Obserwuj w Google News

NASA po raz pierwszy w historii pokazała takie zdjęcia. Co przedstawiają? [ZDJĘCIA]

2 min. czytania
13.03.2019 14:50

Nowa technologia fotograficzna air-to-air pozwoliła zarejestrować interakcję unoszących się w powietrzu fal uderzeniowych z dwóch naddźwiękowych samolotów. To element prac nad projektem nowych pasażerskich maszyn tego typu, które mają z powodzeniem zastąpić słynne samoloty Concorde. W pełnej wersji mają osiągać prędkość do nawet 3 tys. kilometrów na godzinę! NASA już chwali się efektami testów, pokazując niesamowite zdjęcia. To trzeba zobaczyć!

NASA po raz pierwszy w historii pokazała takie zdjęcia. Co przedstawiają? [ZDJĘCIA]
fot. NASA mat. prasowe

NASA testuje technologię fotografii air-to-air

Pierwsze testy nowej technologii fotograficznej wypadły lepiej, niż spodziewała się samo NASA. Technika, która pozwala zarejestrować na zdjęciach efekt interakcji naddźwiękowych fal uderzeniowych, unoszących się w powietrzu podczas lotów samolotów Northrop T-38, dała efekty w postaci niesamowitych fotografii. 

NASA podzieliła się nimi m.in. na swoim koncie na Instagramie.

NASA świętuje Miesiąc Historii Kobiet. Pierwszy wyłącznie kobiecy kosmiczny spacer Asteroida Bennu jednak uderzy w Ziemię? Tego naukowcy nie przewidzieli

Northrop T-38 : naddźwiękowe samoloty pasażerskie

Zdjęcia powstały podczas jednego z lotów naddźwiękowych samolotów pasażerskich Northrop T-38 Talonu Sił Powietrznych NASA.

Maszyny mają pomóc opracować nowy typ takiego samolotu, który miałby w przyszłości zastąpić samoloty Concorde, a także móc rozwijać maksymalną prędkość do nawet 3 tys. kilometrów na godzinę. Gotowego prototypu takiej maszyny, nazwanej X-59 Quiet SuperSonic Technology X-plane, mamy spodziewać się już na początku 2021 roku. Obecnie pracuje nam nim zespół inżynierów współpracującej z NASA firmy Lockheed Martin.

NASA mat. prasowe
fot. NASA mat. prasowe
NASA: Ziemia jest bardziej zielona niż jeszcze 20 lat temu. Komu to zawdzięczamy?

X-59 Quiet SuperSonic Technology X-plane. Kiedy powstanie nowy projekt NASA?

Aby móc zrealizować założenia projektu, NASA musiała udoskonalić swoją technikę obrazowania smugowego (schlieren). Pozwala ona na rejestrację zjawisk, których nie dojrzymy gołym okiem, takich jak np. zmiana gęstości wody czy powietrza. Prace nad poprawą tej technologii fotograficznej pomogły uzyskać efekt trzykrotnie większej ilości danych zarejestrowanej już na jednym zdjęciu. Było to konieczne, aby móc uchwycić obraz rozchodzących się w powietrzu fal uderzeniowych w zadowalającej naukowców jakości. Zdjęcia, które oglądacie, to pierwsze tak szczegółowo pokazujące ten efekt fotografie w historii.

– Nie sądzimy, aby ktokolwiek widział coś takiego wcześniej. Ten poziom szczegółów pozwala dokładnie zaobserwować, jaki efekt wywierają na siebie wzajemnie fale uderzeniowe. To najlepszy dowód na to, że nasza udoskonalona technika obrazowania daje nawet lepsze efekty, niż się spodziewaliśmy. To dla nas bardzo duży postęp – podkreślał Dan Banks z Armstrong Flight Research Center. Jak dodaje, tego typu zdjęcia pomogą badaczom lepiej poznać charakterystykę zjawiska fal uderzeniowych. Czekamy na pierwsze testy nowego samolotu!

RadioZET.pl/źródło:SpaceDaily;DziennikaNaukowy/AG

NASA publikuje tajemnicze zdjęcia. Czy to nowa gwiazda? [ZDJĘCIA]