Zamknij

Co słychać na dnie oceanu? Przekonaj się sam!

Redakcja
10.05.2018 12:42

Live streaming z dna kalifornijskiej zatoki Monterey pozwala podsłuchać, co w oceanie piszczy.

Co słychać na dnie oceanu? Przekonaj się sam!
fot. MBARI mat. prasowe

Livestreaming z dna Oceanu Spokojnego

Ciekawi was, jak brzmi ocean? Teraz możecie przekonać się na własne uszy. Mikrofon organizacji Monterey Bay Aquarium Research Institute nagrywa dźwięki podwodnego życia przez całą dobę – dzięki udostępnianemu przez nich livestreamingowi także i wy możecie podsłuchać pieśń płetwala błękitnego lub delikatne piszczenie delfina pacyficznego. Co kilka dni na YouTube tworzone jest nowe wideo w trosce o jakość streamu – dlatego, jeśli poniższy link nie będzie działał, nowy znajdziecie na kanale centrum badawczego.

Jak brzmi płetwal błękitny?

Mikrofon znajduje się na głębokości ponad 900 metrów pod powierzchnią, prawie 29 km od brzegu kalifornijskiej Monterey Bay. Umieszczono go tam w 2015 roku w celu zbadania stanu morskich zwierząt pływających w pobliżu. Przez kilka lat nagrań zebrało się całkiem sporo, dlatego organizacja przygotowała cały leksykon, z którego dowiemy się, jak rozróżnić odgłosy wydawane przez poszczególne gatunki wielorybów czy delfinów.

Nagrywane dźwięki mają różne częstotliwości – nie wszystkie są słyszalne dla ludzkiego ucha, jednak dostarczają badaczom cennych informacji na temat np. położenia morskich przyjaciół. „Piski delfinów nie rozchodzą się w wodzie na dużą odległość, stąd, jeśli słyszymy je podczas streamu, wiemy, że musiały podpłynąć w miarę blisko mikrofonu, a więc i brzegu zatoki. Z kolei płetwale słychać nawet z odległości wielu, wielu kilometrów. Różnice w natężeniu wydawanych przez nich odgłosów pozwalają nam nawet zgadywać, kiedy wystraszył je przepływający statek” – tłumaczyła jedna z pracujących w organizacji badaczek. Większość tego, co słyszymy na streamie, to jednak kojący biały szum, który szczególnie polecamy na chwilkę odprężenia.

MBARI
fot.

RadioZET.pl/AG

TO TAKŻE MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Śmierć tego wieloryba to nasza wina. Smutny widok

Sua Ocean Trench - Najbardziej magiczny basen na świecie