Szczerze mówiąc, nie spodziewaliśmy się tak dobrych wyników. Pomogą nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób zwierzęta o o wiele mniej rozwiniętych mózgach od naszych potrafią tak szybko opanować koncept zera. Delikatnie przypominam, że dzieciom nierzadko zajmuje to nawet i kilka lat. Odkrycie otwiera również nowe perspektywy tego, jak w prosty sposób możemy wykorzystać podobne pomysły przy treningu nowych form sztucznej inteligencji” – emocjonował się naukowiec.

RadioZET.pl/źródło:Nature;RP;Newsweek/AG

 

Zobacz także