Obserwuj w Google News

Śmierć tego wieloryba to nasza wina. Smutny widok

Redakcja
2 min. czytania
13.04.2018 15:57

Widok wyrzuconego na brzeg w południowej Hiszpanii kaszalota przygnębia. Ssaka zabiło 29 kilogramów odpadów, jakie znaleziono w jego ciele. To kolejny dowód na to, jak katastrofalny wpływ wywierają na swoje środowisko ludzie.

Śmierć tego wieloryba to nasza wina. Smutny widok
fot. NYT

Ciało 10-metrowego kaszalota znaleziono w południowej Hiszpanii w lutym 2018 roku. Smutny widok to efekt ludzkich zaniedbań — wyniki autopsji przeprowadzonej przez badaczy wykazały obecność aż 29 kilogramów śmieci, jakie znaleziono we wnętrzu kaszalota. Większość z nich stanowiły plastikowe odpady, takie jak butelki, torby, a także puszki i sieci rybackie.

Zanieczyszczenie oceanów to coraz większy problem

Odpady uniemożliwiły ssakowi prawidłowe trawienie, co doprowadziło do infekcji podbrzusza będącej bezpośrednią przyczyną śmierci. Wieloryb ważył też stosunkowo niewiele jak na przedstawiciela swojego gatunku. Przygnębiające odkrycie to zdaniem badaczy kolejny dowód na powagę sytuacji — coraz gorsze zanieczyszczenie oceanów ma fatalny wpływ na jego mieszkańców. „Ilość plastikowych odpadów w wodach mórz i oceanów niestety ciągle się zwiększa. To prosta recepta na katastrofę i jedno z największych zagrożeń, jeśli chodzi o ochronę środowiska” — komentował w wywiadzie dla „New York Times” Consuelo Rosauro Meseguer, jeden z miejscowych chemików środowiskowych biorących udział w sekcji zwłok ssaka.

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci zlokalizowana w północnej części Pacyfiku na północny wschód od Hawajów to jeden z najdobitniejszych dowodów niszczycielskiej działalności człowieka. Osoby zaangażowane w ochronę środowiska chcą nawet, aby uznano ją za państwo o wiele mówiącej nazwie „ Wyspy śmieciowe”. Jak przewidują, do 2050 roku w wodach oceanów i mórz będzie więcej plastikowych śmieci niż ryb.

RadioZET.pl/źródło:NewYorkTimes/AG

TO TAKŻE MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Zanurkował w wodach Bali i zobaczył... "morze śmieci"! Przerażający obraz rajskiej wyspy

„Najwyższa na świecie góra śmieci”. Smutna prawda o Himalajach

Góra śmieci na Pacyfiku staje się państwem