Obserwuj w Google News

Ekologia dla opornych: 7 prostych sposobów, jak dbać o środowisko bez wysiłku

Redakcja
3 min. czytania
13.06.2018 13:49

Ochrona środowiska wcale nie musi oznaczać potężnej pracy. Jeśli nie masz ochoty na uczestnictwo w protestach, zrezygnuj chociaż z... suszarki do włosów. Mamy kilka prostych patentów na ekologię dla leniwych!

Ekologia dla opornych: 7 prostych sposobów, jak dbać o środowisko bez wysiłku
fot. Pixabay

Ekologia dla opornych – proste pomysły

Jak dbać o środowisko bez wysiłku? To wcale nie musi być trudne! Jeśli chcesz pomóc chronić planetę bez większych nakładów finansowych i uczestnictwa w protestach, wystarczy, że odrobinę zmienisz swoje nawyki. Mamy dla ciebie kilka prostych pomysłów na to, jak to zrobić, rekomendowanych przez organizacje zajmujące się ochroną środowiska.

IKEA wycofa plastikowe produkty jednorazowego użytku ze swoich sklepów i restauracji Myślisz, że o recyklingu wiesz wszystko? 6 odpadów, które nie powinny trafić do pojemnika

1. Zrezygnuj z suszarki do włosów i ubrań

Bynajmniej nie tylko dlatego, że szkodzi włosom. Ale to też! Oszczędzisz nie tylko prąd, a pogoda akurat sprzyja. Warto też dbać o już posiadany sprzęt, zamiast wymieniać go co kilka miesięcy na nowy. W ten sposób też szkodzimy środowisku i produkujemy kolejne, trudne w utylizacji odpady.

wethair
fot.

2. Używaj zapałek zamiast plastikowych zapalniczek

Palaczy pewnie nie przekonamy, aby zerwali z nałogiem dla ekologii. Zawsze możesz jednak postawić na redukcję szkód i zrezygnować chociaż z plastikowych zapalniczek na gaz. Wymiana na zapałki zawsze trochę pomoże.

 

3. Nie płucz talerzy, zanim wstawisz je do zmywarki

Wiemy, wiemy – zmywarki lubią nie domywać naczyń, dlatego przed ich wstawieniem krótko płuczesz je pod wodą. A jednak ten zwyczaj niweluje cały zamysł oszczędności wody, którą właśnie w ten sposób bezsensownie marnujesz. Lepiej zainwestować w lepsze tabletki do zmywarki albo wybrać inny program.

4. Ogranicz spożycie mięsa i ryb

Nikt nie każe ci radykalnie zmieniać diety, a jednak drobne zmiany mogą przynieść wielki efekt. Siła leży w ilości – im więcej osób ograniczy spożycie mięsa i ryb, tym lepiej dla środowiska. Na początek proponujemy zamianę trzech mięsnych posiłków tygodniowo na wegetariańskie. To samo dotyczy owoców morza! Warto też sprawdzać, z jakiego źródła pochodzą.

leeks-1939662_1280
fot.
Śmierć tego wieloryba to nasza wina. Smutny widok

5. Wymień samochód na ekologiczny model

Rezygnacja z posiadania samochodu to dla wielu zbyt duża cena za ekologię. W takim razie warto zastanowić się, czy bardziej opłacalna nie będzie dla nas wymiana na bardziej przyjazny środowisku model. Samochody elektryczne to ciekawy kierunek, jeśli jednak przeraża cię wizja stacji ładujących, rozważ zakup auta z silnikiem hybrydowym.

 

6. Kupuj produkty bez opakowań

W Berlinie można już robić zakupy w marketach, gdzie żywność sprzedaje się bez opakowań. Do Polski takie rozwiązanie jeszcze nie dotarło, co nie oznacza, że nie możesz nic zrobić dla środowiska w tym zakresie. Wystarczy, że zaczniesz wybierać produkty bez plastikowych opakowań, a także wymienne wkłady do kosmetyków, takich jak np. mydło do rąk. Kolejna plastikowa buteleczka nikomu nie jest tak naprawdę potrzebna. Na rynku mają też pojawić się wkrótce szampony w kostce – o takich rzeczach właśnie mówimy. O ekologicznych torbach tylko wspominamy, bo to już oczywistość.

7. Nie kupuj idealnych warzyw i owoców

Wybierając warzywa i owoce, najczęściej szukasz tych idealnych? Błąd. Podobnie jak ty myśli wiele osób, dlatego marchewki o śmiesznym, ale przecież naturalnym kształcie (i kto tu narzeka na GMO?) nie mają niestety szans. A to oznacza, że sklepy muszą się ich potem pozbywać w charakterze odpadów. Lekko obtłuczone jabłuszko chyba jednak da się zjeść?

carrot-1565597_1280
fot.

Jak sami widzicie, ekologia potrafi być naprawdę prosta. Gdyby każdy wprowadził tylko te drobne zmiany w swoich nawykach i stylu życia, moglibyśmy przynajmniej częściowo zahamować proces globalnego ocieplenia, postępującego zanieczyszczenia mórz i oceanów, a także znikania kolejnych gatunków... Warto spróbować i namówić rodzinę oraz przyjaciół!

RadioZET.pl/źródło:EcoWatch/AG