Zamknij

NASA świętuje Miesiąc Historii Kobiet. Pierwszy wyłącznie kobiecy kosmiczny spacer

Redakcja
08.03.2019 18:59
NASA świętuje Miesiąc Historii Kobiet. Pierwszy wyłącznie kobiecy kosmiczny spacer
fot. Pixabay

Obchodzony co roku w marcu Miesiąc Historii Kobiet w tym roku uświetni również pierwszy w historii wyłącznie kobiecy kosmiczny spacer. NASA ogłosiło, że dwie astronautki, Christina Koch oraz Anne McClain już 29 marca 2019 roku otworzą nowy rozdział kosmicznej eksploracji. Rzeczniczka NASA podkreślała także, że 59. Ekspedycja astronautów będzie dowodzona przez kobiety. 

NASA: pierwszy wyłącznie kobiecy kosmiczny spacer

Ogłoszenie NASA to część corocznych obchodów Miesiąca Historii Kobiet, obchodzonego w Stanach Zjednoczonych, Australii oraz Wielkiej Brytanii. Pierwszy w historii eksploracji kosmosu wyłącznie kobiecy kosmiczny spacer to jeden z trzech, jakie mają odbyć się podczas 59. Ekspedycji astronautów. Jak podkreślała rzeczniczka NASA, Stephanie Schierholz, cała misja będzie tym razem zarządzana przez kobiety. Mary Lawrence zostanie powierzona rola dyrektorki lotu, a Jackie Kagey głównej kontrolerki lotów. Historycznego spaceru, który ma potrwać około 7 godzin podejmą się dwie astronautki: Christina Koch oraz Anne McClain.

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET

Co więcej, niezbędne wsparcie dla misji na naszej planecie w należącym do NASA Johnson Space Center zapewni członkini Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej, Kristen Faccio.

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Christina Koch i Anne McClain odbędą pierwszy wyłącznie kobiecy spacer kosmiczny

O ile McClain to już doświadczona astronautka, o tyle dla Koch będzie to jej pierwszy lot w kosmos. Astronautkom podczas misji będą towarzyszyć również David Saint-Jacques, Nick Hague oraz Oleg KononienkoAleksiej Owczinin. Jak podkreślają media, pierwszy wyłącznie kobiecy kosmiczny spacer odbędzie się niemal równo 35 lat po pierwszej misji kosmicznej, w jakiej wzięła udział kobieta. Jak jednak zapewniają przedstawiciele NASA, brak podobnych przypadków w przeszłości nie wynikał z celowego planowania takiego obrotu spraw. Trudno jednak nie zauważyć, że spośród prawie 500 osób, jakie miały okazję polecieć w kosmos zaledwie 11% stanowiły kobiety. Jak widać, sytuacja powoli zaczyna jednak ulegać zmianie.

RadioZET.pl/źródło:TheGuardian;Gizmodo;TVNMeteo24;Futursim/AG

Zobacz także

Zobacz także