Zamknij

Święto Niepodległości 2019 - Warszawa: PROGRAM obchodów 11 listopada

Karolina Piotrowska
08.11.2019 14:12

Program obchodów Święta Niepodległości 2019 w Warszawie obejmuje wiele uroczystości i wydarzeń, które będą odbywać się głównie w poniedziałek, 11 listopada, ale nie tylko. Aby w wyjątkowy sposób uczcić kolejną rocznicę odzyskania niepodległości, organizowane są także m.in. specjalne akcje, wystawy, spotkania i koncerty.

Święto Niepodległości 2019 - Warszawa: PROGRAM obchodów 11 listopada
fot. Tomasz Tołłoczko / Biuro Programu „Niepodległa” (mat. prasowe)

Święto Niepodległości 2019 - Warszawa: PROGRAM obchodów 11 listopada. Sprawdzamy, jakie wydarzenia i uroczystości odbędą się w poniedziałek, 11 listopada w stolicy. Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje o oficjalnych uroczystościach państwowych w Święto Niepodległości 2019 oraz o wydarzeniach towarzyszących obchodom 101. rocznicy odzyskania niepodległości.

Święto Niepodległości 2019 - WARSZAWA: PROGRAM UROCZYSTOŚCI

Główne obchody Święta Niepodległości 2019 w Warszawie rozpoczną się około godziny 12.00. W poprzednim roku z placu Piłsudskiego najpierw wyruszyła uroczysta defilada historyczna z udziałem pododdziałów Wojska Polskiego oraz grupa rekonstrukcji historycznych. Na pewno w tym roku również nie zabraknie jej w programie obchodów Święta Niepodległości 2019 w Warszawie. Defilada przyjmowana jest przez Prezydenta m. st. Warszawy na ostatnim punkcie jej trasy.

11 listopada 2019: utrudnienia i zmiany komunikacyjne w Święto Niepodległości [WARSZAWA]

Więcej szczegółów i pełny program obchodów Święta Niepodległości 2019 w Warszawie podajemy poniżej.

 • w godzinach 8.00 - 9.00 Traktem Królewskim przejedzie kolumna samochodów z Prezydentem RP z Pałacu Prezydenckiego do Świątyni Opatrzności Bożej. Na trasie przejazdu przewidziane są postoje i składanie wieńców przy pomnikach: Wincentego Witosa (pl. Trzech Krzyży), Ignacego Paderewskiego (park Ujazdowski), Wojciecha Korfantego (skrzyżowanie Al. Ujazdowskich i ul. Agrykola), Romana Dmowskiego (pl. Na Rozdrożu), Józefa Piłsudskiego (skrzyżowanie Al. Ujazdowskich z ul. Bagatela).
 • godz. 9.00 - Prezydent Andrzej Duda weźmie udział we Mszy Świętej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie
 • w godz. 11.20 - 11.40 odbędzie się przemarsz poddziałów wojskowych na trasie: pl. Teatralny, Senatorska, Miodowa, Krakowskie Przedmieście, Królewska, pl. marsz. J. Piłsudskiego. 
 • godz. 12.00 - w samo południe 11 listopada 2019 roku w całej Polsce, a także w wielu miejscach na świecie w ramach akcji "Niepodległa do hymnu" będziemy śpiewać hymn państwowy. Tak samo będzie również na pl. im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdzie hymnem państwowym o godzinie 12.00 rozpocznie się Uroczysta Odprawa Wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
 • po uroczystościach, w godz. 13.00-14.00, żołnierze przemaszerują ulicami: Królewska, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Al. Jerozolimskie pod Muzeum Wojska Polskiego. Po zakończeniu przemarszu pododdziałów
 • w godz. 14.00-20.00 na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się Festiwal Niepodległa.

Niepodległa do hymnu 2019 - o której, kiedy i na czym polega akcja 11 listopada?

Marsz Niepodległości 2019: trasa [WARSZAWA, PLAKAT, PARKINGI, LOGO]

Warto również pamiętać, że punktualnie o godzinie 12.00 odbędzie się akcja Niepodległa do hymnu. Hymn zostanie wykonany 11 listopada podczas oficjalnych uroczystości państwowych i podczas niewielkich uroczystości lokalnych w kraju i za granicą. Mazurka wyemitują stacje radiowe i zagrają orkiestry straży pożarnej, wojska, policji. Zespoły polskich teatrów, oper, filharmonii również planują zaproszenie lokalnych społeczności do wspólnego świętowania.

Hymn Polski - tekst oficjalny polskiego hymnu [CAŁY TEKST DO DRUKU]

Obchody Święta Niepodległości 2019 w Warszawie - wydarzenia towarzyszące 11 listopada 2019

Oprócz oficjalnych obchodów Święta Niepodległości 2019 w Warszawie, w niedzielę 10 listopada i w poniedziałek 11 listopada odbędzie się także wiele innych wydarzeń. Będą to m.in. Koncert dla Niepodległej, Niepodległa do Hymnu (czyli ogólnopolskie śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, o którym już wspomnieliśmy powyżej) oraz Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, czyli tryptyk wydarzeń zachęcających Polaków do wspólnego świętowania stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

---------

W poniedziałek, 11 listopada 2019 na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się Festiwal Niepodległa. Od 13.00 do 20.30 organizatorzy zaplanowali wiele różnych atrakcji. Główne wydarzenia odbędą się na trzech scenach: muzycznej, tanecznej i dla dzieci. Poza tym odbędzie się m.in. parada zabytkowych konnych powozów, zobaczyć będzie można też automobile zabytkowe z lat 1920-1950 ze zbiorów Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach koło Warszawy oraz wystawę zabytkowych sikawek konnych i powozów z Muzeum M. K. Szuster w Budziskach (gmina Halinów).

Na Krakowskiem Przedmieściu będzie można spotkać "wytworne damy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Bluszcz” w strojach eleganckich jakby prosto ze stron żurnali, porządku zaś strzec będą policjanci w historycznych mundurach".

Oprócz tego na Krakowskim Przedmieściu w ramach obchodów 11 listopada odbędą się również koncerty. Program sceny muzycznej prezentuje się następująco:

 • 15.00 - 15.50 - Bovska
 • 16.00 - 17.10 - Pih x Pokahontaz x Druga Strona Ulicy
 • 17.10 - 18.00 - przerwa
 • 18.00 - 19.00 - Grzegorz Hyży
 • 19.30 - 20.30 - Krzysztof Cugowski

Wieczór na scenie muzycznej zakończy się wspólnym odśpiewaniem Hymnu Polski po góralsku i rozwinięciem stumetrowej flagi narodowej. Dodatkowo na Krakowskiem Przedmieściu przez cały dzień odbywać się będą dodatkowe koncerty. Muzyka na żywo zabrzmi w sumie w kilku miejscach.

---------

"Służymy Niepodległej" to hasło tegorocznych pikników niepodległościowych, które organizuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Spotkania w 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się w sumie w 34 miastach w całym kraju. Obchody 11 listopada 2019 r. ruszają już 10 listopada, w niedzielę o godzinie 11.00. Na największy piknik MON zaprasza do Warszawy przed siedzibę Muzeum Wojska Polskiego.

Władze ministerstwa podkreślają, że wspólne świętowanie i spotkanie na pikniku "będą doskonałą okazją, żeby poznać współczesne Wojsko Polskie i jego historię". W programie pikników znalazły się m.in. prezentacja sprzętu wojskowego i wyszkolenia żołnierzy, kino frontowe, występy orkiestr wojskowych, żołnierska grochówka oraz wiele innych atrakcji.

Łącznie w ramach obchodów 11 listopada 2019 w Polsce odbędzie się ponad 700 wydarzeń. Więcej informacji można znaleźć m.in. na stronie internetowej niepodlegla.gov.pl

RadioZET.pl/mat. prasowe/KP