Obserwuj w Google News

Ludzki mózg jest z natury leniwy? Wskazują na to wyniki tych badań!

Redakcja
2 min. czytania
24.09.2018 14:48

Wielbiciele wiecznej prokrastynacji, mamy dla was nową, doskonałą wymówkę – nowe badania EEG udowadniają, że lenistwo jest wpisane w budowę naszego mózgu.

Ludzki mózg jest z natury leniwy? Wskazują na to wyniki tych badań!
fot. Pixabay

Ludzki mózg jest z natury leniwy

Choć bardziej eleganckie byłoby w tym wypadku określenie „oszczędny”, bo omawiane lenistwo to sposób ludzkiego mózgu na rozsądne gospodarowanie energią jego właściciela. Brzmi jak świetna wymówka dla wielbicieli wiecznej prokrastynacji? Okazuje się, że nauka jest po stronie leniwych! Badacze z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej (UBC) postanowili sprawdzić, dlaczego pomimo ewidentnych korzyści fizycznych i psychicznych, jakie płyną z regularnego wysiłku, tak wiele osób ma problem z przekonaniem się do częstszego uprawiania sportu. Do zagadnienia podeszli od zupełnie innej strony niż wcześniej – postanowili sprawdzić, czy istnieją biologiczne uwarunkowania, które tłumaczyłyby naszą niechęć do intensywnego ruchu.

Jak rozruszać mózg po wakacjach? Mamy na to sposób! Jak uczyć się szybciej? 3 sposoby, które cię nie zawiodą!

Odpowiedź przyniosły badania EEG

W celu wytypowania możliwych neurologicznych przyczyn naszego lenistwa badacze zaprosili do udziału w swoim projekcie młode, zdrowe osoby. Ich zadaniem było obsłużenie prostego, komputerowego ćwiczenia. Na ekranie wyświetlono im 6 ikon ilustrujących różne formy aktywności fizycznej oraz 6 przedstawiających różne formy leniwego odpoczynku. Uczestnicy badania mieli w pierwszej części testu jak najszybciej przesunąć swojego awatara od ikon obrazujących lenistwo do tych przedstawiających formę wysiłku, by w następnej części postąpić dokładnie odwrotnie. Jednocześnie aktywność ich mózgu podczas wykonywania ćwiczenia monitorowano na bieżąco za pomocą encefalografu (EEG).

eeg
fot.
Twoje pierwsze wspomnienia mogą być fikcją. Tak nas oszukuje własny mózg!

Nasz mózg lubi brak aktywności

Okazuje się, że mimo szybszej reakcji użytkowników w przypadku przesuwania awatara do ikon aktywności fizycznej, niż do tych przedstawiających słodkie lenistwo, ich mózgi potrzebowały znacznie większego nakładu pracy, aby pozwolić im osiągnąć taki efekt. „Nowym odkryciem jest w tym przypadku fakt tego, że unikanie aktywności fizycznej jest preferowane przez ludzki mózg jako forma oszczędzania energii, jakiej wymaga sport. Mózg woli więc leniwe zadania” – tłumaczył przewodniczący badaniom Matthieu Boisgontier.

„Taka oszczędność ma swoje podłoże w ewolucji. Człowiek zawsze potrzebował większych zapasów energii na wypadek, gdyby musiał walczyć o pożywienie lub znalezienie schronienia albo partnera. To tłumaczy niską efektywność publicznych działań, mających na celu zachęcić społeczeństwa do regularnego wysiłku fizycznego” – dodawał naukowiec. Choć autorzy wyników badań podkreślają, że odkryte reakcje są automatyczne dla naszego organizmu, to ich świadomość może nam pomóc w pokonywaniu wrodzonego, jak się okazuje, lenistwa. 

RadioZET.pl/źródło:TechnologyNetworks/AG

Wyginął, bo był...zbyt leniwy i konserwatywny. Naukowcy ostro osądzają Homo erectus