Zamknij

NASA: Ziemia jest bardziej zielona niż jeszcze 20 lat temu. Komu to zawdzięczamy?

Redakcja
01.03.2019 17:10

Wśród katastrofalnych wieści o postępujących zmianach klimatu i roztapiających się lodowcach czy też tonących w plastikowych odpadach dziewiczych niegdyś terenach są i dobre wiadomości. Według nowych analiz naukowców NASA nasza planeta znacznie się zazieleniła przez ostatnie 20 lat. Największym zaskoczeniem może być jednak dla was to, komu zawdzięczamy ten spektakularny sukces. To efekt pracy Chin oraz Indii! Obywatele tych ostatnich w ramach akcji społecznej zasadzili ponad 50 milionów drzew.

NASA: Ziemia jest bardziej zielona niż jeszcze 20 lat temu. Komu to zawdzięczamy?
fot. NASA mat. prasowe

Ziemia jest zieleńsza niż była 20 lat temu

Dowodów niszczycielskiej działalności człowieka na Ziemi nie brakuje. Regularnie jesteśmy straszeni konsekwencjami postępujących zmian klimatu i powoli jasne staje się, że czasy pozbawione wyrzeczeń, a wypełnione plastikowymi opakowaniami na obiady do pracy powoli się kończą. A jeśli narzekacie na brak słomek w ulubionej kawiarni, być może powinniście zacząć przygotowywać się na odstawienie na bok auta czy możliwości podróży samolotem, o eliminacji mięsa z diety nie wspominając. Brzmi smutno i nieco przerażająco? Na szczęście trafiają się i dobre wiadomości z zakresu ekologii! Ostatnią właśnie podali naukowcy NASA. Wyniki swojej analizy opublikowali na łamach prestiżowego periodyku naukowego Nature, a wynika z nich tyle, że planeta stała się znacznie zieleńsza, niż jeszcze 20 lat temu. Wzrost ilości roślin i drzew na Ziem odkryto dzięki porównaniu zdjęć satelitarnych z połowy lat 90. z tymi najnowszymi.

NASA mat. prasowe
fot.

NASA mat. prasowe

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Indie i Chiny są odpowiedzialne za wzrost ilości roślin na Ziemi

Choć o Indiach i Chinach jako państwach można powiedzieć i kilka niepochlebnych rzeczy, akurat tutaj możemy być tylko wdzięczni. Podczas gdy narody takie jak Amerykanie regularnie przyczyniają się do kurczenia się lasów iglastych, zużywając najwięcej papieru toaletowego na świecie, ponad 800 tys. obywateli Indii zdołało posadzić 50 milionów drzew w ramach akcji społecznej w ciągu zaledwie doby. 

Zobacz także

Zobacz także

Naukowcy NASA przyznają, że na początku przyrost ilości zieleni na naszej planecie ich zaskoczył, dlatego postanowili sprawdzić, jakie jest jej dokładne rozmieszczenie pomiędzy poszczególnymi krajami. Wyniki ekspertyzy nie kłamią - najwięcej roślin, drzew i krzewów przybyło na terenach Chin oraz Indii. Według badaczy za taki stan rzeczy mogą dopowiadać szczególnie surowe regulacje prawne, jakie wprowadzono w ostatnich latach w tych krajach, aby promować np. rolnictwo, a karać za śmiecenie plastikowymi odpadami. W Bombaju za korzystanie z plastikowych sztućców, czy jednorazówek grozi kara pozbawienia wolności nawet do 3 miesięcy! Choć takie metody walki z emisją dwutlenku węgla do atmosfery mogą wydawać się restrykcyjne jak widać są zwyczajnie skuteczne. Czas na Europę?

Pełne wyniki badań znajdziecie na stronie Nature.

RadioZET.pl/źródło:Nature;Forbes/AG

Zobacz także