Obserwuj w Google News

Co zamiast plastiku? Polski wynalazek może zastąpić jednorazowe opakowania

Redakcja
2 min. czytania
20.02.2019 17:50

Biotworzywo, opracowane przez zespół naukowców z Politechniki Gdańskiej ma służyć specjalnie do produkcji biodegradowalnych opakowań jednorazowych. Wiele osób rozważając eliminację plastiku ze swojego życia wskazuje właśnie brak zamiennika plastikowych sztućców czy pudełek jako największy problem. Tych jednorazowych naczyń nie trzeba się będzie już obawiać - ich resztki nie będą zaśmiecać m.in. oceanów.

Co zamiast plastiku? Polski wynalazek może zastąpić jednorazowe opakowania
fot. Pixabay

Polacy stworzyli zamiennik plastikowych opakowań

Choć ekologom trudno odmówić pomysłowości, eliminacja plastikowych jednorazowych opakowań to ciężki orzech do zgryzienia. Nie chodzi tylko o porcje żywności pakowane w sklepach, ale też m.in. opakowania, w których otrzymujemy jedzenia na wynos czy też słomki. Przyznajemy - te metalowe jakoś nas nie ujęły. A jednak eliminacja plastikowych "jednorazówek" to już konieczność. Pozostałości plastikowych odpadów, które nie ulegają rozkładowi badacze znajdują już nawet w takich miejscach, jak dziewicze tereny podwodnej jaskini Great Blue Hole, a nawet w ludzkim kale, sytuacja robi się więc coraz poważniejsza. Opracowane przez zespół naukowców z Politechniki Gdańskiej rozwiązanie może stanowić przełom, na który czekamy. Służące specjalnie do produkcji jednorazowych opakowań, słomek czy sztućców biotworzywo sprawi, że będą one ulegać pełnej biodegradacji. 

Great Blue Hole tonie w śmieciach. „Prawdziwe potwory to plastik i zmiany klimatu”

 

Pixabay
fot. Pixabay

Unia Europejska zakaże stosowania plastiku?

Plastik był uważany kiedyś za jedno z największych małych osiągnięć ludzkości. Wygoda, jaką przyniósł ze sobą ten rodzaj materiału słono nas teraz kosztuje, każda rozsądna alternatywa jest więc na wagę złota. Unikatowy biopolimer, jaki udało się uzyskać badaczom z Katedry Technologii Polimerów Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej już opatentowano, a teraz badacze poszukują przedsiębiorstw, które jako pierwsze wdrożą nowy rodzaj materiału do swojej produkcji. Jak udało się otrzymać nowe biotworzywo? Stworzono je z łatwo dostępnych i ulegających recyklingowi organicznemu składników takich jak m.in. skrobia termoplastyczna wytwarzana z mąki ziemniaczanej, biodegradowalny polimer polilaktyd (PLA) oraz inne dodatki pochodzące z naturalnych źródeł.

Myślisz, że o recyklingu wiesz wszystko? 6 odpadów, które nie powinny trafić do pojemnika IKEA wycofa plastikowe produkty jednorazowego użytku ze swoich sklepów i restauracji

Opakowania same ulegną biodegradacji

Jednorazowe opakowania, które powstaną z nowego biopolimeru mogą być zarówno kompostowane z resztkami jedzenia (ulegną wtedy biodegradacji), lub poddane procesowi recyklingu organicznego. Już niedługo mogą to być jedyne, jakie będzie można dostać na terenie Unii Europejskiej, która od 2021 roku ma wprowadzić całkowity zakaz stosowania i produkcji jednorazowych plastikowych przedmiotów (a tu mamy na myśli nie tylko patyczki do uszu czy butelki ale i opakowania na kosmetyki) na terenie wszystkich państw członkowskich. Coś nam mówi, że polski wynalazek może zacząć cieszyć się niemałym powodzeniem. Gdańskie biotworzywo już otrzymało złoty medal za innowacyjność podczas prestiżowych 114. Międzynarodowych Targów Wynalazczości "Concours Lepine", które odbyły się we Francji. Gratulujemy!

RadioZET.pl/źródło:DziennikNaukowy;PAPNaukawPolsce/AG

Rzucił pracę, aby pomóc oczyścić miasto z fali śmieci. Niezwykła historia! Wyrok za plastik?! Tak się uczy ekologii w tym mieście