slot: premiumboard
slot: topscroll
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Jak uczyć się szybciej? 3 sposoby, które cię nie zawiodą!

Redakcja
4 min. czytania
30.07.2018 13:52

Zapamiętywanie nowych informacji można przyśpieszyć – istnieje wiele technik szybszej i bardziej efektywnej nauki. My prezentujemy trzy metody, które pomogą ci szybko i skutecznie przyswoić nowe materiały! A przy okazji zadbasz o swoje zdrowie i pamięć.

Jak uczyć się szybciej? 3 sposoby, które cię nie zawiodą!
fot. Pixabay
slot: billboard
slot: billboard

Jak uczyć się szybko i skutecznie?

Wakacyjny czas postanowiliście przeznaczyć na naukę języków obcych i nowych pojęć, ale doskwierają wam problemy z tempem ich przyswajania? Spokojnie, istnieje wiele sposobów na to, by szybciej i skuteczniej uczyć się nowych pojęć, słówek i innych materiałów. Od zadbania o samą pamięć aż po specjalne mnemotechniki – nauka wcale nie musi być trudna! Prezentujemy trzy metody, z którymi opanowanie dowolnego zagadnienia naukowego przyjdzie wam o wiele szybciej i łatwiej, a przy okazji zadbacie o swoją pamięć i zdrowie.

1. Dieta dla mózgu

Na pierwszy rzut oka taka metoda na szybszą naukę może wydawać się banalna. A jednak regularny trening pamięci, a także dbanie o nią na pewno zaprocentuje w przyszłości. Jak dbać o pamięć? Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią suplementację, niekoniecznie w formie chemicznych preparatów. Pozytywne skutki da też np. ocet z borówek amerykańskich czy herbaty z dodatkiem wyciągu z żeń-szenia lub miłorzębu japońskiego. Efekt poprawy koncentracji dadzą m.in. produkty pełnoziarniste, jajka, a także warzywa takie jak np. brokuły. Co jeszcze jeść, aby mieć zdrowy i sprawny mózg? Poniżej znajdziecie garść przydatnych porad!

Zadbaj o pamięć:

Pixabay
fot. Pixabay

2. Skuteczne ćwiczenia pamięciowe

Znacie powiedzenie „organ nieużywany zanika”? Kryje się w nim trochę prawdy – aby móc zawsze w pełni polegać na własnej pamięci, warto regularnie ją trenować. Istnieją trzy rodzaje pamięci: krótkotrwała, sensoryczna i długotrwała. Pamięć krótkotrwała pozwala zapamiętywać świeżo podane informacje na bardzo krótkie okresy. Przykładem jest wykonywanie ćwiczeń fizycznych z instruktorem – to właśnie pamięć krótkotrwała pozwala zapamiętać wydawane przez niego kilka minut wcześniej polecenia. Pamięć sensoryczna to z kolei tzw. pamięć zmysłów, dzięki której zapamiętujemy takie wrażenia jak smak czy dotyk. Pamięć długotrwała odpowiada natomiast za magazynowanie potrzebnych nam informacji na bardzo długie okresy i to ona jest nam niezbędna do prawidłowej nauki nowych pojęć. Na jej działania duży wpływ mają pozostałe dwa rodzaje pamięci, dlatego ćwiczyć należy je wszystkie.

Pixabay
fot. Pixabay

Istnieje kilka sposobów, by efektywnie trenować własną pamięć:

  • Nauka gry na instrumencie, śpiew, malowanie – niemal każda działalność artystyczna bardzo poprawia pamięć i usprawnia wszystkie funkcje mózgu
  • Rozwiązuj krzyżówki, zagadki, łamigłówki logiczne, sudoku – dzięki temu przyśpieszysz tempo zapamiętywania nowych informacji w przyszłości
  • Baw się w ćwiczenia typu „dom pamięci” – wyobraź sobie wirtualny dom, w którego kolejnych pokojach ukryte są warte zapamiętania informacje. Następnie przechodź z jednego do drugiego, odblokowując je po kolei w pamięci – możesz też na ich podstawie wymyślać zabawne historyjki lub łączyć je ze sobą na zasadzie skojarzeń. Sprawna wyobraźnia uzupełnia typową rolę ludzkiej pamięci
  • Nauka języków obcych i nowych dziedzin nauki
  • Ćwiczenia fizyczne – często niesłusznie pomijane przy wymienianiu sposobów na sprawniejszą pamięć. Tymczasem ich skuteczność jest nie do przecenienia!

A jeśli chcecie dowiedzieć się jeszcze więcej, poniżej znajdziecie kilka dodatkowych sztuczek.

  • Masz problemy z pamięcią? Po nauce wybierz się na siłownię
  • Burza (w) mózgu: najlepsze sposoby na poprawę pamięci
  • Dwujęzyczny i muzykalny, czyli mózg idealny. Wyniki nowych badań potwierdzają wcześniejsze teorie
  • Krzyżówki i czytanie. Co jeszcze sprawia, że jesteśmy mądrzejsi?

3. Mnemotechniki

Kto regularnie ćwiczy, dba o zdrową dietę i nie unika ćwiczeń pamięciowych, z szybką i efektywną nauką nie powinien mieć problemu. Istnieją za to metody, dzięki którym łatwiej można zapamiętać jeszcze większą ilość informacji, a także np. nowych słówek. Mnemotechniki, czyli techniki szybszego zapamiętywania informacji, często wykorzystujące formę wizualną, grę skojarzeń czy wyobraźnię, to jedna z najskuteczniejszych broni w walce o błyskawiczne opanowanie np. nowego języka obcego lub sporej porcji nowych materiałów tuż przed ważnym egzaminem. Co więcej, stosowane regularnie w fantastyczny sposób rozwijają naturalne możliwości naszej pamięci. Innymi słowy, zaczniesz myśleć tak, aby uczyć się efektywniej.

Wikipedia Commons
fot. Wikipedia Commons

Istnieje kilka najskuteczniejszych i najbardziej popularnych mnemotechnik:

  • Mapa myśli – ta metoda przydaje się nie tylko do samej nauki, ale także np. w pracy.
  • Akronimy i akrostychy – zabawa słowem gwarantuje szybką naukę nowych słówek
  • Metoda łańcuchowa – pojęcia, jakich uczymy się dzięki tej metodzie, zostaną z nami na długo!
  • Metoda słów kluczowych – przez wielu jest uważana za jedną z najskuteczniejszych mnemotechnik do nauki nowych słówek w języku obcym.
  • Historyjki z nowymi, nieznanymi słówkami – świetna metoda dla najmłodszych!

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat znanych mnemotechnik i poznać konkretne przykłady tych wymienionych powyżej, zajrzyjcie tutaj: Z tymi mnemotechnikami nauka języka obcego to pestka. Wybraliśmy 5 najlepszych.

Życzymy owocnej nauki!

RadioZET.pl/AG

SPRAWDŹ TEŻ INNE CIEKAWOSTKI:

slot: leaderboard_pod_art