Obserwuj w Google News

Wyginął, bo był...zbyt leniwy i konserwatywny. Naukowcy ostro osądzają Homo erectus

Redakcja
2 min. czytania
13.08.2018 17:37

Gdybyście potrzebowali dodatkowego potwierdzenia na to, że lenistwo może nam szkodzić, nauka śpieszy z pomocą. Okazuje się, że brak chęci rozwoju mógł zaważyć na wyginięciu wczesnych ludzi.

Wyginął, bo był...zbyt leniwy i konserwatywny. Naukowcy ostro osądzają Homo erectus
fot. Wikipedia Commons

Homo Erectus wyginął przez lenistwo?

Naukowcy zdecydowanie nie mają dobrego zdania o naszych praprzodkach. Homo erectus mógł ich zdaniem wyginąć z powodu...zbytniego lenistwa i konserwatywnego sposobu działania. Okazuje się, że wcześni ludzie prokrastynację uczynili niemalże sztuką, nie mieli bowiem chęci sięgać nawet po rozwiązania niewymagające wielkiego nakładu sił. Przykładem mogą być już same narzędzia z jakich korzystali. Wykonano je ze słabej jakości kamienia. Homo e. nie korzystał z położonych nieco dalej od miejsca pobytu skał o o wiele porządniejszej konstrukcji. Woleli korzystać z samotnych odłamków, leżących wokół.

Upał może być groźny dla całej cywilizacji. Oto, dlaczego tak naprawdę upadli Majowie
Smithsonia Institute/ Tak zdaniem naukowców wyglądał Homo erectus
fot. Smithsonia Institute/ Tak zdaniem naukowców wyglądał Homo erectus
Co można znaleźć na plaży? Zęby gigantycznego prehistorycznego rekina

Wcześni ludzie nie próbowali się rozwijać

"Do wykonywania narzędzi używali kamieni, które leżały wokół ich obozowiska. W większości był to materiał o niskiej jakości w porównaniu z tym, co widzimy u późniejszych twórców kamiennych narzędzi. Niedaleko miejsca, w którym prowadziliśmy wykopaliska, na niewielkim wzgórzu znajdowała się duża skała dobrej jakości. Jednak zamiast podejść na wzgórze, H. erectus wykorzystywał odłamki, które samodzielnie oddzieliły się od skały i stoczyły ze wzgórza. Gdy oglądaliśmy skałę, nie widzieliśmy na niej żadnych śladów działalności. Wiedzieli, że ona tam jest, ale skoro wystarczające zasoby były pod ręką, nie widzieli sensu w tym, aby wybierać się po nie gdzieś dalej" - uważa dr Ceri Shipton. Badaczka zwraca uwagę na to, że takich schematów Homo erectus przejawiali więcej, a to z kolei doprowadziło do tego, że nie udało im się dostosować do nadchodzących zmian klimatu.

The Australian National Univeristy/ Dr Shipton podczas pracy na terenie nowych wykopalisk
fot. The Australian National Univeristy/ Dr Shipton podczas pracy na terenie nowych wykopalisk
Dinozaury miały...łupież?! Odkryto ślady sprzed 125 mln lat Sztylet Tutenchamona wykonano... z meteorytu. Wiemy, którego!

"Lenistwo jest łagodną formą samobójstwa"

Nicolae Iorga, rumuński historyk i krytyk literacki twierdził, że "lenistwo jest łagodną formą samobójstwa". Chyba nie zdawał sobie sprawy, ile prawdy mogło kryć się w jego słowach, bowiem skrajne lenistwo Homo erectus w znacznym stopniu przyczyniło się do jego wyginięcia. Późniejsi ludzie, neandertalczycy oraz Homo sapiens przejawiali już znacznie więcej inicjatywy. "Prowadząc wykopaliska i analizując to, co udało się nam odnaleźć jasno widzimy brak jakichkolwiek postępów w przypadku H. erectus. Podczas gdy środowisko naturalne wokół nich ulegało gwałtownym zmianom, oni wciąż pozostawali w miejscu, aż dopadła ich naturalna selekcja" - dowodzi Shipton, która kieruje pracą zespołu z The Australian National University na terenie nowych wykopalisk.

RadioZET.pl/źródło:IFLScience/AG

Portrety z sycylijskiej krypty. Przez tydzień fotografował ukryte w katakumbach mumie