Zamknij

Picie alkoholu nad Wisłą: gdzie legalnie można pić w Warszawie w plenerze?

Redakcja
04.07.2018 14:44

Pod koniec stycznia znowelizowane zostały przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Wprowadzony został "generalny zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych z wyłączeniem miejsc do tego przeznaczonych". Jakie obszary obejmuje zakaz? Sprawdzamy, gdzie legalnie w plenerze można pić alkohol w Warszawie i czy spożywanie alkoholu nad Wisłą jest dozwolone.

Picie alkoholu na Bulwarach Wiślanych: legalne czy zakazane?
fot. Bartosz Krupa/EASTNEWS

Gdzie legalnie można pić w Warszawie w plenerze? Na to pytanie, w związku ze zbliżającym się sezonem letnim, szuka odpowiedzi coraz więcej osób. Sprawdzamy, czy picie alkoholu na Bulwarach Wiślanych i Poniatówce jest legalne, czy zakazane i czy grozi za to mandat.

» Koncerty Chopinowskie w Łazienkach 2018: kiedy i o której godzinie? «

» Bulwary Wiślane: utrudnienia 2018 - które odcinki zamknięte i do kiedy? «

Czy można pić alkohol nad Wisłą w Warszawie?

W okresie letnim, gdy temperatury zaczynają wzrastać, schodki nad Wisłą stają się jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Warszawie. Szczególnie oblegane są przez młodzież, która spędza tam czas zarówno w dni tygodnia, jak i w weekendy. W związku ze znaczną poprawą pogody coraz więcej osób zaczyna zastanawiać się, czy legalne jest picie alkoholu nad Wisłą w Warszawie.

» Legalny grill w Warszawie 2018 - gdzie można rozpalić ognisko latem?

Pod koniec stycznia zostały znowelizowane przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Wprowadzony został "generalny zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych z wyłączeniem miejsc do tego przeznaczonych". Decyzję co do tego, w jakich obszarach będzie można spożywać alkohol, pozostawiono w kompetencjach samorządów. W połowie marca Rada Warszawy zgodnie zadecydowała, że picie alkoholu na Bulwarach Wiślanych nie będzie zakazane. Oznacza to, że legalnie spożywać trunki będzie można na terenie Flotylli Wiślanej, czyli od początku bulwaru, Grzymały Siedleckiego, gen. Pattona, J.Karskiego oraz Z.Religi, na szerokości od linii brzegu rzeki do wschodniej granicy drogi rowerowej lub chodnika. Co istotne, Uchwała wchodzi w życie w piątek, 20 kwietnia. Do tego czasu, nie będzie można pić alkoholu na Bulwarach Wiślanych.

Wiele osób zastanawia się także, czy legalne jest picie alkoholu na plaży nad Wisłą, czyli na tzw. "Poniatówce". Radni przyjęli uchwałę umożliwiającą picie alkoholu na Poniatówce. Za przyjęcie uchwały głosowało 35 radnych, przeciwko było 17, z kolei jedna osoba wstrzymała się od głosu. Oznacza to, że picie alkoholu na plaży jest legalne i nie dostaniemy za to mandatu.

» Pogoda na majówkę 2018: Zakopane, morze, Mazury - gdzie będzie najcieplej? «

Spożywanie alkoholu w miejscu publicznym: mandat - co za to grozi?

Jaki mandat za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym? Osoba, która będzie pić alkohol w miejscu publicznym, popełnia wykroczenie, które karane jest grzywną. Jej wysokość wynosi ok. 100 zł. Co warte podkreślenia, kwotę należy uiścić w ciągu 7 dni od daty otrzymania mandatu. Jeśli go nie przyjmiemy, sprawa zostanie przekazana do sądu.

» Gdzie kupić grill jednorazowy i od kiedy? [BIEDRONKA, LIDL, TESCO]

RadioZET.pl/JW