Obserwuj w Google News

Globalne ocieplenie rujnuje Wielką Rafę Koralową. Traci zdolności regeneracyjne

Redakcja
2 min. czytania
20.07.2018 13:51

Wyniki najnowszych badań wskazują na największy w historii spadek zdolności regeneracyjnych Wielkiej Rafy Koralowej. Szkodzi jej m.in. globalne ocieplenie i pogarszająca się jakość wód. 

Globalne ocieplenie rujnuje Wielką Rafę Koralową. Traci zdolności regeneracyjne
fot. YouTube

Wielka Rafa Koralowa traci zdolność odradzania się

Naukowcy twierdzą, że rafa odradza się sześciokrotnie wolniej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Tak wielki spadek zdolności regeneracyjnej wynika głównie z negatywnego wpływu globalnego ocieplenia, ale nie tylko. Winna jest również pogarszająca się jakość wód docierających do rafy. Rosnąca temperatura powierzchni oceanów oraz zakwaszenie wód systematycznie wyniszczają największy na świecie system raf, który rozciąga się na długości ponad 2250 km wzdłuż wschodniego wybrzeża Australii.

 

Winne jest globalne ocieplenie

Fatalną wiadomość podali naukowcy z z The University of Queensland, ARC Centre of Excellenece for Cora Reefs Studies i Australian Institute of Marine Science, którzy badali stan rafy w okresie od 1992 do 2010 roku. Degradacja rafy, jaka nastąpiła w tym czasie, mocno utrudnia odbudowanie się koralowców. Rafie szkodzą też zjawiska związane z globalnym ociepleniem, jak np. cyklony oraz tzw. bielenie. A że podwodna struktura liczy sobie już 25 mln lat, na jej obecny kształt wpływ miało już wiele czynników.

Wielka-Rafa-Koralowa-zagrozona-calkowitym-wymarciem.-Naukowcy-alarmuja_article
fot.
Co słychać na dnie oceanu? Przekonaj się sam!

 

Bielenie Wielkiej Rafy Koralowej

Niepokojące zjawisko bielenia Wielkiej Rafy Koralowej szczególnie nabrało na sile w ostatnich latach. Dzieje się tak ze względu na rosnącą temperaturę wód, która staje się zwyczajnie zbyt wysoka dla małych glonów żyjących w tkankach koralowców. To im zawdzięczamy niezwykłe kolory rafy. Glony spełniają też inną, ważną funkcję – produkowane przez nie w procesie fotosyntezy węglowodany stanowią dla koralowców naturalne źródło pożywienia. Tymczasem gdy robi się dla nich zbyt ciepło, zostają wrzucone z wnętrza koralowców, przez co te stają się białe i szybko umierają. Poniższe wideo najlepiej ilustruje przebieg bielenia – różnice są olbrzymie!

Śmierć tego wieloryba to nasza wina. Smutny widok Bałtyk od dawna cierpi na niedobór tlenu. Największe „martwe strefy” na świecie

Czy Wielka Rafa Koralowa jest martwa?

Na szczęście według badaczy nie wszystkie części rafy są już stracone. Te, których zjawisko bielenia jeszcze nie dosięgło, można ocalić. „Po raz pierwszy obserwujemy tak olbrzymi spadek zdolności regeneracji raf koralowych. A jednak myślę, że istnieje taki sposób zarządzania rafami, który pozwoli na poradzenie sobie z tą sytuacją. Nasze badania wskazują, że zdolność do odradzania się raf koralowych jest w dużej mierze upośledzana przez złą jakość wody. Niektóre z raf mogłyby odzyskać dawne zdolności regeneracyjne, jeśli poprawimy jakość docierających do nich wód. Przyszłość Wielkiej Rafy Koralowej będzie poważnie zagrożona bez odpowiednich działań na poziomie lokalnym oraz na skalę globalną. Musimy powstrzymać globalne ocieplenie, to podstawowy krok” – tłumaczy dr Juan Ortiz, przewodniczący nowym badaniom. Konieczne są więc zdecydowane działania.

RadioZET.pl/źródło;ScienceDaily;KopalniaWiedzy;TVN24/AG

#Podnieś5 : bo o czyste plaże powinniśmy dbać razem. Pomysł, który warto naśladować!